12,857 pytań - 23,793 odpowiedzi - 945 komentarzy

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Data publikacji: 2021-05-29

 

Konie często ulegają kontuzjom, nawet jeśli nie są poddawane obciążeniom sportowym bądź wręcz w ogóle nie pracują pod siodłem czy w zaprzęgu. Wystarczy niefortunny kopniak od towarzysza na padoku, szybki zryw podczas spłoszenia i możemy mieć do czynienia z kontuzjami - chociaż faktem jest, iż najwięcej urazów zdarza się podczas jazdy wierzchowej, gdzie na układ ruchu konia działają różne obciążenia.

Poważne urazy często wymagają przerwy od pracy, sięgającej nawet kilkunastu miesięcy - zazwyczaj konieczny jest areszt boksowy, ograniczony i kontrolowany ruch wymuszony (spacer w ręce, karuzela), a później powolny powrót do dawnej aktywności. Taka sytuacja jest dużym obciążeniem dla właściciela, ponieważ zwierzak jest wyłączony z użytkowania na dłuższy czas, często wymaga podawania leków i suplementów a także codziennej opieki; zwierzęta pozbawione możliwości padokowania szybko popadają we frustrację, często zachowują się agresywnie.

Niestety wiele urazów i kontuzji wymaga czasu i nie da się znacząco przyspieszyć powrotu do zdrowia, natomiast warto skorzystać z kilku opcji wspomagających leczenie:

  • terapia falą uderzeniową (schock waves)
  • laseroterapia
  • magnetoterapia
  • terapia zimnem (chociażby chłodne okłady i kompresy)
  • jonoforeza
  • masaże
  • terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)
  • terapia przy użyciu komórek macierzystych
  • suplementy wspomagające odbudowę uszkodzonych tkanek miękkich

Zabiegi fizjoterapii są doskonałym sposobem na wsparcie leczenia przy urazach - regularnie prowadzone przez doświadczonego specjalistę dobrze wpływają na cały ukłąd ruchu. Wprowadzanie komórek macierzystych i osocza odbywa się tylko w klinikach weterynaryjnych pod nadzorem lekarza - często taka terapia jest prowadzona po operacjach. Warto przedyskutować z lekarzem wszelkie dostępne opcje - urazy tak czy siak goja się bez wpsomagania, ale jeśli mamy możliwości finansowe to warto skorzystać z dobrodziejstw fizjoterapii czy weterynarii. 

Suplementy mają za zadanie dostarczyć składniki niezbędne do budowy np. zespolenia w pęknięciu kości czy blizny w tkankach miękkich, a także wspomóc organizm w regeneracji. Przy urazie ścięgien i mięśni dobrym rozwiązaniem są suplementy zawierające kolagen, witaminę C a także MSM, który ma działanie lekko przeciwzapalne; na kości dobre działanie ma wapń z fosforem (w odpowiedniej proporcji), a także magnez.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0