13,085 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Dosiad widłowy

Data publikacji: 2018-11-18

 

W poprzednim artykule dowiedzieliście się, czym jest dosiad fotelowy - zgarbione plecy, łydki wysunięte w przód, pupa oparta o tylny łęk. Taki obrazek jest dość powszechny wśród początkujących adeptów jeździectwa - brak równowagi i niepewność powodują automatycznie kurczenie sylwetki. Często winowajcą jest niedopasowany sprzęt; w szkółkach praktycznie niemożliwe jest indywidualne dopasowanie siodła do każdego jeźdźca z uwagi na dużą liczbę kursantów. 

Kolejną wadliwą postawą ciała w trakcie jazdy jest dosiad widłowy - jego nazwa nawiązuje do wideł stojących na sztorc. Patrząc z boku na takiego jeźdźca widzimy, iż ciężar oparty jest na udach i pachwinach, zamiast na kościach kulszowych; biodra są wypchnięte w przód, odcinek lędźwiowy sztywny i zablokowany, jeździec nie podąża za ruchem konia. Środek ciężkości jest przesunięty w przód, dlatego taka osoba często ląduje na szyi w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji np.spłoszenie czy uskok w bok. Łydki są często cofnięte, mogą leżeć wręcz na słabiznach konia, co może prowadzić do nadmiernego pobudzenia zwierzaka. Konsekwencją jazdy w takim ułożeniu ciała jest ból naszego kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym oraz brak możliwości poprawnego oddziaływania pomocy.

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania dosiadu widłowego są zbyt długie strzemiona - próbujemy je utrzymać pod stopami, przez co usztywniamy mięśnie nóg. Stopa powinna leżeć luźno i swobodnie w strzemieniu, optymalna długość puśliska wraz z strzemieniem kończy się minimum w okolicach naszego stawu skokowego (trzymając nogę luźno, bez strzemienia) -dłuższe puśliska wybierają jeźdźcy ujeżdżeniowi, dla których priorytetem jest głęboki dosiad.

Dosiad widłowy to także konsekwencja braku równowagi oraz niepewności w siodle, tutaj rozwiązaniem są lekcje na lonży, które pozwolą Nam uzyskać lepszy i głębszy dosiad. Świetne efekty dają ćwiczenia wykonywane w domu, które wzmacniają nasze mięśnie głębokie i poprawiają elastycznośc całego układu ruchu - przysiady, wypady, popularna derka czyki plank oraz wszelakie ćwiczenia z użyciem piłki fitnessowej czy dysku sensorycznego. Nie zapominajcie o rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni po wykonanych ćwiczeniach - regularne serie naprawdę poprawiają naszą sylwetkę, a co za tym idzie - dosiad w trakcie jazdy.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0