12,872 pytań - 25,067 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Chipy

Data publikacji: 2021-07-30

 

Obecność chipów w stawach jest objawem jednostki chorobowej zwanej osteochondrozą - w trakcie jej przebiegu dochodzi do oddzielenia fragmentów kostno-chrzętnych od tkanki i swobodnie przemieszczają się w płynie stawowym. Takie chipy najczęściej spotykamy w stawach pęcinowym, skokowym oraz w kolanowym.

Do typowych przyczyn rozwoju osteochondrozy zaliczamy:

  • nieprawidłowe warunki chowu: źrebaki i młode konie powinny bezwzględnie spędzać całe dnie na pastwiskach; kilkugodzinny pobyt na zewnątrz to zdecydowanie za mało dla rozwijającego się organizmu;
  • urazy: uderzenia czy kopnięcia od innych koni mogą spowodować powstanie odłamków w stawach
  • niewłaściwe żywienie, szczególnie w początkowych fazach życia konie muszą mieć zapewniony dostęp do prawidłowego pokarmu, zgodnego z wymaganiami; siano czy trawa to absolutne minimum! Ważna jest także obecność pierwiastków takich jak wapń, fosfor oraz magnez w odpowiednich proporcjach;
  • uwarunkowania genetyczne: konie, u których stwierdzono osteochondrozę nie powinny być dopuszczane do hodowli, nawet po operacji usunięcia chipów;
  • konie dużych ras zazwyczaj rosną zbyt szybko, przez co stawy ulegają nadmiernemu zużyciu już w początkowych latach życia;

 

Chipy w stawach mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych i mogą być widocznie dopiero na zdjęciach RTG - dlatego tak ważne jest skrupulatne badanie konia w trakcie kupna. Odłamki kostno-chrzęstne mogą latami być nieaktywne, a nagle pojawia się kulawizna i po badaniach okazuje się, że staw jest już mocno zniszczony. 

Nawracająca opuchlizna stawów, kulawizna czy nieregularność w ruchu to wyraźne sygnały alarmowe, a im szybsza diagnoza i operacja, tym szybsza szansa na powrót konia pod siodło.

Chipy z reguły powinny być zawsze usuwane, ale decyzja zawsze należy do właściciela - w przypadku koni nieużytkowych bądź lekko pracujących warto przedyskutować wszystkie możliwe opcje z lekarzem weterynarii. Warto zapamiętać, iż kwestie ortopedyczne konsultujemy ze specjalistami w tej dziedzinie, ponieważ mają największe doświadczenie z operacjami oraz rehabilitacją koni po usunięciu chipów - w tym momencie taki zabieg artroskopii jest wykonywany niemal rutynowo. Konie wracają do rywalizacji sportowej, funkcjonują bez problemu, a czas rehabilitacji obejmuje zazwyczaj ok. 6 miesięcy (stęp w ręce, stęp pod siodłem i stopniowo dokładane obciążenia).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0