Zarastanie dłuższym i gęstszym włosem to typowa cecha u wszystkich koni, związana z naturalnym rytmem pór roku - jesień i zima charakteryzują się krótszym okresem nasłonecznienia oraz niższymi temperaturami. Zwierzęta w naturze porastają typowo zimową sierścią, aby ochronić sie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aktualnie wiele osób utrzymuje swoje konie w systemie stajennym, wypuszczając je na padoki i pastwiska na kilka/kilkanaście godzin dziennie; bezstajenny chów nie jest tak popularny jak spędzanie nocy przez konie w boksach. Niemniej, konie tak samo reagują na zmieniającą się pogodę i zaczynają zrzucać krótką sierść na rzecz dłuższego "futerka".
Warto pamiętać, że zmiana sierści jest procesem energochłonnym - koński organizm potrzebuje więcej energii i kalorii pochodzących z pożywienia, aby wykształcić odpowiednie zabezpiecznie okrywą włosową. Dlatego tak ważne jest dostarczanie koniom w okresie przejściowym wyjątkowo dużo paszy objętościowej, warto wspomóc je także suplementami zawierającymi witaminy oraz minerały - szczególne znaczenie ma cynk, miedź oraz żelazo. Warto także dodać odrobinę oleju do codziennego menu - dodatek tłuszczu wpływa pozytywnie na stan i wygląd sierści, nadając jej blask.
Konie mogą być wówczas bardziej ospałe i apatyczne, dlatego ilość i rodzaj wykonywanej pracy warto dostosować do aktualnej dyspozycji zwierzaka; poranki i wieczory są już chłodne, ale w ciągu dnia temperatura nierzadko sięga 20 stopni - wahania temperatur także wpływają na samopoczucie konia.
Codzienna pielęgnacja powinna obejmować wyczesywanie sierści połączone z masażem, co pobudzi cebulki włosowe i przyspieszy wzrost nowych włosów. Masaż kolistymi ruchami przy użyciu szczotek z igiełkami pozwala także na szybsze pozbycie się letniej sierści - konie wyjątkowo lubią ten rodzaj pielęgnacji w okresie zmiany sierści. Przydają się także gumowe zgrzebła i metalowe furminatory, które usuwają martwą sierść.
Jeżeli w ciągu dnia temperatura na to pozwala i mamy do dyspozycji boks, to warto rozważyć kąpiel zwierzaka z użyciem szamponu dedykowanego koniom - w szybkim czasie usuniemy znaczną część letniej sierści, dodatkowo oczyszczając skórę ze złuszczonego naskórka i nagromadzonego kurzu.
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02