13,093 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Data publikacji: 2021-05-29

 

Konie często ulegają kontuzjom, nawet jeśli nie są poddawane obciążeniom sportowym bądź wręcz w ogóle nie pracują pod siodłem czy w zaprzęgu. Wystarczy niefortunny kopniak od towarzysza na padoku, szybki zryw podczas spłoszenia i możemy mieć do czynienia z kontuzjami - chociaż faktem jest, iż najwięcej urazów zdarza się podczas jazdy wierzchowej, gdzie na układ ruchu konia działają różne obciążenia.

Poważne urazy często wymagają przerwy od pracy, sięgającej nawet kilkunastu miesięcy - zazwyczaj konieczny jest areszt boksowy, ograniczony i kontrolowany ruch wymuszony (spacer w ręce, karuzela), a później powolny powrót do dawnej aktywności. Taka sytuacja jest dużym obciążeniem dla właściciela, ponieważ zwierzak jest wyłączony z użytkowania na dłuższy czas, często wymaga podawania leków i suplementów a także codziennej opieki; zwierzęta pozbawione możliwości padokowania szybko popadają we frustrację, często zachowują się agresywnie.

Niestety wiele urazów i kontuzji wymaga czasu i nie da się znacząco przyspieszyć powrotu do zdrowia, natomiast warto skorzystać z kilku opcji wspomagających leczenie:

  • terapia falą uderzeniową (schock waves)
  • laseroterapia
  • magnetoterapia
  • terapia zimnem (chociażby chłodne okłady i kompresy)
  • jonoforeza
  • masaże
  • terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)
  • terapia przy użyciu komórek macierzystych
  • suplementy wspomagające odbudowę uszkodzonych tkanek miękkich

Zabiegi fizjoterapii są doskonałym sposobem na wsparcie leczenia przy urazach - regularnie prowadzone przez doświadczonego specjalistę dobrze wpływają na cały ukłąd ruchu. Wprowadzanie komórek macierzystych i osocza odbywa się tylko w klinikach weterynaryjnych pod nadzorem lekarza - często taka terapia jest prowadzona po operacjach. Warto przedyskutować z lekarzem wszelkie dostępne opcje - urazy tak czy siak goja się bez wpsomagania, ale jeśli mamy możliwości finansowe to warto skorzystać z dobrodziejstw fizjoterapii czy weterynarii. 

Suplementy mają za zadanie dostarczyć składniki niezbędne do budowy np. zespolenia w pęknięciu kości czy blizny w tkankach miękkich, a także wspomóc organizm w regeneracji. Przy urazie ścięgien i mięśni dobrym rozwiązaniem są suplementy zawierające kolagen, witaminę C a także MSM, który ma działanie lekko przeciwzapalne; na kości dobre działanie ma wapń z fosforem (w odpowiedniej proporcji), a także magnez.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0