12,841 pytań - 16,860 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Data publikacji: 2020-09-13

 

Jeździectwo to w ogromnej większości jazda wierzchem: zarówno ta rekreacyjna, jak i w wydaniu sportowym. Dyscyplina nie ma tutaj większego znaczenia, chociaż oczywiście skoki przez przeszkody diametralnie różnią się np. od sportowych rajdów, wyścigów konnych czy woltyżerki. Trenowanie określonej dyscypliny sportu najlepiej sprawdza się w ośrodkach, które są przygotowane pod tym kątem, chociażby w kwestii infrastruktury i podłoża do jazdy - wymagania osób trenujących klasyczne dyscypliny różnią się od sportowców westernowych. 

Podłoże, po jakim koń porusza się pod jeźdźcem, ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i komfortu jazdy - nie trzeba tłumaczyć, jak mogą się skończyć skoki przez przeszkody czy szybki galop po ujeżdżalni pokrytej kamieniami czy wystającymi korzeniami drzew. Ryzykowne są także wszelkie podłoża wykonane ze zbyt kopnego piasku, kiedy koniom zapadają się kopyta (taki materiał jest zazwyczaj najtańszy, więc właściciele stajni chętnie go wysypują na place do jazdy) - już sam kłus powoduje ogromne przeciążenia w ścięgnach i stawach naszych czworonożnych przyjaciół. Z kolei obecność zbyt dużej ilości gliny może powodować wysoką twardość podłoża, a w czasie opadów - głębokie i śliskie błoto.

Nie bez powodu, na rynku istnieją profesjonalne firmy które zajmują się przygotowywaniem i wykonaniem dobrego podłoża - z ich usług korzysta coraz więcej ośrodków, także tych rekreacyjnych. Niestety koszt takiego podłoża do jazdy jest bardzo wysoki i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić; warto jednak pamiętać, iż ujeżdżalnia powinna być przede wszystkim bezpieczna dla nas i dla naszych koni. 

Usuwamy wszelkie kamienie, gałęzie i inne zanieczyszczenia - regularne sprzątanie jest bardzo istotne. Zagrabiamy nierówności terenu, płaski teren jest bezpieczniejszy do regularnej jazdy. Jeśli w okolicy placu do jazdy rosną drzewa, pamiętajcie o usunięciu nisko wiszących konarów i gałęzi, w które możemy uderzyć głową w trakcie jazdy. Usunięcie korzeni drzew często wymaga solidnego przekopania danego fragmentu terenu; sama trawa nie stanowi zagrożenia, wręcz poprawia strukturę piasku. 

Warto zatroszczyć się o drogi oddechowe nasze i naszych koni - codzienne przebywanie na pylącym się terenie nie wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Regularne zraszanie, wymieszanie podłoża z trocinami lub zrębami bądź dodatek drobno pociętej geowłókniny redukuje pylenie i poprawia komfort jazdy.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0