W poprzednim artykule dowiedzieliście się, czym jest dosiad fotelowy - zgarbione plecy, łydki wysunięte w przód, pupa oparta o tylny łęk. Taki obrazek jest dość powszechny wśród początkujących adeptów jeździectwa - brak równowagi i niepewność powodują automatycznie kurczenie sylwetki. Często winowajcą jest niedopasowany sprzęt; w szkółkach praktycznie niemożliwe jest indywidualne dopasowanie siodła do każdego jeźdźca z uwagi na dużą liczbę kursantów.
Kolejną wadliwą postawą ciała w trakcie jazdy jest dosiad widłowy - jego nazwa nawiązuje do wideł stojących na sztorc. Patrząc z boku na takiego jeźdźca widzimy, iż ciężar oparty jest na udach i pachwinach, zamiast na kościach kulszowych; biodra są wypchnięte w przód, odcinek lędźwiowy sztywny i zablokowany, jeździec nie podąża za ruchem konia. Środek ciężkości jest przesunięty w przód, dlatego taka osoba często ląduje na szyi w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji np.spłoszenie czy uskok w bok. Łydki są często cofnięte, mogą leżeć wręcz na słabiznach konia, co może prowadzić do nadmiernego pobudzenia zwierzaka. Konsekwencją jazdy w takim ułożeniu ciała jest ból naszego kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym oraz brak możliwości poprawnego oddziaływania pomocy.
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania dosiadu widłowego są zbyt długie strzemiona - próbujemy je utrzymać pod stopami, przez co usztywniamy mięśnie nóg. Stopa powinna leżeć luźno i swobodnie w strzemieniu, optymalna długość puśliska wraz z strzemieniem kończy się minimum w okolicach naszego stawu skokowego (trzymając nogę luźno, bez strzemienia) -dłuższe puśliska wybierają jeźdźcy ujeżdżeniowi, dla których priorytetem jest głęboki dosiad.
Dosiad widłowy to także konsekwencja braku równowagi oraz niepewności w siodle, tutaj rozwiązaniem są lekcje na lonży, które pozwolą Nam uzyskać lepszy i głębszy dosiad. Świetne efekty dają ćwiczenia wykonywane w domu, które wzmacniają nasze mięśnie głębokie i poprawiają elastycznośc całego układu ruchu - przysiady, wypady, popularna derka czyki plank oraz wszelakie ćwiczenia z użyciem piłki fitnessowej czy dysku sensorycznego. Nie zapominajcie o rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni po wykonanych ćwiczeniach - regularne serie naprawdę poprawiają naszą sylwetkę, a co za tym idzie - dosiad w trakcie jazdy.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.
2019-01-20
Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.
2019-01-11
Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!
2019-01-08
W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
2018-12-18
Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.
2018-10-30