13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Choroby kopyt u koni

Data publikacji: 2014-10-22


Najczęstsze chorób i urazy kopyt u koni:

GNICIE STRZAŁKI
Przyczyną są bakterie beztlenowe rozwijające się w rowkach strzałki, ich rozwój powoduje wiele czynników takich jak brudna ściółka, wilgotne podłoże, zbyt rzadkie lub niedokładne rozczyszczanie kopyt. 

Objawami jest przykry zapach zgnilizny oraz szaroczarna maź w rowkach strzałki.

Zapobieganie i leczenie:

Utrzymywanie konia na suchej ściółce, odpowiednie regularne rozczyszczanie. Aby leczyć gnijącą strzałkę NIE NALEŻY używać DZIEGCIU! Zalecane jest używanie wody utlenionej, jodyny, octu jabłkowego ew. siarczan miedzi lecz nie czystego roztworu!

NAGWOŻDŻENIE i ZAGWOŻDŻENIE 
Przyczyną jest złe przybicie podkowiaka powodujące zagwożdżenie lub nastąpienie na ostry przedmiot np. szkło co powoduje nagwożdżenie.

Objawami jest ciepłe kopyto, obrzęk w okolicach pęcin, pogłębiająca się kulawizna, ból przy dotyku.

Zapobieganie i leczenie:

Jazda po sprawdzonych terenach. Po stwierdzonej przypadłości należy rozkuć chore kopyto, oczyścić i zdezynfekować. Należy również skontaktować się z weterynarzem! 

PODBICIE
Przyczyną może być praca konia na nierównym twardym podłożu lub zakleszczenie się np. kamienia między podkową a kopytem.

Objawem jest kulawizna oraz ciepłe kopyto i wrażliwość podeszwy.

Zapobieganie i leczenie:

Jazda po miękkim nie kamienistym podłożu.
Po urazie należy wyłączyć konia z jazdy na kilka dni oraz sprawdzić poprawność kucia.

OCHWAT 
Przyczyną najczęściej jest: pojenie zgrzanego konia, nadmierne przemęczenie, przeziębienie, postawienie zgrzanego konia w zimnym pomieszczeniu lub przeciągu, żywienie dużymi ilościami paszy bogatej w białko (owies, zielonka), nagła zmiana rodzaju lub gatunku paszy, długotrwała praca na twardym gruncie., choroby ukł. pokarmowego. U klaczy po wyźrebieniu – zapalenie wymienia lub zatrzymanie łożyska.

Objawy: rozlegle zapalenie tworzywa kopytowego, na ogół występujący na nogach przednich: duża bolesność, obrzęk, trudności z poruszaniem się, kulawizny, deformacje kopyt, powłóczenie nogami, przestępowanie z nogi na nogę, podwyższona ciepłota i pulsowanie chorych nóg, brak apetytu, nadmierne pocenie, rżenie; w skrajnych przypadkach odpadnięcie kopyta. Trudności sprawia mu cofanie się, przy ruchu do przodu pociąga nogami, stojąc - tylne nogi podciąga pod brzuch; u klaczy występuje wyciek z dróg rodnych. Ochwacony koń, jeśli tylko ma możliwość, opiera się o ścianę, aby odciążyć kończyny.


Postępowanie i leczenie:

Natychmiast wezwać weterynarza! Wykluczyć karmienie paszą treściwą. Chłodzić stale nogi konia wodą lub lodem z przerwami na krótkie oprowadzanie konia w celu pobudzenia krążenia. Podawać mesz. Jeśli koń jest podkuty, należy go rozkuć i robić zimne okłady na kopyta. Stosować zabiegi kowalskie wg wskazań weterynarza. 
W ostrych stanach leczenie długotrwałe, często z częściowymi tylko efektami.


autor tekstu: S (Princess Redaktor)

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0