13,487 pytań - 70,204 odpowiedzi - 988 komentarzy

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Data publikacji: 2022-03-25

 

Na wstępie warto zauważyć, iż owłosienie u konia jest zależne od genów: są rasy, które z natury są obdarzone obfitym i gęstym włosiem jak chociażby konie ras prymitywnych, konie iberyjskie czy kuce. Warto jednak mieć na uwadze, iż odpowiednia pielęgnacja i żywienie potrafią naprawdę sprawić cuda, dlatego należy znać kilka istotnych zasad:

  • każdy koń powinien otrzymywać pożywienie zgodne z jego indywidualnymi zapotrzebowaniami - najważniejsza jest pasza objętościowa, czysta i dobrej jakości;
  • raz do roku warto skontrolować poziom pierwiastków w krwi, aby wykluczyć ewentualne niedobory - wtedy można dobrać suplementację dostosowaną do potrzeb;
  • codzienna czy regularna pielęgnacja jest podstawą w utrzymaniu konia we właściwym zdrowiu;

Jeżeli zależy Wam na szybszym przyroście włosa i poprawy jego kondycji, to warto poznać kilka przydatnych wskazówek:

  • grzywę i ogon czeszemy grzebieniem bądź szczotką specjalnie przeznaczoną do tej czynności - nigdy nie używamy zgrzebła! Czasem warto po prostu palcami rozczesać włosie, usunąć np.słomę czy inne zanieczyszczenia; długie, ale rzadkie grzywy lepiej skrócić i wyrównać, aby prezentowały się estetycznie;
  • za zdrowy wygląd włosia odpowiada kilka witamin i pierwiastków: biotyna, miedź, cynk, żelazo to te najważniejsze. Warto przyjrzeć się diecie swojego zwierzaka, być może potrzebuje suplementacji tymi składnikami (wspomniane już badania krwi rozwieją wszelkie wątpliwości); zdrowie żywienie to zdrowy koń i piękna grzywa wraz z ogonem!
  • w sklepach jeździeckich znajdziecie specjalnie preperaty, które wciera się w nasadę grzywy i ogona - stymulują one cebulki włosowe do wzrostu, wielu użytkowników osiągnęło dzięki tym produktom spektakularne przyrosty włosia. Warto na początek zamówić mniejsze opakowanie bądź pożyczyć na kilka użyć od znajomego, aby sprawdzić czy taka wcierka nie uczula naszego wierzchowca;
  • oczywiście przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość! Pierwsze efekty prawidłowego żywienia i pielęgnacji powinny być widoczne już po dwóch miesiącach, ale należy być konsekwentnym w swoim działaniu.
comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0