12,810 pytań - 14,622 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Piruet w galopie

Data publikacji: 2019-01-25

 

Półpiruet bądź pełny piruet, a także podwójny piruet możemy wykonywać w stępie oraz w galopie - w kłusie nie jest to możliwe, z uwagi na dwutaktowy rytm. Ten element wykonywany w stępie jest charakterystyczny dla poziomu wyszkolenia w kl.N, gdyż wymaga od konia zebranego chodu; w galopie pólpiruety znajdziemy w programach kl.CC, a pełne i podwójne piruety są w kl.CS, czyli Grand Prix. Ten ruch jest kwintesencją ujeżdżenia, obrazuje maksymalny stopień zebrania konia w połączeniu z lekkością, finezją i dużą ekspresją - niewiele koni jest w stanie osiągnąć wysokie wyniki w tak wymagających konkursach, poza budową bardzo ważne są takze predyspozycje psychiczne.

Sam element bazuje na obrocie ciała konia wokół wewnętrznej kończyny - w przeciwieństwie do zwrotu, półpriuet czy piruet wykonujemy bez zatrzymywania. Wewnętrzna kończyna porusza się po bardzo małym kole (im mniejsze, tym lepsze - ale nie może stać w miejscu!), a pozostałe wraz z ciałem obracają się w kierunku ruchu; kłoda i głowa pozostają lekko zgięte w zadanym kierunku, zad jest mocno obniżony a potylica jest najwyższym punktem konia.

Bardzo ważne jest, w trakcie wykonywania tego ruchu koń nie przemieszczał się w przód czy do tyłu, istotny jest ruch obrotowy wokół wewnętrznej tylnej kończyny; błędem jest także zbyt szybki obrót, co skutkuje utratą rytmu oraz zebrania.

Piruet w galopie jest często wykonywany w początkowej nauce na dużym kole bądź w narożnikach po uprzednim przygotowaniu konia (skrócenie, zwiększenie stopnia zebrania i kumulacja energii); wykonujemy trawersy po wolcie, którą stopniowo zmniejszamy, próbując lekko przesunąć przednie kończyny. Dobrym ćwiczeniem jest także jazda po kwadracie, w narożnikach mocno skracamy galop i próbujemy uzyskać jedną fule galopu w bok.

 

Sam piruet w galopie jest niezwykle wymagającym ćwiczeniem dla konia, wymaga dużej koncentracji oraz zaangażowania całego układu ruchu; jest cennym elementem zaawansowanej pracy ujeżdżeniowej, gdyż rewelacyjnie poprawia wygimnastykowanie oraz wzmacnia mięśnie zadu.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0