12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Data publikacji: 2019-08-12

 

Mięsień miedzykostny znajduje się w kończynach w okolicy kości śródręczna i pęciny - jego rolą jest zapobieganie przeprostowaniu stawu pęcinowego w trakcie dynamicznych ruchów i zatrzymywania.

Wbrew swojej nazwie, ten element składa się praktycznie z samych włókien kolagenowych, wiec z anatomicznego punktu widzenia jest po prostu ścięgnem i tak też jest traktowany. Urazy tych struktur biorą się z przeciążenia, niedostosowania wymagań do aktualnej kondycji konia, braku regeneracji.

 

Objawy urazu mięśnia miedzykostnego

  • objawy nie są jednoznaczne: często kulawizna jest niezauważalna dla osoby z boku, ale wyczuwalna dla jeźdźca: nierówny rytm, taktowanie głową, niechęć do zgięcia w jedną stronę, wypadanie zadem/łopatką na kole, uczucie potykania to najczęstsze symptomy, które zauważamy w trakcie jazdy
  • w przypadku urazu mięśnia w kończynie przedniej, kulawizna jest zauważalna podczas lonży na kole, zanika po okresie odpoczynku; urazy mięśnia w kończynie tylnej są dużo trudniejsze do wykrycia, konie ujeżdżeniowe często manifestują ból jako nagłe osłabienie pracy zadnich nóg, niechęć do wykonywania chodów bocznych itp
  • wielu weterynarzy często bagatelizuje te objawy, jako nieistotne (rzadko pojawia się silna kulawizna czy opuchlizna); niestety dalsze użytkowanie konia z uszkodzonym ścięgnem prowadzi do pogłębienia uszkodzeń w tkankach

Diagnostyka:

  • pełny obraz daje nam tylko badanie USG, przeprowadzone przez lekarza weterynarii specjalizującego sie w ortopedii; koszt takiego badania z dojazdem to zazwyczja kilkaset złotych, pozwala na postawienie szybkiej it trafnej diagnozy. Pamiętajcie, że nie każdy weterynarz potrafi rozpoznać uszkodzenie tego mięśnia - a niezbędne jest tutaj wdrożenie leczenia jak najszybciej!

Leczenie:

  • całkowite odstawienie konia od pracy na lonży, z ziemi i wierzchem; przerwa od pracy trwa min.4 miesiąca, często jest to 6 miesięcy. Jedyną zalecaną formą aktywności jest spacer stępem w ręce, ruch na padoku tylko za zgodą weterynarza (często konie są wypuszczone, ale pojedynczo na małe padoki na kilka godzin dziennie). Nie ma możliwości zastąpienia tej formy leczenia, ponieważ ścięgna goją się bardzo długo i powoli; istnieją metody wspomagające gojenie jak np. terapia PRP, ale nie zastąpią one odpoczynku.
comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0