12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Data publikacji: 2020-12-09

 

Podczas jazdy na kończyny konia działaja ogromne siły i naciski, podczas skoków czy galopu może to być nacisk kilkuset kilogramów na mięśnie, ścięgna i więzadła. Aparat ruchu jest wielokrotnie poddawany dużym obciążeniom, dlatego prawidłowa regeneracja odgrywa bardzo dużą rolę w treningu sportowym, ale i zwykłej jeździe rekreacyjnej na naszym wierzchowcu.

Układ mięśniowy podczas ruchu wielokrotnie pracuje na zasadzie skrócenia i rozciągnięcia poszczególnych grup mięśniowych; praca stawow wymusza ruch ścięgien i więzadeł - sprawne działanie układu ruchu to bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się. Dlatego warto dbać o nogi naszych koni, to właśnie one są najbardziej narażone na urazy - pamiętajcie, że uszkodzenia ścięgien czy więzadeł to najczęściej conajmniej półroczne wyłączenie konia z jakiejkolwiek pracy oraz organiczenie ruchu do kontrolowanych spacerów w ręce! Profilaktyka urazów to przede wszystkim racjonalny i przemyślany trening, odpowiednia rozgrzewka oraz dobór wymagań do możliwości konia; prostym sposobem na szybką regenerację zmęczonych struktur miękkich jest właśnie chłodzenie tkanek.

Najszybszym sposobem jest polewanie nóg zimną wodą z węża - ale pamiętajcie, że szybkie zlanie nóg nie przyniesie oczekiwanego rezultaltu. Aby kończyna porządnie się schłodziła, wymagane jest kilkuminutowe polewanie każdej kończyny osobno - co za tym idzie, ilość zmarnowanej wody jest ogromna (a to wysokie koszty dla właścicieli stajni). Lepszym i bardzo skutecznym sposobem jest użycie kompresów lub wkładów chłodzących, dobrze sprawdzają się te używane w lodówkach turystycznych - mają wygodne kształty i są łatwo dostępne. Owijamy kończynę np.podkładką, na to kładziemy okład z lodu i następnie całość zawijamy owijką - efekt chłodzenia będzie utrzymywał się przez kilka godzin, to idealna metoda dla koni sportowych np.po wyczerpującym krosie czy parkurze. 
W sklepach jeździeckich znajdziemy także wcierki i glinki o działaniu chłodzącym, nie mają one jednak tak dogłębnego działania jak woda lub lód; ich plusem jest wygoda w stosowaniu oraz możliwość pozostawienia np. na całą noc, bez ryzyka szkody. Oczywiście stosując wcierki lub glinki chłodzące, nigdy nie zawijamy kończyny.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0