13,005 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Data publikacji: 2022-07-30

 

Osiągnięcie i utrzymanie dobrej równowagi w siodle nie jest najłatwiejszym zadaniem - wymaga skupienia, koncentracji oraz doświadczenia. Przydają się także dobrze wypracowane mięśnie głębokie, które utrzymują nasze ciało w odpowiedniej pozycji (tutaj przydaje się joga, pilates lub ćwiczenia ogólnowzmacniające).

Poniżej prezentujemy kilka ciewaych ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na Waszą równowagę na koniu:

 • ćwiczenia na lonży w stępie: nogi luźno puszczone bez strzemion, krążenia ramionami - w tył, w przód, nastepnie jedna ręka w przód, druga w tył;
 • skrętosłony: sięgamy lewą ręką do prawego kolana, dla zaawansowanych do prawej kostki i zmiana stron;
 • krążenia stopami: wykonujemy kilka okrążeń w obrębie stawu skokowego
 • młynek: siedząc przodem w kierunku głowy konia, obracamy się w siodle przekładając nogi tak, aby finalnie siedzieć przodem do ogona konia, a następnie wracamy do prawidłowej pozycji - ćwiczenie wykonujemy kilka razy na każdą stronę (raz obracamy się w lewo, raz w prawo);
 • sięganie dłonią do uszu i nasady ogonia konia, sięganie dłonią do łokcia zwierzaka;
 • stanie w strzemionach - nie mylić z półsiadem - stajmy w strzemionach, wyprostowując sie maksymalnie w górę, patrzymy przed siebie
 • jazda w półsiadzie: utrzymujemy prawidłową sylwetkę, bez kładzenia się na szyi konia, staramy się utrzymać równowagę;
 • ćwiczenia na lonży w kłusie i galopie: stanie w strzemionach, półsiad, częsta zmiana dosiadu (np. co jedno kółko)
 • anglezowanie z dłońmi uniesionymi i wyprostowanymi nad głową;
 • kłus ćwiczebny i galop połączony z krążeniami ramionami w tył i w przód;
 • kłus ćwiczebny i galop połączony ze skrętami tułowia

Jeżeli nie macie możliwości odbycia jazdy na lonży, to warto przede wszystkim skupić się na ćwiczeniach w stępie (lepsza kontrola nad koniem) - krążenia stopami, odwodzenie nóg od siodła, wymachy nogami w przód i tył. Dodatkowo warto poćwiczyć jazdę w półsiadzie oraz stanie w strzemionach, nawet w stępie nie są to najłatwiejsze ćwiczenia; oczywiście koń powinien być na tyle opanowany, abyśmy mogli bez przeszkód wykonywać wszelkie takie ruchy.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0