13,533 pytań - 71,266 odpowiedzi - 989 komentarzy

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Data publikacji: 2020-12-09

 

Podczas jazdy na kończyny konia działaja ogromne siły i naciski, podczas skoków czy galopu może to być nacisk kilkuset kilogramów na mięśnie, ścięgna i więzadła. Aparat ruchu jest wielokrotnie poddawany dużym obciążeniom, dlatego prawidłowa regeneracja odgrywa bardzo dużą rolę w treningu sportowym, ale i zwykłej jeździe rekreacyjnej na naszym wierzchowcu.

Układ mięśniowy podczas ruchu wielokrotnie pracuje na zasadzie skrócenia i rozciągnięcia poszczególnych grup mięśniowych; praca stawow wymusza ruch ścięgien i więzadeł - sprawne działanie układu ruchu to bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się. Dlatego warto dbać o nogi naszych koni, to właśnie one są najbardziej narażone na urazy - pamiętajcie, że uszkodzenia ścięgien czy więzadeł to najczęściej conajmniej półroczne wyłączenie konia z jakiejkolwiek pracy oraz organiczenie ruchu do kontrolowanych spacerów w ręce! Profilaktyka urazów to przede wszystkim racjonalny i przemyślany trening, odpowiednia rozgrzewka oraz dobór wymagań do możliwości konia; prostym sposobem na szybką regenerację zmęczonych struktur miękkich jest właśnie chłodzenie tkanek.

Najszybszym sposobem jest polewanie nóg zimną wodą z węża - ale pamiętajcie, że szybkie zlanie nóg nie przyniesie oczekiwanego rezultaltu. Aby kończyna porządnie się schłodziła, wymagane jest kilkuminutowe polewanie każdej kończyny osobno - co za tym idzie, ilość zmarnowanej wody jest ogromna (a to wysokie koszty dla właścicieli stajni). Lepszym i bardzo skutecznym sposobem jest użycie kompresów lub wkładów chłodzących, dobrze sprawdzają się te używane w lodówkach turystycznych - mają wygodne kształty i są łatwo dostępne. Owijamy kończynę np.podkładką, na to kładziemy okład z lodu i następnie całość zawijamy owijką - efekt chłodzenia będzie utrzymywał się przez kilka godzin, to idealna metoda dla koni sportowych np.po wyczerpującym krosie czy parkurze. 
W sklepach jeździeckich znajdziemy także wcierki i glinki o działaniu chłodzącym, nie mają one jednak tak dogłębnego działania jak woda lub lód; ich plusem jest wygoda w stosowaniu oraz możliwość pozostawienia np. na całą noc, bez ryzyka szkody. Oczywiście stosując wcierki lub glinki chłodzące, nigdy nie zawijamy kończyny.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0