12,996 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Data publikacji: 2022-05-27

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iz utrzymanie równowagi na koniu, który waży srednio 500kg i może poruszać się nawet do 50km/h nie jest najłatwiejszym zadaniem; strach i niepewność oraz obawa przed upadkiem utrudniają osiągnięcie prawidłowego balansu.

Jazda konna wymaga skupienia, koncentracji ale i rozluźnienia ciała, przy równoczesnej pracy mięśni głębokich które umożliwiają nam zachowanie poprawnej sylwetki bez usztywniania. Zachowanie równowagi w każdym chodzie, niezależnie od tempa i w różnych niespodziewanych sytuacjach jest trudnym zadaniem i wymaga po prostu dużej ilości praktyki. Warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach i ćwiczeniach, które poprawiają równowagę:

  • dosiad najlepiej ćwiczyć podczas jazdy na lonży, gdzie możemy w pełni skupić się na swoim ciele i dostosować się do ruchu i rytmu konia; pomocne są ćwiczenia dosiadowe takie jak jazda bez strzemion zaczynając od stępa, jazda w zmiennym dosiadzie: siad pełny-stanie w strzemionach-półsiad (także w stępie, nawet na kilka kroków), wymachy nóg przód-tył, odwodzenie nóg w bok, krążenia tułowiem i krążenia ramionami;
  • bardzo ważny jest wybór odpowiedniego wierzchowca do nauki jazdy: spokojny i opanowany koń, najlepiej starszy będzie idealnym nauczycielem, który zachowa spokój w każdej sytuacji;
  • warto także spróbować jazdy na oklep, wystarczy na stęp po zakończonej jeździe - to świetny sposób, aby wyczuć naturalny rytm i ruch ciała konia;
  • poza jazdą konną na równowagę rewelacyjnie działa joga oraz pilates, które angażują przede wszystkim mięśnie głębokie i poprawiają koordynację; świetnie sprawdza się także siedzenie na dużej piłce gimnastycznej, co wymaga dobrego balansu i dobrze odzwierciedla ruch jazdy na koniu;

Osiągnięcie dobrej równowagi przychodzi wraz z nauką jazdy - im pewniej się czujemy, tym lepszą równowagę możemy zachować, szlifując wówczas elementy dosiadu. Początki jazdy konnej są kluczowe dla całej późniejszej edukacji, dlatego od samego początku należy szkolić się w dobrych ośrodkach i na doświadczonych konia, ponieważ pozwoli to na nabranie pozytywnych nawyków przy koniach. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0