Konie, podobnie jak ludzie, potrzebują odpoczynku w ciągu dnia - zwierzęta lubią stały rytm dnia, dzięki któremu szybko się dostosowują do godzin snu, wyprowadzania na pastwiska czy podawania posiłków. Każdy koń powinien mieć zapewniony spokój w nocy, niezależnie od sposobu chowu; w systemie stajennym oczywiste jest zamknięcie koni w boksach, przy chowie bezstajennych niezbędna jest wiata chroniąca przed deszczem czy wiatrem, grubo wyścielona słomą.
Czas relaksu sprzyja regeneracji, poprawia komfort psychiczny i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu - konie tak jak ludzie, potrzebują chwil "nicnierobienia". Koń, który odpoczywa, przyjmuje charakterystyczną pozycję:
Całe ciało zwierzaka jest rozluźnione, konie potrafią tak drzemać nawet kilkanaście godzin dziennie! Konie często odpoczywają w ten sposób nawet po jeździe czy na pastwisku, to komfortowa pozycja pozwalająca na lekki relaks przy zachowaniu gotowości do działania.
Warto zauważyć, że to nie jest głęboki sen - taki stan możliwy jest tylko w pozycji leżącej.
Konie śpią na leżąco, ale muszą sie czuć w pełni bezpiecznie żeby się położyć; jest to podyktowane oczywiście wrodzonym strachem przed atakiem drapieżnika, mimo że w stajni koniom nie grozi niebezpieczeństwo to jednak wiele zachowań jest natury pierwotnej.
Zwierzaki zrelaksowane i odprężone często... chrapią! W trakcie głębokiego snu zdarza się im energicznie poruszać kończynami, zupełnie jak śpiące psy. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego boksu z dużą ilością ściółki, która ochroni naszego zwierzaka chociażby w trakcie wstawania.
Koń śpiący na leżąco nie jest niczym niezwykłym, to oznaka całkowitego zrelaksowania i poczucia najwyższego komfortu; oczywiście warto zaobserwować, czy zwierzak faktycznie śpi czy mimo wszystko odczuwa poważne dolegliwości.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31