13,090 pytań - 31,651 odpowiedzi - 981 komentarzy

Litery i Cyfry czyli co oznaczają skróty w jeździectwie?

Data publikacji: 2014-11-10

 

Skróty literowe w jeździectwie 

Wielu z nas często zastanawia się o co w tym wszystkim chodzi, co właściwie oznaczają te literki, gwiazdki, liczby: CSI, ZR-B, CCN, CDI-W, N-4, L, P, OOM....

Nie wszyscy miłośnicy koni i jeździectwa znają znaczenie skrótów pojawiających się na propozycjach zawodów, plakatach, ulotkach, informacjach itp.

Objaśnienia skrótów literowych:

Skróty dyscyplin:


A - ujeżdżenie
B - skoki
C - wkkw
D - powożenie
E - woltyżerka
F - rajdy długodystansowe
G - reining
K - zawody dla kuców
MK - zawody dla małych koni



Klasy konkursów ujeżdżeniowych:


L - lekka
P - pośrednia
N - normalna
C- ciężka
CC - bardzo ciężka
CS - super ciężka

W ramach każdej klasy istnieje kilka programów. Są one oznaczone cyframi i tworzą razem z literą oznaczające klasę nazwę wspólną np. L-1, C-4, N-8. Cyfry przy literze klasy oznaczają konkretny program ujeżdżeniowy, czyli rożne układy, kolejności wykonania elementów.

Klasy konkursów w skokach:


mini LL – 50 cm
LL – do 90 cm
L – 100 cm
L1 – 105 cm
P – 110 cm
P1 – 115 cm
N – 120 cm
N1 – 125 cm
C – 130 cm
C1 – 135 cm
CC – 140 cm
CC1 – 145 cm
CS – 150 cm
CS1 – 155 cm

 

autor tekstu: Ponczi

 

fot. Timeless Photography

 

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0