12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Data publikacji: 2019-08-12

 

Mięsień miedzykostny znajduje się w kończynach w okolicy kości śródręczna i pęciny - jego rolą jest zapobieganie przeprostowaniu stawu pęcinowego w trakcie dynamicznych ruchów i zatrzymywania.

Wbrew swojej nazwie, ten element składa się praktycznie z samych włókien kolagenowych, wiec z anatomicznego punktu widzenia jest po prostu ścięgnem i tak też jest traktowany. Urazy tych struktur biorą się z przeciążenia, niedostosowania wymagań do aktualnej kondycji konia, braku regeneracji.

 

Objawy urazu mięśnia miedzykostnego

  • objawy nie są jednoznaczne: często kulawizna jest niezauważalna dla osoby z boku, ale wyczuwalna dla jeźdźca: nierówny rytm, taktowanie głową, niechęć do zgięcia w jedną stronę, wypadanie zadem/łopatką na kole, uczucie potykania to najczęstsze symptomy, które zauważamy w trakcie jazdy
  • w przypadku urazu mięśnia w kończynie przedniej, kulawizna jest zauważalna podczas lonży na kole, zanika po okresie odpoczynku; urazy mięśnia w kończynie tylnej są dużo trudniejsze do wykrycia, konie ujeżdżeniowe często manifestują ból jako nagłe osłabienie pracy zadnich nóg, niechęć do wykonywania chodów bocznych itp
  • wielu weterynarzy często bagatelizuje te objawy, jako nieistotne (rzadko pojawia się silna kulawizna czy opuchlizna); niestety dalsze użytkowanie konia z uszkodzonym ścięgnem prowadzi do pogłębienia uszkodzeń w tkankach

Diagnostyka:

  • pełny obraz daje nam tylko badanie USG, przeprowadzone przez lekarza weterynarii specjalizującego sie w ortopedii; koszt takiego badania z dojazdem to zazwyczja kilkaset złotych, pozwala na postawienie szybkiej it trafnej diagnozy. Pamiętajcie, że nie każdy weterynarz potrafi rozpoznać uszkodzenie tego mięśnia - a niezbędne jest tutaj wdrożenie leczenia jak najszybciej!

Leczenie:

  • całkowite odstawienie konia od pracy na lonży, z ziemi i wierzchem; przerwa od pracy trwa min.4 miesiąca, często jest to 6 miesięcy. Jedyną zalecaną formą aktywności jest spacer stępem w ręce, ruch na padoku tylko za zgodą weterynarza (często konie są wypuszczone, ale pojedynczo na małe padoki na kilka godzin dziennie). Nie ma możliwości zastąpienia tej formy leczenia, ponieważ ścięgna goją się bardzo długo i powoli; istnieją metody wspomagające gojenie jak np. terapia PRP, ale nie zastąpią one odpoczynku.
comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0