13,005 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Data publikacji: 2020-05-25

 

Większość koni spokojnie przebywa na ogrodzonych pastwiskach, czasem niepodłączonych do prądu; zrelaksowane zwierzęta spacerują po terenie, wyszukując lepszych kęsów trawy bądź siana. Czasem przysypiają, bawią się z innymi osobnikami bądź po prostu odpoczywają. Niektóre konie na pastwiskach po prostu sie nudzą (bądź mają nadmiar energii) i zaczynają niszczyć ogrodzenia, uciekając przed siebie. Oczywiście taka sytuacja jest skrajnie niebezpieczna dla konia, może ulec poważnemu wypadkowi bądź poturbować spacerowiczów w lesie czy na łące; dlatego solidne ogrodzenie, regularne sprawdzane jest kluczowym elementem bezpiecznego padokowania!

Konie szybko sie uczą, gdzie i jak mogą wydostać się z padoku, priorytetem jest ogrodzenie dobrej jakości i wysokie - czasem nawet istnieje konieczność postawienia 2 metrowych słupków i żerdzi dla najbardziej skocznych zwierzaków! Często wystarczy ogrodzenie o wysokości 150 cm - solidne drewniane belki nie są łatwe do sforsowania, dla ogierów idealnym rozwiązaniem jest ogrodzenie metalowe, wykonane z rurek. Oczywiście koszt jest dużo wyższy niż postawienie kilku plastikowych słupów z taśmą elektryczną, ale w kwestii bezpieczeństwa wręcz należy zainwestować większy budżet

Osobną kwestią jest tutaj wybór elektryzatora i taśm: dla wyjatkowo upartych koni przydaje się linka wykonana ze kilku cienkich stalowych sznurków - niezwykle odporna na zerwanie, a dobrze przewodząca prąd. Warto zainstalować co najmniej kilka poziomów taśmy lub linki, aby skutecznie zniechęcić zwierzaka do kombinowania. Moc elektryzatora jest ważna, ale przy zakupie tego sprzętu należy także zwrócić uwagę na częstotliwość wysyłania impulsu - im częściej, tym lepiej jeśli mamy do czynienia z koniem, który notorycznie ucieka z pastwisk lub padoków. W sprzedaży istnieją także specjalne mierniki, które pozowolą nam ocenić sprawność przesyłania impulsu w ciagu całego ogrodzenia - być może istnieją miejsca, gdzie impuls jest słabszy bądź wcale sie nie pojawia (np.uszkodzona taśma), czasem konieczne jest podpięcie dwóch elektryzatorów.

Właściciele koni uciekających bądź niszczącyyh ogrodzenia padoków powinni przeanalizowac sposób żywienia (zbyt duża dawka owsa w diecie często powoduje, że konie stają się nadpobudliwe) a także jazdę - lekko zmęczony zwierzak nie będzie chętny do wygłupów na padoku. Można także dorzucić kilka zabawek jak chociażby stara opona czy piłka, która będzie urozmaiceniem czasu na zewnątrz; oczywiście towarzystwo innych koni jest wręcz priorytetem dla zachowania komfortu psychicznego zwierzaka.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0