12,996 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Data publikacji: 2022-01-03

 

Jazda konna nie powinna być tylko monotonnym krążeniem po obwodzie placu czy ujeżdżalni, bo taka aktywność nie jest urozmaicona - konie szybko się nudzą i przemieszczają się po prostu automatycznie i bez zaangażowania. Podczas lekcji czy treningu warto conajmniej kilkukrotnie zmienić kierunek jazdy, dokładając do tego koła, półwolty, serpentyny i wężyki - dzięki tym elementom każda jazda będzie ciekawa, cenna zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.

Zmiana kierunku poprzez wjazd na linię będącą przekątną placu to prosta zmiana kierunku ruchu, ale warto skupić się na poszczególnych elementach, aby wykonać ją poprawnie:

  • jadąc w prawo, wizualizujemy sobie linię, która połączy najbliższy narożnik z narożnikiem znajdującym się naprzeciw;
  • pamiętając o łagodnym, ale dokładnym wyjechaniu narożnika, kierujemy konia prosto do przeciwległego narożnika;
  • przekątna jest linią prostą, dlatego koń powinien poruszać się prosto! Pilnujemy ustawienia naszego ciała oraz działania naszych pomocy, prowadzimy zwierzaka dokładnie na wprost;
  • dojeżdżając do celu, łagodnie skręcamy w lewo, pamiętając o ustawieniu zwierzaka w kierunku ruchu - narożnik jest częścią koła, dlatego koń powinien być ustawiony, a nie wpadać w narożnik;

W zależności od chodu, zmiana kierunku ruchu wiąże się także ze zmianą nogi prowadzącej: jadąc kłusem anglezowanym, w środku przekątnej zmieniamy nogę na którą anglezujemy. W galopie sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ galop jest chodem asymetrycznym i jeśli nie zmienimy nogi prowadzącej, wówczas będziemy poruszać się kontrgalopem.
Galopując, mamy trzy sposoby zmiany zmiany nogi w galopie: przejście do kłusa, przejście do stępa oraz lotna zmiana nogi (szeregując od najłatwiejszego sposobu). Jeżeli zmieniamy kierunek przez przekątną jadąc w galopie, przejście do kłusa powinno być wykonane mniej więcej w środku przekatnej, dojeżdżamy kłusem do narożnika i wykonujemy zaglopowanie z drugiej nogi, ustawiając konia w kierunku ruchu. 

Zmiana kierunku przez przekątną może być wykonana na każdym placu, nawet jeśli nie ma on klasycznego kształtu prostokątna - w przypadku mniej lub bardziej owalnych ujeżdżalni, możemy po prostu kierować się do naprzeciwległych belek, będzie to wówczas zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0