12,874 pytań - 26,119 odpowiedzi - 956 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Data publikacji: 2022-01-03

 

Jazda konna nie powinna być tylko monotonnym krążeniem po obwodzie placu czy ujeżdżalni, bo taka aktywność nie jest urozmaicona - konie szybko się nudzą i przemieszczają się po prostu automatycznie i bez zaangażowania. Podczas lekcji czy treningu warto conajmniej kilkukrotnie zmienić kierunek jazdy, dokładając do tego koła, półwolty, serpentyny i wężyki - dzięki tym elementom każda jazda będzie ciekawa, cenna zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.

Zmiana kierunku poprzez wjazd na linię będącą przekątną placu to prosta zmiana kierunku ruchu, ale warto skupić się na poszczególnych elementach, aby wykonać ją poprawnie:

  • jadąc w prawo, wizualizujemy sobie linię, która połączy najbliższy narożnik z narożnikiem znajdującym się naprzeciw;
  • pamiętając o łagodnym, ale dokładnym wyjechaniu narożnika, kierujemy konia prosto do przeciwległego narożnika;
  • przekątna jest linią prostą, dlatego koń powinien poruszać się prosto! Pilnujemy ustawienia naszego ciała oraz działania naszych pomocy, prowadzimy zwierzaka dokładnie na wprost;
  • dojeżdżając do celu, łagodnie skręcamy w lewo, pamiętając o ustawieniu zwierzaka w kierunku ruchu - narożnik jest częścią koła, dlatego koń powinien być ustawiony, a nie wpadać w narożnik;

W zależności od chodu, zmiana kierunku ruchu wiąże się także ze zmianą nogi prowadzącej: jadąc kłusem anglezowanym, w środku przekątnej zmieniamy nogę na którą anglezujemy. W galopie sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ galop jest chodem asymetrycznym i jeśli nie zmienimy nogi prowadzącej, wówczas będziemy poruszać się kontrgalopem.
Galopując, mamy trzy sposoby zmiany zmiany nogi w galopie: przejście do kłusa, przejście do stępa oraz lotna zmiana nogi (szeregując od najłatwiejszego sposobu). Jeżeli zmieniamy kierunek przez przekątną jadąc w galopie, przejście do kłusa powinno być wykonane mniej więcej w środku przekatnej, dojeżdżamy kłusem do narożnika i wykonujemy zaglopowanie z drugiej nogi, ustawiając konia w kierunku ruchu. 

Zmiana kierunku przez przekątną może być wykonana na każdym placu, nawet jeśli nie ma on klasycznego kształtu prostokątna - w przypadku mniej lub bardziej owalnych ujeżdżalni, możemy po prostu kierować się do naprzeciwległych belek, będzie to wówczas zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0