13,078 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Data publikacji: 2022-04-10

 

Konie potrafią przestraszyć się najbardziej irracjonalnych przedmiotów bądź czynności, czasem wystarczy dosłownie zmiana kątu padania światła aby przestraszyć zwierzaka. Warto poznać kilka podstawowych zasad, które należy wdrożyć przy oswajaniu konia ze straszakiem:

  • nigdy nie reagujemy agresją na strach, wzmacniamy wówczas w koniu negatywne skojarzenia; bicie, szarpanie czy krzyk nigdy nie są tak pomocne jak spokój, opanowanie i konsekwencja; czasem sytuacja wymaga zdecydowanych działań, ale nigdy nie szarpiemy czy kopiemy konia, ani nie bijemy go batem! Koń może wówczas wpaść w panikę, a to już jest niebezpieczne zarówno dla niego jak i dla nas;
  • jeżeli Wasz koń odmawia podejścia np. do kosza na śmieci czy kolorowego parasola - dajmy mu chwilę na zapoznanie się z nową sytuacją, nie wymagajmy zbyt wiele od samego początku. Poprośmy o kilka kroków w przód, nawet jeśli zwierzak poruszał się nerwowo - pochwalmy go głosem, uspokajający ton działa tonująco na emocje; możecie także poklepać lub przesunąć dłonią wzdłuż szyi zwierzaka aby dodać mu otuchy;
  • nie wymuszamy na koniu podejścia do "strasznej rzeczy" w sposób siłowy - próbujemy podjechać z lewej strony, później z prawej, później na wprost lub od tyłu; ważne jest, aby finalnie zwierzak miał możliwość zapoznania się z przedmiotem, obwąchania i poznania zapachu;
  • jeżeli Wasz koń bardzo podekscytował się straszakiem - wykonajmy kilka prostych ćwiczeń jak zatrzymanie, cofnięcie, serpentyna z kilkoma przejściami stęp-kłus; wszystko po to, aby skoncentrować uwagę konia na jeźdźcu, a nie na nadmiernej ekscytacji. Po kilku, kilkunastu minutach wracamy do miejsca, w którym znajduje się straszak;
  • bardzo ważne jest Wasze nastawienie - jeżeli jeździec jest spięty, obawia się spłoszenia czy innych niesubordynacji, to koń bardzo szybko wyczuje te emocje i sam będzie niepewny. Często konie płoszą się pod jednym jeźdźcem, a wystarczy bardziej doświadczony i pewny jeździec aby koń stał się posłuszny i opanowany, bez chęci płoszenia.

Dużą rolę odgrywa tutaj praca z ziemi - podczas spacerowania z koniem w ręce, warto podchodzić z nim do rozmaitych przedmiotów: kwiaty, donice, pojazdy, worki ze śmieciami, folie i płachty to tylko nieliczne przykłady.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0