13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Chipy

Data publikacji: 2021-07-30

 

Obecność chipów w stawach jest objawem jednostki chorobowej zwanej osteochondrozą - w trakcie jej przebiegu dochodzi do oddzielenia fragmentów kostno-chrzętnych od tkanki i swobodnie przemieszczają się w płynie stawowym. Takie chipy najczęściej spotykamy w stawach pęcinowym, skokowym oraz w kolanowym.

Do typowych przyczyn rozwoju osteochondrozy zaliczamy:

  • nieprawidłowe warunki chowu: źrebaki i młode konie powinny bezwzględnie spędzać całe dnie na pastwiskach; kilkugodzinny pobyt na zewnątrz to zdecydowanie za mało dla rozwijającego się organizmu;
  • urazy: uderzenia czy kopnięcia od innych koni mogą spowodować powstanie odłamków w stawach
  • niewłaściwe żywienie, szczególnie w początkowych fazach życia konie muszą mieć zapewniony dostęp do prawidłowego pokarmu, zgodnego z wymaganiami; siano czy trawa to absolutne minimum! Ważna jest także obecność pierwiastków takich jak wapń, fosfor oraz magnez w odpowiednich proporcjach;
  • uwarunkowania genetyczne: konie, u których stwierdzono osteochondrozę nie powinny być dopuszczane do hodowli, nawet po operacji usunięcia chipów;
  • konie dużych ras zazwyczaj rosną zbyt szybko, przez co stawy ulegają nadmiernemu zużyciu już w początkowych latach życia;

 

Chipy w stawach mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych i mogą być widocznie dopiero na zdjęciach RTG - dlatego tak ważne jest skrupulatne badanie konia w trakcie kupna. Odłamki kostno-chrzęstne mogą latami być nieaktywne, a nagle pojawia się kulawizna i po badaniach okazuje się, że staw jest już mocno zniszczony. 

Nawracająca opuchlizna stawów, kulawizna czy nieregularność w ruchu to wyraźne sygnały alarmowe, a im szybsza diagnoza i operacja, tym szybsza szansa na powrót konia pod siodło.

Chipy z reguły powinny być zawsze usuwane, ale decyzja zawsze należy do właściciela - w przypadku koni nieużytkowych bądź lekko pracujących warto przedyskutować wszystkie możliwe opcje z lekarzem weterynarii. Warto zapamiętać, iż kwestie ortopedyczne konsultujemy ze specjalistami w tej dziedzinie, ponieważ mają największe doświadczenie z operacjami oraz rehabilitacją koni po usunięciu chipów - w tym momencie taki zabieg artroskopii jest wykonywany niemal rutynowo. Konie wracają do rywalizacji sportowej, funkcjonują bez problemu, a czas rehabilitacji obejmuje zazwyczaj ok. 6 miesięcy (stęp w ręce, stęp pod siodłem i stopniowo dokładane obciążenia).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0