13,005 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Data publikacji: 2022-03-15

 

Początkujący jeźdźcy często mają problem z zagalopowaniem z kłusa, najczęściej pojawiają się takie komplikacje:

  • konie rozpędzają się coraz szybciej w kłusie, ale nie przechodzą do galopu; bądź samoistnie zagalopowują, aby uniknąć utraty równowagi;
  • konie zagalopowują ze złej nogi (galop jest chodem asymetrycznym, dlatego wymaga działania odpowiednich pomocy);
  • konie krzyżują, co oznacza że przednie nogi poruszają się w przeciwnej kolejności do nóg tylnych - zaburzona jest kolejność stawiania nóg;

Naukę zagalopowania należy zacząć... od poprawy kłusa. Dobry czyli stabilny i spokojny, ale rytmiczny kłus znacząco zwiększa szansę na poprawne zagalopowanie - oczywiście istotne są także pomoce, które jeździec przekazuje swojemu wierzchowcowi. Sam koń powinien być także dobrze wyszkolony, ponieważ jeżeli koń nie będzie rozumiał naszych sygnałów, to nawet najlepszy jeździec świata będzie miał problem z zagalopowaniem. Dlatego też, wiele problemów z zagalopowaniem mają młode konie, które po prostu nie potrafią zinterpretować naszych pomocy.

Wracając do samego przejścia -  w pierwszej kolejności skupiamy się na jakości kłusa. Poruszamy się spokojnie, ale bez powłóczenia nogami, koń powinien przemieszczać się "normalnie", w swoim roboczym tempie; jeździec siedzi luźno, ale kontroluje ruch. Dłonie zachowują stały kontakt z pyskiem za pomocą wodzy, łydki miękko przylegają do boków; nie spinamy się na samą myśl o zbliżającej się zmianie chodów. Nadmierne napięcie ciała prowadzi do usztywnienia, co nie pomaga w poprawnym przejściu!

Zagalopowanie najlepiej ćwiczyć w narożniku lub na kole, gdzie możemy wykorzystać ustawienie konia do wewnątrz - pomoże nam to w zagalopowaniu na dobrą nogę. Przed zagalopowaniem siadamy mocniej w siodło (nie zakleszczając sie! Po prostu staramy się mocniej docisnąć pośladki do siedziska), dajemy koniowi sygnał zewnątrzną łydką, cały czas zachowując stały kontakt na wodach. Miękko podążamy za ruchem, starając się podążyć za pierwszym skokiem galopu.

Taki trening warto z początku wykonać na lonży, trzymając wodze za sprzączkę - jeżeli już opanowaliście poprawne zagalopowanie, spróbujcie poćwiczyć to przejście bez użycia wodzy (dłonie oparte na biodrach).

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0