12,965 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Data publikacji: 2021-04-16

 

Start w zawodach to duża ekscytacja ale i stres - nowa sytuacja, chęć pokazania się z najlepszej strony oraz brak obycia wśród wielu koni i jeźdźców wiążą się z dużymi emocjami. 

Pamiętajcie, że najbardziej topowi jeźdźcy na świecie zaczynali od lokalnych i klubowych zawodów, doświadczenie przychodzi z czasem! Do każdego występu przed sędziami należy sie jednak przygotować; pierwsze zawody to często konkursy organizowane np.na koniec obozu jeździeckiego czy małe, wewnątrzklubowe sprawdziany umiejętności. Egzamin na odznaki jeździeckie to także swoisty test i ocena swojej jazdy, każdy taki występ powinien być poprzedzony przygotowaniami:

  • przede wszystkim należy czuć się pewnie w czasie jazdy. Jeśli Wasza równowaga nie jest jeszcze najlepsza, nie potraficie przejąć pełnej kontroli nad zwierzakiem, macie problem z podstawowymi elementami jak np. zatrzymanie czy prawidłowe anglezowanie to warto poczekać z pierwszym startem.
  • podstawą jest zazwyczaj umiejętność swobodnej jazdy w trzech chodach (tzw. konkursy tatarskie), dla konkursów skokowych oczywiście wymagana jest umiejętność pokonywania niskich przeszkód. Płynna jazda to absolutne minimum, bez szarpania się ze zwierzakiem.
  • jeśli nie posiadacie własnego konia, to na przejazd konkursowy wybierzcie swojego ulubieńca - koń, na którym czujecie się pewnie i bezpiecznie, pozwoli na przyjemne zapoznanie się z atmosferą konkursową
  • stres to naturalna reakcja naszego organizmu na nową i nieznaną sytuację; im więcej zawodów zaliczymy, tym zyskamy większą pewność w takich warunkach. Dlatego warto brać udział w konkursach w miarę możliwości finansowych i czasowych, często takie przejazdy dla początkujących aspirujących sportowców są organizowane na koniec kursów i obozów.
  • wybór poziomu trudności zawodów pozostawmy nszemu instuktorowi, który najlepiej zna i oceni nasze możliwości. Ogólna zasada panująca wśród jeźdźców mówi, że konkurs powinien być zawsze klasę niżej niż nasze aktualne umiejętności. Jeśli w czasie jazdy pokonujemy pojedyncze przeszkodo o wys. 60cm, to skoki konkursowe nie powinny przekraczać 50cm - wybieramy tę wysokość, którą mamy dobrze opanowaną. Analogicznie w dyscyplinie ujeżdżenia - jeśli dopiero rozpoczęliśmy naukę ustępowań od łydki, na pierwszy start wybierajmy konkurs kl.L.
comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0