12,872 pytań - 25,068 odpowiedzi - 953 komentarzy

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Data publikacji: 2021-10-20

 

Przejażdżka w teren powinna być stałym elementem pracy i przebywania z koniem, nawet jeśli będzie to tylko spacer stępem po okolicy - nawet 10, 20min luźnego stępowania po zróżnicowanym terenie przynosi znakomite korzyści fizyczne i psychiczne. Warto jednak zauważyć, iż wyjazd w teren powinien być dla nas relaksem, a nie źródłem stresu z powodu niesubordynacji naszego wierzchowca; ponoszenie, wierzganie czy trzepanie głową są częstym problemem wynikającym z nadmiernej ekscytacji. 

Koń poza terenem stajni powinien w dalszym ciągu respektować naszą obecność oraz pomoce, dlatego tak ważna jest tutaj prawidłowa odpowiedź na nasze sygnały już na placu; jeśli zwierzak nie słucha nas na ujeżdżalni, to w trakcie wyjazdu w teren chętnie wykorzysta swoją przewagę.

Jeżeli macie problem ze swoim koniem w terenie, to w pierwszej kolejności należy zadbać o posłuszeństwo zwierzaka - warto zastanowić się nad jego zachowaniem w znanym otoczeniu stajni. Przyjrzymy się reakcjom konia podczas codziennej pracy - czy nasz koń nie próbuje nas zdominować? Czy respektuje nasze sygnały i chętnie współpracuje z nami ? 

Wiele koni dysponuje dużymi pokładami energii, przez co mogą wykazywać nadpobudliwość - dla doświadczonych jeźdźców polecamy użycie mocniejszego kiełzna specjalnie na wyjazdy w teren - szczególnie dobrze sprawdza się pelham oraz inne wędzidła, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni. Niemniej, takie rozwiązanie dedykowane jest tylko osobom o stabilnej ręce i dosiadzie, które dysponują wyjątkowo energicznymi wierzchowcami! Tacy jeźdźcy mogą także skorzystać z czarnej wodzy, ale uwaga - może się zaplątać pomiędzy przednimi nogami w zróżnicowanym terenie.

Warto także wyjeżdżać w teren w obecności spokojnego i zrównoważonego konia, który wpłynie kojąco na naszego zwierzaka; generalnie ze względów bezpieczeństwa, zawsze lepiej opuszczać stajnię przynajmniej w dwie pary. Same przejażdżki terenowe możemy rozpocząć od spokojnych spacerów, by w miarę upływy czasu dodawać odcinki kłusa i galopu, kiedy nasz zwierzak pozostaje pod naszą pełną kontrolą.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0