12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Otręby ryżowe

Data publikacji: 2022-03-21

 

Otręby to nic innego jak produkt uboczny w trakcie pozyskiwania zboża - są zewnętrzną częścią ziarna zboża, czyli popularnie zwaną łuską. Z punktu widzenia dietetycznego, to prawdziwy skarb wśród dodatków żywieniowych, zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt; warto spożywać otręby pszenne w celu regulacji trawienia, ponieważ zawierają sporo błonnika.

Otręby ryżowe są bardziej popularne w żywieniu koni niż ludzi, dlatego zdecydowanie warto znać ten produkt, jeżeli Wasz koń boryka się z utratą masy (np. w wyniku choroby lub złych warunków chowu) bądź zależy Wam na rozwoju tkanki mięśniowej. Do ich głównych zalet należą:

  • wysokie zawartości witamin z grupy B, witaminy E (która jest silnym antyoksydantem) oraz w cenny tłuszcz;
  • zawartość unikalnego związku chemicznego: gamma-oryzanol;

Ten związek odpowiada za szybki przyrost masy mięśniowej oraz dostarczenie wolno uwalnianej energii, tak cennej dla końskich sportowców (ten rodzaj energii nie powoduje nadpobudliwości) - należy jednak pamiętać, że gamma oryzanol jest uważany za środek dopingujący, dlatego nie należy stosować otrąb ryżowych w okresie startowym. Przyjmuje się, że na 5 dni przed planowanym startem w zawodach należy odstawić wszelkie preperaty i pasze zawierające gamma oryzanol, a więc także otręby ryżowe.

Otręby ryżowe znakomicie sprawdzają się w żywieniu koni hodowlanych, ponieważ mają pozytywny wpływ na płodność oraz na popęd seksualny; wiele ogierów znacząco chudnie w sezonie hodowlanym, ponieważ tracą większość energii na reprodukcję. Otręby ryżowe pozwają zachować odpowiednią masę i energię, bez efektu nadpobudliwości.

 

Obecnie w ofercie producentów pasz i dodatków żywieniowych znajdziemy otręby ryżowe w formie naturalnej, a także jako pellet - pamiętajmy aby wybrać produkt bilansowany, o prawidłowym stosunku zawartości wapnia do fosforu. Ogólne stosowanie otrąb ryżowych to ok.100-150g na każde 100kg masy ciała konia - otręby są dodatkiem do codziennego żywienia naszego konia.

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0