13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Data publikacji: 2019-03-24

 

Wiele koni posiada wady postawy - jest to szerokie zjawisko, które w zależności od stopnia zaawansowania, może mieć niski lub znaczący wpływ na jakość i możliwość pracy z takim koniem. Ogromna większość nieprawidłowosci w budowie dotyczy kończyn, często przednich; do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • koziniec: patrząc z boku, widzimy nadgarstek wypchnięty w przód. Ta wada zazwyczaj jest wrodzona i uwarunkowana genetycznie - konie z kozińcem absolutnie nie powinny być używane w hodowli! W zależności od stopnia zaawansowania, praca z takim koniem może przebiegać zupełnie normalnie, ale czasem wymagane jest specjalistyczne kucie i trwałe zmniejszenie obciążeń treningowych w przypadku koni sportowych.
  • nadgarstek cofnięty (tzw.cielęcy) - w przeciwieństwie do kozińca, tutaj staw nadgarstkowy jest wypchnięty w tył. Taka wada znacznie utrudnia prawidłową pracę ze zwierzakiem, mocno obciąża ścięgna co prowadzi do kontuzji i urazów. Konie z taką wadą zazwyczaj nadają się tylko do lekkiej pracy rekreacyjnej.
  • miękka pęcina (tzw.niedźwiedzia łapa) - konie z tą wadą posiadają długi odcinek pomiędzy stawem pęcinowym a kopytem, ta część kończyny jest ustawiona nisko podłoża. Ten typ nieprawidłowości mocno obciąża ściegna, wzrasta ryzyko uszkodzeń; konie z miękką pęciną mają bardziej płynny i miękki ruch, są wygodne.
  • strome (sztorcowe) kopyto - puszka kopytowa ustawiona praktycznie pionowo, jej kształt wynika z nieprawidłowej budowy kości kopytowej. Ta wada jest także wrodzona, właściciele źrebiąt ze sztorcowymi kopytami powinni od samego początku zadbać o prawidłowe werkowanie - niestety często jest to zaniedbane, co prowadzi do przykurczy. Konie z tą wadą często są niewygodne, poruszają się twardo - zaburzona jest naturalna amortyzacja puszki kopytowej.

Wśród wad podstawy dotyczących przednich kończych, możemy także wyróżnić dwie w oparciu o ich wspólną pozycję:

  • postawa podsiebna: kończyny cofnięte pod kłodę, czasem konie stoją w ten sposób manifestując ból (kolka, ochwat); wada wrodzona, w zależności od stopnia zaawansowania może lekko bądź znacząco utrudniać użytkowanie konia
  • postawa zasiebna: rzadziej spotykana, polegająca na wypchnięciu kończyn przed kłodę; mocno obciąża stawy i ścięgna, utrudnia poprawne rozluźnienie

Pamiętajcie, że wada postawy nie jest wyrokiem i nie eliminuje konia z użytkowania - przed zakupem warto skonsultować z profesjonalnym weterynarzem, który oceni przydatność konia; warto pamiętać, że wiele wad wymaga specjalistycznego werkowania i okucia, co generuje wysokie koszty.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0