12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Data publikacji: 2021-04-16

 

Start w zawodach to duża ekscytacja ale i stres - nowa sytuacja, chęć pokazania się z najlepszej strony oraz brak obycia wśród wielu koni i jeźdźców wiążą się z dużymi emocjami. 

Pamiętajcie, że najbardziej topowi jeźdźcy na świecie zaczynali od lokalnych i klubowych zawodów, doświadczenie przychodzi z czasem! Do każdego występu przed sędziami należy sie jednak przygotować; pierwsze zawody to często konkursy organizowane np.na koniec obozu jeździeckiego czy małe, wewnątrzklubowe sprawdziany umiejętności. Egzamin na odznaki jeździeckie to także swoisty test i ocena swojej jazdy, każdy taki występ powinien być poprzedzony przygotowaniami:

  • przede wszystkim należy czuć się pewnie w czasie jazdy. Jeśli Wasza równowaga nie jest jeszcze najlepsza, nie potraficie przejąć pełnej kontroli nad zwierzakiem, macie problem z podstawowymi elementami jak np. zatrzymanie czy prawidłowe anglezowanie to warto poczekać z pierwszym startem.
  • podstawą jest zazwyczaj umiejętność swobodnej jazdy w trzech chodach (tzw. konkursy tatarskie), dla konkursów skokowych oczywiście wymagana jest umiejętność pokonywania niskich przeszkód. Płynna jazda to absolutne minimum, bez szarpania się ze zwierzakiem.
  • jeśli nie posiadacie własnego konia, to na przejazd konkursowy wybierzcie swojego ulubieńca - koń, na którym czujecie się pewnie i bezpiecznie, pozwoli na przyjemne zapoznanie się z atmosferą konkursową
  • stres to naturalna reakcja naszego organizmu na nową i nieznaną sytuację; im więcej zawodów zaliczymy, tym zyskamy większą pewność w takich warunkach. Dlatego warto brać udział w konkursach w miarę możliwości finansowych i czasowych, często takie przejazdy dla początkujących aspirujących sportowców są organizowane na koniec kursów i obozów.
  • wybór poziomu trudności zawodów pozostawmy nszemu instuktorowi, który najlepiej zna i oceni nasze możliwości. Ogólna zasada panująca wśród jeźdźców mówi, że konkurs powinien być zawsze klasę niżej niż nasze aktualne umiejętności. Jeśli w czasie jazdy pokonujemy pojedyncze przeszkodo o wys. 60cm, to skoki konkursowe nie powinny przekraczać 50cm - wybieramy tę wysokość, którą mamy dobrze opanowaną. Analogicznie w dyscyplinie ujeżdżenia - jeśli dopiero rozpoczęliśmy naukę ustępowań od łydki, na pierwszy start wybierajmy konkurs kl.L.
comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0