Współczesne konie zachowują się głośniej niż ich przodkowie, ponieważ nie żyją już w tak stresujących okolicznościach - konie rżą, chrumkają, kwiczą i wydają szereg innych odgłosów, wystarczy posłuchać co się dzieje w stajni w trakcie karmienia. Niemniej, konie preferują spokojne i ciche otoczenie, które pozwala na relaks i nie powoduje napięcia; konie żyjące w stałym hałasie (a pamiętajmy, że te zwierzęta mają bardziej wyostrzony słuch niż ludzie!) stale odczuwają stres, stają sie nadpobudliwe.
To, co dla nas jest przyjemne np. głośno włączone radio w trakcie jazdy, dla naszego konia może być męczące i irytujace - warto wziąć pod uwagę ten czynnik, jeżeli macie problem z koncentracją waszego wierzchowca. Także bliskie sąsiedztwo ruchliwej trasy czy zakładów przemysłowych nie jest najlepszą lokalizacją dla stajni i ośrodków jeździcków, ponieważ naraża konie na stałe oddziaływanie hałasu. Dla niektórych zwierzaków np. tych borykających sie z wrzodami, może powodować nasilenie bądź brak wyraźnej poprawy podczas leczenia - spokojne otoczene wpływa kojąco na nerwy i nie powoduje pobudzenia. Wnętrze stajni nie jest odpowiednim miejscem do przebywania głośnych i hałaśliwych grup ludzi - wspólne zajęcia warto zorganizować na zewnątrz bądź poprosić grupę o zachowywanie spokoju.
Konie nie lubią osób głośnych, które zachowują się zbyt energicznie bądź mają nieprzyjemny/wysoki ton głosu - takie dźwięki są szczególnie źle tolerowane przez konie. Jeżeli przebywacie wśród koni, to należy zadbać o prawidłową komunikację: odpowiedni tembr, barwa i natężenie głosu mają pozytywny wpływ na zwierzaka! Rola głosu w treningu i opiece nad końmi jest nieoceniona, konie szybko uczą się reakcji już na samą zmianę barwy naszego głosu.
Nagłe odgłosy jak wystrzały petard to także niebezpieczeństwo dla naszych zwierzaków - zdarzają się spłoszenia, ucieczki w noc sylwestrową. Wiele koni spokojnie zachowuje się w tym czasie, ale warto mieć na uwadze, iż huki oraz rozbłyski mogą być nieprzyjemne w odbiorze u naszych zwierzaków.
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01