13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Data publikacji: 2020-06-27

 

W każdej stajni ale i generalnie w każdym miejscu w którym przebywają zwierzęta gospodarskie jak i konie, znajdują się muchy - te owady uwielbiają żerować na oborniku, ten zapach je przyciąga nawet z dalekiej odległości. 

Konie są wyjątkowo wrażliwe na muchy, wiele z nich reaguje nerwowo na ich obecność - w sezonie wiosennym i letnim warto stosowac ochronę w postaci sprejów, derek czy chociażby frędzli chroniących oczy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o stajnię i jej okolicę, aby niepożądanych owadów było jak najmniej:

  • czystość: zachowanie czystości w stajni jest kluczowe zarówno dla zdrowia jak i dla komfortu naszwych czworonożnych przyjaciół. Codzienne wywożenie obornika to absolutny priorytet! Im mniej zanieczyszczeń w stajni, tym mniej much będzie zachęcone do wizyty w naszym ośrodku.
  • regularne porządki: regularne zamiatanie, usuwanie pajęczyn, mycie żłobów i poideł to także ważne czynności słuzące zachowaniu czystości w stajni. 
  • usuwanie wszelkich nieczystości jak zgniłe jabłka czy marchewki, zepsute pasze czy suplementy stosowane w diecie zwierzaków. Nieprzyjemne zapachy są bardzo atrakcyjne dla much, które chętnie się zlatują w dane miejsce, stając się uciążliwym sąsiedztwem.
  • pranie i czyszczenie sprzętu to także priorytetowa czynność, przede wszystkim ze względu na komfort naszego zwierzaka! Przepocony i sztywny czaprak to nie tylko źródło nieprzyjemnego zapachu, ale i ryzyko otarcia skóry i infekcji u konia, co nie jest przyjemne i bezpieczne.
  • obornik powinien być składowany jak najdalej od stajni, dzięki czemu unikniemy obecności much zlatujących się w dużej ilości do składowanych nieczystości

W celu pozbycia się niechcianych owadów, warto zainwestować w lampę UV które działają owadobójczo - emitują światło o określonej długości fali, które zwabia muchy. Duże lampy posiadają przewody pod napięciem, przez co owad szybko umiera po zetknięciu się z lampą; koszt to kilkaset złotych, a wydajność jest duża. W małych stajniach sprawdzą się mniejsze stojące lampy, dobrym wyjściem są także lepy i pułapki, które jednak wymagają cyklicznej wymiany na nowe.  

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0