Jazda konna nie powinna być tylko monotonnym krążeniem po obwodzie placu czy ujeżdżalni, bo taka aktywność nie jest urozmaicona - konie szybko się nudzą i przemieszczają się po prostu automatycznie i bez zaangażowania. Podczas lekcji czy treningu warto conajmniej kilkukrotnie zmienić kierunek jazdy, dokładając do tego koła, półwolty, serpentyny i wężyki - dzięki tym elementom każda jazda będzie ciekawa, cenna zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.
Zmiana kierunku poprzez wjazd na linię będącą przekątną placu to prosta zmiana kierunku ruchu, ale warto skupić się na poszczególnych elementach, aby wykonać ją poprawnie:
W zależności od chodu, zmiana kierunku ruchu wiąże się także ze zmianą nogi prowadzącej: jadąc kłusem anglezowanym, w środku przekątnej zmieniamy nogę na którą anglezujemy. W galopie sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ galop jest chodem asymetrycznym i jeśli nie zmienimy nogi prowadzącej, wówczas będziemy poruszać się kontrgalopem.
Galopując, mamy trzy sposoby zmiany zmiany nogi w galopie: przejście do kłusa, przejście do stępa oraz lotna zmiana nogi (szeregując od najłatwiejszego sposobu). Jeżeli zmieniamy kierunek przez przekątną jadąc w galopie, przejście do kłusa powinno być wykonane mniej więcej w środku przekatnej, dojeżdżamy kłusem do narożnika i wykonujemy zaglopowanie z drugiej nogi, ustawiając konia w kierunku ruchu.
Zmiana kierunku przez przekątną może być wykonana na każdym placu, nawet jeśli nie ma on klasycznego kształtu prostokątna - w przypadku mniej lub bardziej owalnych ujeżdżalni, możemy po prostu kierować się do naprzeciwległych belek, będzie to wówczas zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10