13,533 pytań - 71,266 odpowiedzi - 989 komentarzy

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Data publikacji: 2021-11-16

 

Każdy wierzchowiec, ale i koń niepracujący powinien być regularnie czyszczony i pielęgnowany - konie pracujące pod siodłem obowiązkowo czyścimy przed i po jeździe, pozostałe zwierzaki zgodnie z potrzebą, najlepiej codziennie.

Oczywiście są przypadki, kiedy konie są utrzymywane w systemie bezstajennym: szczególnie emeryci, konie hodowlane, czy odsadki i młodzież. Takie konie często nie mają regularnego kontaktu z człowiekiem, niemniej warto zadbać o pielęgnację chociażby raz w miesiącu.

Czyszczenie pozwala na usunięcie brudu i zanieczyszczeń, ale przy okazji sprawdzamy stan zdrowia naszego konia: możemy zauważyć np. rany, otarcia czy inne urazy; przy czyszczeniu warto sprawdzić, czy koń nie posiada wbitego kleszcza. Zwracamy uwagę na ewentualnie spuchnięcia kończyn, ukruszone kopyta itp - jednym słowem, czyszczenie to okazja do sprawdzenia stanu zdrowia konia. Cały proces nie powinien sprowadzać się do automatycznego przeczesania sierści szczotką, warto poświęcić więcej czasu i zadbać o zwierzaka.

Czyszczenie możemy podzielić na kilka etapów:

  • zmywanie plam, szczególnie u koni siwych, białych czy tarantowanych: przydaje się gąbka z wodą bądź pumeks lub specjalne spreje, usuwające żółte zabrudzenia;
  • rozczesywanie zaklejek, szczególnie w miejscach do których przylega siodło, popręg lub ogłowie; 
  • rozczesywanie grzywy i ogona za pomocą specjalnej szczotki lub grzebienia. Nie używamy plastikowych zgrzebeł do włosia, powoduje to wyrywanie włosów! Splątania rozczesujemy palcami, najlepiej po użyciu specjalnych sprejów, które ułatwiają tę czynność;
  • higiena głowy: wiele koni nie lubi zabiegów w okolicy głowy, dlatego postępujemy wyjątkowo delikatnie; w sklepach znajdziemy specjalne miękkie i małe szczotki do rozczesywanie sklejek na głowie; okolice oczu możemy przetrzeć czystą i wilgotną gąbką, jeśli zebrały się zanieczyszczenia w kącikach;
  • na końcu warto wyczyścić kopyta za pomocą kopystki: usuwamy wszystko z podeszwy i strzałek, usuwamy brud z puszki kopytowej -wystarczy szorstka szczotka, nigdy nie drapiemy rogu! Lepiej umyć kopyta jeśli są silnie zabrudzone;
  • na samo zakończenie możemy użyć miękkej szmatki z mikrofibry, która usunie pozostały kurz i nada blask sierści naszego zwierzaka;

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0