12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Data publikacji: 2021-10-08

 

Jazda w półsiadzie powinna zostać przyswojona przez wszystkich jeźdźców, niezależnie od uprawianej dyscypliny - dla osób pasjonujących się skokami przez przeszkody czy krosem to pozycja obowiązkowa!

Także pozostali jeźdźcy, nawet amatorsko użytkujący swoje konie, powinni bezproblemowo przyjmować i utrzymywać półsiad w dowolnym chodzie; pomaga to w utrzymaniu stabilnej sylwetki w siodle, gdyż rozwija nasze mięśnie głębokie.

Dodatkowo, półsiad pozwala na sprawne pokonywanie wszelkich przeszkód, które możemy napotkać na swojej drodze w trakcie wyjazdu w teren - powalone drzewa, rowy czy nawet większe kałuże są chętnie pokonywane skokiem przez konie. Co więcej, jazda w półsiadzie to standardowa metoda treningowa pracy z młodymi końmi, które nie są jeszcze przystosowane do noszenia ciężaru jeźdźca; rozwijający się układ ruchowy powinien być wolny od nadmiernych obciążeń w początkowym etapie zajeżdżania. 
Także w przypadku doświadczonych koni, warto wykonywać kilka minut rozgrzewki w półsiadzie, aby pozwolić koniowi na dobre rozgrzanie mięśni.

Jak wygląda prawidłowy półsiad:

  • jeździec zachowuje proste plecy;
  • biodra są lekko uniesione nad siodłem, miednica podwinięta aby wyeliminować "kaczy kuperek";
  • barki, kolana i pięty znajdują się jednej linii;
  • dłonie znajdują się nad kłębem, należy skrócić wodze;

Aby uzyskać poprawny półsiad, należy lekko unieść się w siodle i pochylić - ważne, aby nie leżeć nadmiernie na szyi zwierzaka. Ręce są zgięte w łokciach i zachowują stały kontakt z pyskiem konia, podążając za ruchem. Balans utrzymujemy poprzez nacisk na strzemiona, nie zakleszczamy się kolanami! Warto wyczuć naturalny ruch konia i miękko za nim podążać; nasze stawy skokowe działają jak naturalny amortyzator, przez co łydki leżą stabilnie po bokach zwierzaka. 

Jeżeli macie problem z utrzymaniem półsiadu, to warto skupić się na nim podczas jazdy na lonży - przydaje się kilka lekcji pod okiem doświadczonego instruktora, który skoryguje najbardziej typowe błędy: kładzenie sie na szyi, wypinanie pośladków w tył, wyrzucanie łydek w przód lub w tył siodła. Przydają się ćwiczenia polegające także na staniu w strzemionach, anglezowanie bez strzemion, częste zmiany dosiadu w trakcie jednego koła na lonży - wykonywane chociażby w stępie. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0