13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Jak odchudzić konia?

Data publikacji: 2017-01-05

 

Na wstępie należy zaznaczyć - duży brzuch u konia NIE JEST oznaką otyłości! Konie nie odkładają tkanki tłuszczowej na brzuchu, dlatego błędne jest myślenie iż taki koń jest za gruby.

Jeśli nasz koń ma duży brzuch, to jest to oznaką albo braku pracy/niewłaściwego treningu (słabe mięśnie pleców i brzucha powodują opadanie mieśni i w konsekwencji powstaje brzuszek ;) ) ewentualnie czasami może to być sygnał, iż koń jest zarobaczony.

Konie tyją szczególnie na grzebieniu szyi, na zadzie (u grubasków możemy obserwować wręcz fałdki w okolicy nasady ogona) a także w okolicy łopatki.
Ok, to jak odchudzić konia? Przede wszystkim nigdy nie możemy ograniczać ilości siana! Każdy koń powinien dostawać siano w ilości do oporu, zapobiegniemy tym samym wrzodom i kolkom. Jeśli nasz koń korzysta w sezonie letnim z pastwiska, warto zaopatrzyć się w kaganiec, który ograniczy ilość spożywanej trawy. Należy także przyjrzeć się ilości i rodzajowi pasz treściwych, oczywiście z uwzględnieniem tego, ile i jak koń pracuje. Na rynku istnieją specjalne pasze dedykowane grubaskom :) są niskokaloryczne, a przy tym również dostarczają wszystkiego, co potrzebujemy.

Oczywiście cały proces odchudzania nie może obejść się bez ruchu, trzeba jeździć i pracować :) Musimy tylko pamietać, że konie z nadwagą mogą się szybciej męczyć, ich stawy są bardziej narażone na kontuzje, a serce musi wykonywać dodatkową pracę (każdy nadprogramowy kilogram nie służy zdrowiu). Musimy dostosować ilość i rodzaj pracy do każdego konia, bo czasami mniej znaczy lepiej... i bezpiecznie dla konia :)

 

A wracając do dużego brzucha - w przypadku koni niepracujących to oczywiste, brak treningu oznacza brak prawidłowo wykształconej muskulatury. Co w przypadku konia, który regularnie chodzi pod siodłem, a mimo tego nadal wygląda, jakby połknął piłkę ? Problem tkwi w niewłaściwej jeździe, a konkretnie - w braku rozluźnienia i zaangażowania mięśni grzbietu. Pomaga jazda w niskim ustawieniu (szczególnie w galopie), także praca na lonży będzie bardzo pomocna.

Czy udało Wam się kiedyś z sukcesem odchudzić konia ?

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0