Waga w jeździe konnej ma bardzo duże znaczenie - to w końcu zwierzaki noszą nas na swoich grzbietach, bezpośrednio odczuwając nasz ciężar. Ogólna zasada mówi, że jeździec nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi konia - czyli wsiadając na zwierzaka o wadze 500kg, nasza waga nie powinna przekraczać 60kg.
Oczywiście wiele zależy od kondycji i budowy ciała konie: wysokie i szczupłe konie mogą ważyć tyle samo co niższe, ale bardziej krępe osobniki, które nie będą miały problemów z uniesieniem nawet cięższych jeźdźców. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór koni do jeźdźców, w szkółkach jazdy konnej powinien być przynajmniej jeden koń mocniejszej budowy, który będzie przeznaczony dla osób cięższych - pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka waga jest dużym dyskomfortem dla koni, które szybko odczują dodatkowe kilogramy jeźdźca w trakcie jazdy.
Jeżeli borykacie się z nadwagą lub wręcz otyłością, to przed rozpoczęciem nauki jazdy konnej warto zadbać o pozbycie się kilku kilogramów - regularny i umiarkowany ruch (np. codzienne żwawe spacery, nordic walking, jazda na rowerze/rolakach itpd) w połączeniu ze zdrowym odżywaniem powinny poprawić naszą figurę. Jazda konna nie ma dużego wpływu na spadek wagi, dlatego warto połączyć ją ze sportami typu cardio.
Zbyt duża waga jeźdźca ma negatywny wpływ na zdrowie i komfort naszego zwierzaka:
Długotrwałe noszenie zbyt dużego ciężaru to wręcz gwarancja uszkodzenia delikatnych struktur w plecach naszego zwierzaka, w połączeniu z niedopasowanym sprzętem przynosi katastrofalne skutki dla zdrowia konia. Dlatego dbając o nasze wierzchowce, miejmy na uwadze naszą wagę. Duża nadwaga nie jest korzystna ani dla nas ani dla naszych koni oraz jakości naszej jazdy!
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28
Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?
2021-10-20