12,880 pytań - 32,193 odpowiedzi - 969 komentarzy

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Data publikacji: 2019-12-01

 

Konie, podobnie jak ludzie, potrzebują odpoczynku w ciągu dnia - zwierzęta lubią stały rytm dnia, dzięki któremu szybko się dostosowują do godzin snu, wyprowadzania na pastwiska czy podawania posiłków. Każdy koń powinien mieć zapewniony spokój w nocy, niezależnie od sposobu chowu; w systemie stajennym oczywiste jest zamknięcie koni w boksach, przy chowie bezstajennych niezbędna jest wiata chroniąca przed deszczem czy wiatrem, grubo wyścielona słomą.

Czas relaksu sprzyja regeneracji, poprawia komfort psychiczny i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu - konie tak jak ludzie, potrzebują chwil "nicnierobienia". Koń, który odpoczywa, przyjmuje charakterystyczną pozycję:

  • luźno opuszczona szyja wraz z głową
  • przymknięte powieki
  • często luźno zwisające wargi
  • jedna z tylnych nóg oparta brzegiem kopyta o podłoże

Całe ciało zwierzaka jest rozluźnione, konie potrafią tak drzemać nawet kilkanaście godzin dziennie! Konie często odpoczywają w ten sposób nawet po jeździe czy na pastwisku, to komfortowa pozycja pozwalająca na lekki relaks przy zachowaniu gotowości do działania.

Warto zauważyć, że to nie jest głęboki sen - taki stan możliwy jest tylko w pozycji leżącej.

Konie śpią na leżąco, ale muszą sie czuć w pełni bezpiecznie żeby się położyć; jest to podyktowane oczywiście wrodzonym strachem przed atakiem drapieżnika, mimo że w stajni koniom nie grozi niebezpieczeństwo to jednak wiele zachowań jest natury pierwotnej.

Zwierzaki zrelaksowane i odprężone często... chrapią! W trakcie głębokiego snu zdarza się im energicznie poruszać kończynami, zupełnie jak śpiące psy. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego boksu z dużą ilością ściółki, która ochroni naszego zwierzaka chociażby w trakcie wstawania.

Koń śpiący na leżąco nie jest niczym niezwykłym, to oznaka całkowitego zrelaksowania i poczucia najwyższego komfortu; oczywiście warto zaobserwować, czy zwierzak faktycznie śpi czy mimo wszystko odczuwa poważne dolegliwości.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0