12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Data publikacji: 2020-06-27

 

W każdej stajni ale i generalnie w każdym miejscu w którym przebywają zwierzęta gospodarskie jak i konie, znajdują się muchy - te owady uwielbiają żerować na oborniku, ten zapach je przyciąga nawet z dalekiej odległości. 

Konie są wyjątkowo wrażliwe na muchy, wiele z nich reaguje nerwowo na ich obecność - w sezonie wiosennym i letnim warto stosowac ochronę w postaci sprejów, derek czy chociażby frędzli chroniących oczy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o stajnię i jej okolicę, aby niepożądanych owadów było jak najmniej:

  • czystość: zachowanie czystości w stajni jest kluczowe zarówno dla zdrowia jak i dla komfortu naszwych czworonożnych przyjaciół. Codzienne wywożenie obornika to absolutny priorytet! Im mniej zanieczyszczeń w stajni, tym mniej much będzie zachęcone do wizyty w naszym ośrodku.
  • regularne porządki: regularne zamiatanie, usuwanie pajęczyn, mycie żłobów i poideł to także ważne czynności słuzące zachowaniu czystości w stajni. 
  • usuwanie wszelkich nieczystości jak zgniłe jabłka czy marchewki, zepsute pasze czy suplementy stosowane w diecie zwierzaków. Nieprzyjemne zapachy są bardzo atrakcyjne dla much, które chętnie się zlatują w dane miejsce, stając się uciążliwym sąsiedztwem.
  • pranie i czyszczenie sprzętu to także priorytetowa czynność, przede wszystkim ze względu na komfort naszego zwierzaka! Przepocony i sztywny czaprak to nie tylko źródło nieprzyjemnego zapachu, ale i ryzyko otarcia skóry i infekcji u konia, co nie jest przyjemne i bezpieczne.
  • obornik powinien być składowany jak najdalej od stajni, dzięki czemu unikniemy obecności much zlatujących się w dużej ilości do składowanych nieczystości

W celu pozbycia się niechcianych owadów, warto zainwestować w lampę UV które działają owadobójczo - emitują światło o określonej długości fali, które zwabia muchy. Duże lampy posiadają przewody pod napięciem, przez co owad szybko umiera po zetknięciu się z lampą; koszt to kilkaset złotych, a wydajność jest duża. W małych stajniach sprawdzą się mniejsze stojące lampy, dobrym wyjściem są także lepy i pułapki, które jednak wymagają cyklicznej wymiany na nowe.  

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0