Półpiruet bądź pełny piruet, a także podwójny piruet możemy wykonywać w stępie oraz w galopie - w kłusie nie jest to możliwe, z uwagi na dwutaktowy rytm. Ten element wykonywany w stępie jest charakterystyczny dla poziomu wyszkolenia w kl.N, gdyż wymaga od konia zebranego chodu; w galopie pólpiruety znajdziemy w programach kl.CC, a pełne i podwójne piruety są w kl.CS, czyli Grand Prix. Ten ruch jest kwintesencją ujeżdżenia, obrazuje maksymalny stopień zebrania konia w połączeniu z lekkością, finezją i dużą ekspresją - niewiele koni jest w stanie osiągnąć wysokie wyniki w tak wymagających konkursach, poza budową bardzo ważne są takze predyspozycje psychiczne.
Sam element bazuje na obrocie ciała konia wokół wewnętrznej kończyny - w przeciwieństwie do zwrotu, półpriuet czy piruet wykonujemy bez zatrzymywania. Wewnętrzna kończyna porusza się po bardzo małym kole (im mniejsze, tym lepsze - ale nie może stać w miejscu!), a pozostałe wraz z ciałem obracają się w kierunku ruchu; kłoda i głowa pozostają lekko zgięte w zadanym kierunku, zad jest mocno obniżony a potylica jest najwyższym punktem konia.
Bardzo ważne jest, w trakcie wykonywania tego ruchu koń nie przemieszczał się w przód czy do tyłu, istotny jest ruch obrotowy wokół wewnętrznej tylnej kończyny; błędem jest także zbyt szybki obrót, co skutkuje utratą rytmu oraz zebrania.
Piruet w galopie jest często wykonywany w początkowej nauce na dużym kole bądź w narożnikach po uprzednim przygotowaniu konia (skrócenie, zwiększenie stopnia zebrania i kumulacja energii); wykonujemy trawersy po wolcie, którą stopniowo zmniejszamy, próbując lekko przesunąć przednie kończyny. Dobrym ćwiczeniem jest także jazda po kwadracie, w narożnikach mocno skracamy galop i próbujemy uzyskać jedną fule galopu w bok.
Sam piruet w galopie jest niezwykle wymagającym ćwiczeniem dla konia, wymaga dużej koncentracji oraz zaangażowania całego układu ruchu; jest cennym elementem zaawansowanej pracy ujeżdżeniowej, gdyż rewelacyjnie poprawia wygimnastykowanie oraz wzmacnia mięśnie zadu.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16