12,817 pytań - 14,978 odpowiedzi - 923 komentarzy

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Data publikacji: 2019-12-01

 

Konie, podobnie jak ludzie, potrzebują odpoczynku w ciągu dnia - zwierzęta lubią stały rytm dnia, dzięki któremu szybko się dostosowują do godzin snu, wyprowadzania na pastwiska czy podawania posiłków. Każdy koń powinien mieć zapewniony spokój w nocy, niezależnie od sposobu chowu; w systemie stajennym oczywiste jest zamknięcie koni w boksach, przy chowie bezstajennych niezbędna jest wiata chroniąca przed deszczem czy wiatrem, grubo wyścielona słomą.

Czas relaksu sprzyja regeneracji, poprawia komfort psychiczny i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu - konie tak jak ludzie, potrzebują chwil "nicnierobienia". Koń, który odpoczywa, przyjmuje charakterystyczną pozycję:

  • luźno opuszczona szyja wraz z głową
  • przymknięte powieki
  • często luźno zwisające wargi
  • jedna z tylnych nóg oparta brzegiem kopyta o podłoże

Całe ciało zwierzaka jest rozluźnione, konie potrafią tak drzemać nawet kilkanaście godzin dziennie! Konie często odpoczywają w ten sposób nawet po jeździe czy na pastwisku, to komfortowa pozycja pozwalająca na lekki relaks przy zachowaniu gotowości do działania.

Warto zauważyć, że to nie jest głęboki sen - taki stan możliwy jest tylko w pozycji leżącej.

Konie śpią na leżąco, ale muszą sie czuć w pełni bezpiecznie żeby się położyć; jest to podyktowane oczywiście wrodzonym strachem przed atakiem drapieżnika, mimo że w stajni koniom nie grozi niebezpieczeństwo to jednak wiele zachowań jest natury pierwotnej.

Zwierzaki zrelaksowane i odprężone często... chrapią! W trakcie głębokiego snu zdarza się im energicznie poruszać kończynami, zupełnie jak śpiące psy. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego boksu z dużą ilością ściółki, która ochroni naszego zwierzaka chociażby w trakcie wstawania.

Koń śpiący na leżąco nie jest niczym niezwykłym, to oznaka całkowitego zrelaksowania i poczucia najwyższego komfortu; oczywiście warto zaobserwować, czy zwierzak faktycznie śpi czy mimo wszystko odczuwa poważne dolegliwości.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0