12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Data publikacji: 2019-08-12

 

Mięsień miedzykostny znajduje się w kończynach w okolicy kości śródręczna i pęciny - jego rolą jest zapobieganie przeprostowaniu stawu pęcinowego w trakcie dynamicznych ruchów i zatrzymywania.

Wbrew swojej nazwie, ten element składa się praktycznie z samych włókien kolagenowych, wiec z anatomicznego punktu widzenia jest po prostu ścięgnem i tak też jest traktowany. Urazy tych struktur biorą się z przeciążenia, niedostosowania wymagań do aktualnej kondycji konia, braku regeneracji.

 

Objawy urazu mięśnia miedzykostnego

  • objawy nie są jednoznaczne: często kulawizna jest niezauważalna dla osoby z boku, ale wyczuwalna dla jeźdźca: nierówny rytm, taktowanie głową, niechęć do zgięcia w jedną stronę, wypadanie zadem/łopatką na kole, uczucie potykania to najczęstsze symptomy, które zauważamy w trakcie jazdy
  • w przypadku urazu mięśnia w kończynie przedniej, kulawizna jest zauważalna podczas lonży na kole, zanika po okresie odpoczynku; urazy mięśnia w kończynie tylnej są dużo trudniejsze do wykrycia, konie ujeżdżeniowe często manifestują ból jako nagłe osłabienie pracy zadnich nóg, niechęć do wykonywania chodów bocznych itp
  • wielu weterynarzy często bagatelizuje te objawy, jako nieistotne (rzadko pojawia się silna kulawizna czy opuchlizna); niestety dalsze użytkowanie konia z uszkodzonym ścięgnem prowadzi do pogłębienia uszkodzeń w tkankach

Diagnostyka:

  • pełny obraz daje nam tylko badanie USG, przeprowadzone przez lekarza weterynarii specjalizującego sie w ortopedii; koszt takiego badania z dojazdem to zazwyczja kilkaset złotych, pozwala na postawienie szybkiej it trafnej diagnozy. Pamiętajcie, że nie każdy weterynarz potrafi rozpoznać uszkodzenie tego mięśnia - a niezbędne jest tutaj wdrożenie leczenia jak najszybciej!

Leczenie:

  • całkowite odstawienie konia od pracy na lonży, z ziemi i wierzchem; przerwa od pracy trwa min.4 miesiąca, często jest to 6 miesięcy. Jedyną zalecaną formą aktywności jest spacer stępem w ręce, ruch na padoku tylko za zgodą weterynarza (często konie są wypuszczone, ale pojedynczo na małe padoki na kilka godzin dziennie). Nie ma możliwości zastąpienia tej formy leczenia, ponieważ ścięgna goją się bardzo długo i powoli; istnieją metody wspomagające gojenie jak np. terapia PRP, ale nie zastąpią one odpoczynku.
comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0