12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Żywienie: Jak odchudzić konia?

Data publikacji: 2017-01-05

Na wstępie należy zaznaczyć - duży brzuch u konia NIE JEST oznaką otyłości! Konie nie odkładają tkanki tłuszczowej na brzuchu, dlatego błędne jest myślenie iż taki koń jest za gruby.

Jeśli nasz koń ma duży brzuch, to jest to oznaką albo braku pracy/niewłaściwego treningu (słabe mięśnie pleców i brzucha powodują opadanie mieśni i w konsekwencji powstaje brzuszek ;) ) ewentualnie czasami może to być sygnał, iż koń jest zarobaczony.

Konie tyją szczególnie na grzebieniu szyi, na zadzie (u grubasków możemy obserwować wręcz fałdki w okolicy nasady ogona) a także w okolicy łopatki.
Ok, to jak odchudzić konia? Przede wszystkim nigdy nie możemy ograniczać ilości siana! Każdy koń powinien dostawać siano w ilości do oporu, zapobiegniemy tym samym wrzodom i kolkom. Jeśli nasz koń korzysta w sezonie letnim z pastwiska, warto zaopatrzyć się w kaganiec, który ograniczy ilość spożywanej trawy. Należy także przyjrzeć się ilości i rodzajowi pasz treściwych, oczywiście z uwzględnieniem tego, ile i jak koń pracuje. Na rynku istnieją specjalne pasze dedykowane grubaskom :) są niskokaloryczne, a przy tym również dostarczają wszystkiego, co potrzebujemy.

Oczywiście cały proces odchudzania nie może obejść się bez ruchu, trzeba jeździć i pracować :) Musimy tylko pamietać, że konie z nadwagą mogą się szybciej męczyć, ich stawy są bardziej narażone na kontuzje, a serce musi wykonywać dodatkową pracę (każdy nadprogramowy kilogram nie służy zdrowiu). Musimy dostosować ilość i rodzaj pracy do każdego konia, bo czasami mniej znaczy lepiej... i bezpiecznie dla konia :)

 

A wracając do dużego brzucha - w przypadku koni niepracujących to oczywiste, brak treningu oznacza brak prawidłowo wykształconej muskulatury. Co w przypadku konia, który regularnie chodzi pod siodłem, a mimo tego nadal wygląda, jakby połknął piłkę ? Problem tkwi w niewłaściwej jeździe, a konkretnie - w braku rozluźnienia i zaangażowania mięśni grzbietu. Pomaga jazda w niskim ustawieniu (szczególnie w galopie), także praca na lonży będzie bardzo pomocna.

Czy udało Wam się kiedyś z sukcesem odchudzić konia ?

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0