13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Data publikacji: 2021-10-20

 

Przejażdżka w teren powinna być stałym elementem pracy i przebywania z koniem, nawet jeśli będzie to tylko spacer stępem po okolicy - nawet 10, 20min luźnego stępowania po zróżnicowanym terenie przynosi znakomite korzyści fizyczne i psychiczne. Warto jednak zauważyć, iż wyjazd w teren powinien być dla nas relaksem, a nie źródłem stresu z powodu niesubordynacji naszego wierzchowca; ponoszenie, wierzganie czy trzepanie głową są częstym problemem wynikającym z nadmiernej ekscytacji. 

Koń poza terenem stajni powinien w dalszym ciągu respektować naszą obecność oraz pomoce, dlatego tak ważna jest tutaj prawidłowa odpowiedź na nasze sygnały już na placu; jeśli zwierzak nie słucha nas na ujeżdżalni, to w trakcie wyjazdu w teren chętnie wykorzysta swoją przewagę.

Jeżeli macie problem ze swoim koniem w terenie, to w pierwszej kolejności należy zadbać o posłuszeństwo zwierzaka - warto zastanowić się nad jego zachowaniem w znanym otoczeniu stajni. Przyjrzymy się reakcjom konia podczas codziennej pracy - czy nasz koń nie próbuje nas zdominować? Czy respektuje nasze sygnały i chętnie współpracuje z nami ? 

Wiele koni dysponuje dużymi pokładami energii, przez co mogą wykazywać nadpobudliwość - dla doświadczonych jeźdźców polecamy użycie mocniejszego kiełzna specjalnie na wyjazdy w teren - szczególnie dobrze sprawdza się pelham oraz inne wędzidła, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni. Niemniej, takie rozwiązanie dedykowane jest tylko osobom o stabilnej ręce i dosiadzie, które dysponują wyjątkowo energicznymi wierzchowcami! Tacy jeźdźcy mogą także skorzystać z czarnej wodzy, ale uwaga - może się zaplątać pomiędzy przednimi nogami w zróżnicowanym terenie.

Warto także wyjeżdżać w teren w obecności spokojnego i zrównoważonego konia, który wpłynie kojąco na naszego zwierzaka; generalnie ze względów bezpieczeństwa, zawsze lepiej opuszczać stajnię przynajmniej w dwie pary. Same przejażdżki terenowe możemy rozpocząć od spokojnych spacerów, by w miarę upływy czasu dodawać odcinki kłusa i galopu, kiedy nasz zwierzak pozostaje pod naszą pełną kontrolą.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0