12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Choroby kopyt u koni

Data publikacji: 2014-10-22


Najczęstsze chorób i urazy kopyt u koni:

GNICIE STRZAŁKI
Przyczyną są bakterie beztlenowe rozwijające się w rowkach strzałki, ich rozwój powoduje wiele czynników takich jak brudna ściółka, wilgotne podłoże, zbyt rzadkie lub niedokładne rozczyszczanie kopyt. 

Objawami jest przykry zapach zgnilizny oraz szaroczarna maź w rowkach strzałki.

Zapobieganie i leczenie:

Utrzymywanie konia na suchej ściółce, odpowiednie regularne rozczyszczanie. Aby leczyć gnijącą strzałkę NIE NALEŻY używać DZIEGCIU! Zalecane jest używanie wody utlenionej, jodyny, octu jabłkowego ew. siarczan miedzi lecz nie czystego roztworu!

NAGWOŻDŻENIE i ZAGWOŻDŻENIE 
Przyczyną jest złe przybicie podkowiaka powodujące zagwożdżenie lub nastąpienie na ostry przedmiot np. szkło co powoduje nagwożdżenie.

Objawami jest ciepłe kopyto, obrzęk w okolicach pęcin, pogłębiająca się kulawizna, ból przy dotyku.

Zapobieganie i leczenie:

Jazda po sprawdzonych terenach. Po stwierdzonej przypadłości należy rozkuć chore kopyto, oczyścić i zdezynfekować. Należy również skontaktować się z weterynarzem! 

PODBICIE
Przyczyną może być praca konia na nierównym twardym podłożu lub zakleszczenie się np. kamienia między podkową a kopytem.

Objawem jest kulawizna oraz ciepłe kopyto i wrażliwość podeszwy.

Zapobieganie i leczenie:

Jazda po miękkim nie kamienistym podłożu.
Po urazie należy wyłączyć konia z jazdy na kilka dni oraz sprawdzić poprawność kucia.

OCHWAT 
Przyczyną najczęściej jest: pojenie zgrzanego konia, nadmierne przemęczenie, przeziębienie, postawienie zgrzanego konia w zimnym pomieszczeniu lub przeciągu, żywienie dużymi ilościami paszy bogatej w białko (owies, zielonka), nagła zmiana rodzaju lub gatunku paszy, długotrwała praca na twardym gruncie., choroby ukł. pokarmowego. U klaczy po wyźrebieniu – zapalenie wymienia lub zatrzymanie łożyska.

Objawy: rozlegle zapalenie tworzywa kopytowego, na ogół występujący na nogach przednich: duża bolesność, obrzęk, trudności z poruszaniem się, kulawizny, deformacje kopyt, powłóczenie nogami, przestępowanie z nogi na nogę, podwyższona ciepłota i pulsowanie chorych nóg, brak apetytu, nadmierne pocenie, rżenie; w skrajnych przypadkach odpadnięcie kopyta. Trudności sprawia mu cofanie się, przy ruchu do przodu pociąga nogami, stojąc - tylne nogi podciąga pod brzuch; u klaczy występuje wyciek z dróg rodnych. Ochwacony koń, jeśli tylko ma możliwość, opiera się o ścianę, aby odciążyć kończyny.


Postępowanie i leczenie:

Natychmiast wezwać weterynarza! Wykluczyć karmienie paszą treściwą. Chłodzić stale nogi konia wodą lub lodem z przerwami na krótkie oprowadzanie konia w celu pobudzenia krążenia. Podawać mesz. Jeśli koń jest podkuty, należy go rozkuć i robić zimne okłady na kopyta. Stosować zabiegi kowalskie wg wskazań weterynarza. 
W ostrych stanach leczenie długotrwałe, często z częściowymi tylko efektami.


autor tekstu: S (Princess Redaktor)

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0