12,830 pytań - 16,133 odpowiedzi - 931 komentarzy

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Data publikacji: 2020-05-25

 

Większość koni spokojnie przebywa na ogrodzonych pastwiskach, czasem niepodłączonych do prądu; zrelaksowane zwierzęta spacerują po terenie, wyszukując lepszych kęsów trawy bądź siana. Czasem przysypiają, bawią się z innymi osobnikami bądź po prostu odpoczywają. Niektóre konie na pastwiskach po prostu sie nudzą (bądź mają nadmiar energii) i zaczynają niszczyć ogrodzenia, uciekając przed siebie. Oczywiście taka sytuacja jest skrajnie niebezpieczna dla konia, może ulec poważnemu wypadkowi bądź poturbować spacerowiczów w lesie czy na łące; dlatego solidne ogrodzenie, regularne sprawdzane jest kluczowym elementem bezpiecznego padokowania!

Konie szybko sie uczą, gdzie i jak mogą wydostać się z padoku, priorytetem jest ogrodzenie dobrej jakości i wysokie - czasem nawet istnieje konieczność postawienia 2 metrowych słupków i żerdzi dla najbardziej skocznych zwierzaków! Często wystarczy ogrodzenie o wysokości 150 cm - solidne drewniane belki nie są łatwe do sforsowania, dla ogierów idealnym rozwiązaniem jest ogrodzenie metalowe, wykonane z rurek. Oczywiście koszt jest dużo wyższy niż postawienie kilku plastikowych słupów z taśmą elektryczną, ale w kwestii bezpieczeństwa wręcz należy zainwestować większy budżet

Osobną kwestią jest tutaj wybór elektryzatora i taśm: dla wyjatkowo upartych koni przydaje się linka wykonana ze kilku cienkich stalowych sznurków - niezwykle odporna na zerwanie, a dobrze przewodząca prąd. Warto zainstalować co najmniej kilka poziomów taśmy lub linki, aby skutecznie zniechęcić zwierzaka do kombinowania. Moc elektryzatora jest ważna, ale przy zakupie tego sprzętu należy także zwrócić uwagę na częstotliwość wysyłania impulsu - im częściej, tym lepiej jeśli mamy do czynienia z koniem, który notorycznie ucieka z pastwisk lub padoków. W sprzedaży istnieją także specjalne mierniki, które pozowolą nam ocenić sprawność przesyłania impulsu w ciagu całego ogrodzenia - być może istnieją miejsca, gdzie impuls jest słabszy bądź wcale sie nie pojawia (np.uszkodzona taśma), czasem konieczne jest podpięcie dwóch elektryzatorów.

Właściciele koni uciekających bądź niszczącyyh ogrodzenia padoków powinni przeanalizowac sposób żywienia (zbyt duża dawka owsa w diecie często powoduje, że konie stają się nadpobudliwe) a także jazdę - lekko zmęczony zwierzak nie będzie chętny do wygłupów na padoku. Można także dorzucić kilka zabawek jak chociażby stara opona czy piłka, która będzie urozmaiceniem czasu na zewnątrz; oczywiście towarzystwo innych koni jest wręcz priorytetem dla zachowania komfortu psychicznego zwierzaka.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0