12,880 pytań - 32,611 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Data publikacji: 2021-10-08

 

Jazda w półsiadzie powinna zostać przyswojona przez wszystkich jeźdźców, niezależnie od uprawianej dyscypliny - dla osób pasjonujących się skokami przez przeszkody czy krosem to pozycja obowiązkowa!

Także pozostali jeźdźcy, nawet amatorsko użytkujący swoje konie, powinni bezproblemowo przyjmować i utrzymywać półsiad w dowolnym chodzie; pomaga to w utrzymaniu stabilnej sylwetki w siodle, gdyż rozwija nasze mięśnie głębokie.

Dodatkowo, półsiad pozwala na sprawne pokonywanie wszelkich przeszkód, które możemy napotkać na swojej drodze w trakcie wyjazdu w teren - powalone drzewa, rowy czy nawet większe kałuże są chętnie pokonywane skokiem przez konie. Co więcej, jazda w półsiadzie to standardowa metoda treningowa pracy z młodymi końmi, które nie są jeszcze przystosowane do noszenia ciężaru jeźdźca; rozwijający się układ ruchowy powinien być wolny od nadmiernych obciążeń w początkowym etapie zajeżdżania. 
Także w przypadku doświadczonych koni, warto wykonywać kilka minut rozgrzewki w półsiadzie, aby pozwolić koniowi na dobre rozgrzanie mięśni.

Jak wygląda prawidłowy półsiad:

  • jeździec zachowuje proste plecy;
  • biodra są lekko uniesione nad siodłem, miednica podwinięta aby wyeliminować "kaczy kuperek";
  • barki, kolana i pięty znajdują się jednej linii;
  • dłonie znajdują się nad kłębem, należy skrócić wodze;

Aby uzyskać poprawny półsiad, należy lekko unieść się w siodle i pochylić - ważne, aby nie leżeć nadmiernie na szyi zwierzaka. Ręce są zgięte w łokciach i zachowują stały kontakt z pyskiem konia, podążając za ruchem. Balans utrzymujemy poprzez nacisk na strzemiona, nie zakleszczamy się kolanami! Warto wyczuć naturalny ruch konia i miękko za nim podążać; nasze stawy skokowe działają jak naturalny amortyzator, przez co łydki leżą stabilnie po bokach zwierzaka. 

Jeżeli macie problem z utrzymaniem półsiadu, to warto skupić się na nim podczas jazdy na lonży - przydaje się kilka lekcji pod okiem doświadczonego instruktora, który skoryguje najbardziej typowe błędy: kładzenie sie na szyi, wypinanie pośladków w tył, wyrzucanie łydek w przód lub w tył siodła. Przydają się ćwiczenia polegające także na staniu w strzemionach, anglezowanie bez strzemion, częste zmiany dosiadu w trakcie jednego koła na lonży - wykonywane chociażby w stępie. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0