13,081 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Data publikacji: 2020-09-13

 

Jeździectwo to w ogromnej większości jazda wierzchem: zarówno ta rekreacyjna, jak i w wydaniu sportowym. Dyscyplina nie ma tutaj większego znaczenia, chociaż oczywiście skoki przez przeszkody diametralnie różnią się np. od sportowych rajdów, wyścigów konnych czy woltyżerki. Trenowanie określonej dyscypliny sportu najlepiej sprawdza się w ośrodkach, które są przygotowane pod tym kątem, chociażby w kwestii infrastruktury i podłoża do jazdy - wymagania osób trenujących klasyczne dyscypliny różnią się od sportowców westernowych. 

Podłoże, po jakim koń porusza się pod jeźdźcem, ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i komfortu jazdy - nie trzeba tłumaczyć, jak mogą się skończyć skoki przez przeszkody czy szybki galop po ujeżdżalni pokrytej kamieniami czy wystającymi korzeniami drzew. Ryzykowne są także wszelkie podłoża wykonane ze zbyt kopnego piasku, kiedy koniom zapadają się kopyta (taki materiał jest zazwyczaj najtańszy, więc właściciele stajni chętnie go wysypują na place do jazdy) - już sam kłus powoduje ogromne przeciążenia w ścięgnach i stawach naszych czworonożnych przyjaciół. Z kolei obecność zbyt dużej ilości gliny może powodować wysoką twardość podłoża, a w czasie opadów - głębokie i śliskie błoto.

Nie bez powodu, na rynku istnieją profesjonalne firmy które zajmują się przygotowywaniem i wykonaniem dobrego podłoża - z ich usług korzysta coraz więcej ośrodków, także tych rekreacyjnych. Niestety koszt takiego podłoża do jazdy jest bardzo wysoki i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić; warto jednak pamiętać, iż ujeżdżalnia powinna być przede wszystkim bezpieczna dla nas i dla naszych koni. 

Usuwamy wszelkie kamienie, gałęzie i inne zanieczyszczenia - regularne sprzątanie jest bardzo istotne. Zagrabiamy nierówności terenu, płaski teren jest bezpieczniejszy do regularnej jazdy. Jeśli w okolicy placu do jazdy rosną drzewa, pamiętajcie o usunięciu nisko wiszących konarów i gałęzi, w które możemy uderzyć głową w trakcie jazdy. Usunięcie korzeni drzew często wymaga solidnego przekopania danego fragmentu terenu; sama trawa nie stanowi zagrożenia, wręcz poprawia strukturę piasku. 

Warto zatroszczyć się o drogi oddechowe nasze i naszych koni - codzienne przebywanie na pylącym się terenie nie wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Regularne zraszanie, wymieszanie podłoża z trocinami lub zrębami bądź dodatek drobno pociętej geowłókniny redukuje pylenie i poprawia komfort jazdy.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0