12,872 pytań - 25,180 odpowiedzi - 953 komentarzy

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Data publikacji: 2020-06-27

 

W każdej stajni ale i generalnie w każdym miejscu w którym przebywają zwierzęta gospodarskie jak i konie, znajdują się muchy - te owady uwielbiają żerować na oborniku, ten zapach je przyciąga nawet z dalekiej odległości. 

Konie są wyjątkowo wrażliwe na muchy, wiele z nich reaguje nerwowo na ich obecność - w sezonie wiosennym i letnim warto stosowac ochronę w postaci sprejów, derek czy chociażby frędzli chroniących oczy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o stajnię i jej okolicę, aby niepożądanych owadów było jak najmniej:

  • czystość: zachowanie czystości w stajni jest kluczowe zarówno dla zdrowia jak i dla komfortu naszwych czworonożnych przyjaciół. Codzienne wywożenie obornika to absolutny priorytet! Im mniej zanieczyszczeń w stajni, tym mniej much będzie zachęcone do wizyty w naszym ośrodku.
  • regularne porządki: regularne zamiatanie, usuwanie pajęczyn, mycie żłobów i poideł to także ważne czynności słuzące zachowaniu czystości w stajni. 
  • usuwanie wszelkich nieczystości jak zgniłe jabłka czy marchewki, zepsute pasze czy suplementy stosowane w diecie zwierzaków. Nieprzyjemne zapachy są bardzo atrakcyjne dla much, które chętnie się zlatują w dane miejsce, stając się uciążliwym sąsiedztwem.
  • pranie i czyszczenie sprzętu to także priorytetowa czynność, przede wszystkim ze względu na komfort naszego zwierzaka! Przepocony i sztywny czaprak to nie tylko źródło nieprzyjemnego zapachu, ale i ryzyko otarcia skóry i infekcji u konia, co nie jest przyjemne i bezpieczne.
  • obornik powinien być składowany jak najdalej od stajni, dzięki czemu unikniemy obecności much zlatujących się w dużej ilości do składowanych nieczystości

W celu pozbycia się niechcianych owadów, warto zainwestować w lampę UV które działają owadobójczo - emitują światło o określonej długości fali, które zwabia muchy. Duże lampy posiadają przewody pod napięciem, przez co owad szybko umiera po zetknięciu się z lampą; koszt to kilkaset złotych, a wydajność jest duża. W małych stajniach sprawdzą się mniejsze stojące lampy, dobrym wyjściem są także lepy i pułapki, które jednak wymagają cyklicznej wymiany na nowe.  

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0