Początkujący jeźdźcy często mają problem z zagalopowaniem z kłusa, najczęściej pojawiają się takie komplikacje:
Naukę zagalopowania należy zacząć... od poprawy kłusa. Dobry czyli stabilny i spokojny, ale rytmiczny kłus znacząco zwiększa szansę na poprawne zagalopowanie - oczywiście istotne są także pomoce, które jeździec przekazuje swojemu wierzchowcowi. Sam koń powinien być także dobrze wyszkolony, ponieważ jeżeli koń nie będzie rozumiał naszych sygnałów, to nawet najlepszy jeździec świata będzie miał problem z zagalopowaniem. Dlatego też, wiele problemów z zagalopowaniem mają młode konie, które po prostu nie potrafią zinterpretować naszych pomocy.
Wracając do samego przejścia - w pierwszej kolejności skupiamy się na jakości kłusa. Poruszamy się spokojnie, ale bez powłóczenia nogami, koń powinien przemieszczać się "normalnie", w swoim roboczym tempie; jeździec siedzi luźno, ale kontroluje ruch. Dłonie zachowują stały kontakt z pyskiem za pomocą wodzy, łydki miękko przylegają do boków; nie spinamy się na samą myśl o zbliżającej się zmianie chodów. Nadmierne napięcie ciała prowadzi do usztywnienia, co nie pomaga w poprawnym przejściu!
Zagalopowanie najlepiej ćwiczyć w narożniku lub na kole, gdzie możemy wykorzystać ustawienie konia do wewnątrz - pomoże nam to w zagalopowaniu na dobrą nogę. Przed zagalopowaniem siadamy mocniej w siodło (nie zakleszczając sie! Po prostu staramy się mocniej docisnąć pośladki do siedziska), dajemy koniowi sygnał zewnątrzną łydką, cały czas zachowując stały kontakt na wodach. Miękko podążamy za ruchem, starając się podążyć za pierwszym skokiem galopu.
Taki trening warto z początku wykonać na lonży, trzymając wodze za sprzączkę - jeżeli już opanowaliście poprawne zagalopowanie, spróbujcie poćwiczyć to przejście bez użycia wodzy (dłonie oparte na biodrach).
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10