12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Data publikacji: 2019-08-12

 

Mięsień miedzykostny znajduje się w kończynach w okolicy kości śródręczna i pęciny - jego rolą jest zapobieganie przeprostowaniu stawu pęcinowego w trakcie dynamicznych ruchów i zatrzymywania.

Wbrew swojej nazwie, ten element składa się praktycznie z samych włókien kolagenowych, wiec z anatomicznego punktu widzenia jest po prostu ścięgnem i tak też jest traktowany. Urazy tych struktur biorą się z przeciążenia, niedostosowania wymagań do aktualnej kondycji konia, braku regeneracji.

 

Objawy urazu mięśnia miedzykostnego

  • objawy nie są jednoznaczne: często kulawizna jest niezauważalna dla osoby z boku, ale wyczuwalna dla jeźdźca: nierówny rytm, taktowanie głową, niechęć do zgięcia w jedną stronę, wypadanie zadem/łopatką na kole, uczucie potykania to najczęstsze symptomy, które zauważamy w trakcie jazdy
  • w przypadku urazu mięśnia w kończynie przedniej, kulawizna jest zauważalna podczas lonży na kole, zanika po okresie odpoczynku; urazy mięśnia w kończynie tylnej są dużo trudniejsze do wykrycia, konie ujeżdżeniowe często manifestują ból jako nagłe osłabienie pracy zadnich nóg, niechęć do wykonywania chodów bocznych itp
  • wielu weterynarzy często bagatelizuje te objawy, jako nieistotne (rzadko pojawia się silna kulawizna czy opuchlizna); niestety dalsze użytkowanie konia z uszkodzonym ścięgnem prowadzi do pogłębienia uszkodzeń w tkankach

Diagnostyka:

  • pełny obraz daje nam tylko badanie USG, przeprowadzone przez lekarza weterynarii specjalizującego sie w ortopedii; koszt takiego badania z dojazdem to zazwyczja kilkaset złotych, pozwala na postawienie szybkiej it trafnej diagnozy. Pamiętajcie, że nie każdy weterynarz potrafi rozpoznać uszkodzenie tego mięśnia - a niezbędne jest tutaj wdrożenie leczenia jak najszybciej!

Leczenie:

  • całkowite odstawienie konia od pracy na lonży, z ziemi i wierzchem; przerwa od pracy trwa min.4 miesiąca, często jest to 6 miesięcy. Jedyną zalecaną formą aktywności jest spacer stępem w ręce, ruch na padoku tylko za zgodą weterynarza (często konie są wypuszczone, ale pojedynczo na małe padoki na kilka godzin dziennie). Nie ma możliwości zastąpienia tej formy leczenia, ponieważ ścięgna goją się bardzo długo i powoli; istnieją metody wspomagające gojenie jak np. terapia PRP, ale nie zastąpią one odpoczynku.
comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0