12,821 pytań - 15,266 odpowiedzi - 927 komentarzy

Sport: Piruet w galopie

Data publikacji: 2019-01-25

 

Półpiruet bądź pełny piruet, a także podwójny piruet możemy wykonywać w stępie oraz w galopie - w kłusie nie jest to możliwe, z uwagi na dwutaktowy rytm. Ten element wykonywany w stępie jest charakterystyczny dla poziomu wyszkolenia w kl.N, gdyż wymaga od konia zebranego chodu; w galopie pólpiruety znajdziemy w programach kl.CC, a pełne i podwójne piruety są w kl.CS, czyli Grand Prix. Ten ruch jest kwintesencją ujeżdżenia, obrazuje maksymalny stopień zebrania konia w połączeniu z lekkością, finezją i dużą ekspresją - niewiele koni jest w stanie osiągnąć wysokie wyniki w tak wymagających konkursach, poza budową bardzo ważne są takze predyspozycje psychiczne.

Sam element bazuje na obrocie ciała konia wokół wewnętrznej kończyny - w przeciwieństwie do zwrotu, półpriuet czy piruet wykonujemy bez zatrzymywania. Wewnętrzna kończyna porusza się po bardzo małym kole (im mniejsze, tym lepsze - ale nie może stać w miejscu!), a pozostałe wraz z ciałem obracają się w kierunku ruchu; kłoda i głowa pozostają lekko zgięte w zadanym kierunku, zad jest mocno obniżony a potylica jest najwyższym punktem konia.

Bardzo ważne jest, w trakcie wykonywania tego ruchu koń nie przemieszczał się w przód czy do tyłu, istotny jest ruch obrotowy wokół wewnętrznej tylnej kończyny; błędem jest także zbyt szybki obrót, co skutkuje utratą rytmu oraz zebrania.

Piruet w galopie jest często wykonywany w początkowej nauce na dużym kole bądź w narożnikach po uprzednim przygotowaniu konia (skrócenie, zwiększenie stopnia zebrania i kumulacja energii); wykonujemy trawersy po wolcie, którą stopniowo zmniejszamy, próbując lekko przesunąć przednie kończyny. Dobrym ćwiczeniem jest także jazda po kwadracie, w narożnikach mocno skracamy galop i próbujemy uzyskać jedną fule galopu w bok.

 

Sam piruet w galopie jest niezwykle wymagającym ćwiczeniem dla konia, wymaga dużej koncentracji oraz zaangażowania całego układu ruchu; jest cennym elementem zaawansowanej pracy ujeżdżeniowej, gdyż rewelacyjnie poprawia wygimnastykowanie oraz wzmacnia mięśnie zadu.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0