12,880 pytań - 31,751 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

Data publikacji: 2022-01-18

 

Waga w jeździe konnej ma bardzo duże znaczenie - to w końcu zwierzaki noszą nas na swoich grzbietach, bezpośrednio odczuwając nasz ciężar. Ogólna zasada mówi, że jeździec nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi konia - czyli wsiadając na zwierzaka o wadze 500kg, nasza waga nie powinna przekraczać 60kg. 

Oczywiście wiele zależy od kondycji i budowy ciała konie: wysokie i szczupłe konie mogą ważyć tyle samo co niższe, ale bardziej krępe osobniki, które nie będą miały problemów z uniesieniem nawet cięższych jeźdźców. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór koni do jeźdźców, w szkółkach jazdy konnej powinien być przynajmniej jeden koń mocniejszej budowy, który będzie przeznaczony dla osób cięższych - pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka waga jest dużym dyskomfortem dla koni, które szybko odczują dodatkowe kilogramy jeźdźca w trakcie jazdy.

Jeżeli borykacie się z nadwagą lub wręcz otyłością, to przed rozpoczęciem nauki jazdy konnej warto zadbać o pozbycie się kilku kilogramów - regularny i umiarkowany ruch (np. codzienne żwawe spacery, nordic walking, jazda na rowerze/rolakach itpd) w połączeniu ze zdrowym odżywaniem powinny poprawić naszą figurę. Jazda konna nie ma dużego wpływu na spadek wagi, dlatego warto połączyć ją ze sportami typu cardio. 

Zbyt duża waga jeźdźca ma negatywny wpływ na zdrowie i komfort naszego zwierzaka:

  • bolesność grzbietu, przeciążenia mięśni;
  • zwiększone ryzyko kontuzji, także tkanek miękkich w kończynach;
  • stany zapalne grzbietu i szyi,
  • dyskomfort psychiczny związany z dużym naciskiem na tkanki;
  • zaburzona równowaga;

Długotrwałe noszenie zbyt dużego ciężaru to wręcz gwarancja uszkodzenia delikatnych struktur w plecach naszego zwierzaka, w połączeniu z niedopasowanym sprzętem przynosi katastrofalne skutki dla zdrowia konia. Dlatego dbając o nasze wierzchowce, miejmy na uwadze naszą wagę. Duża nadwaga nie jest korzystna ani dla nas ani dla naszych koni oraz jakości naszej jazdy!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0