12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Muł

Data publikacji: 2020-08-11

 

Muły to mieszaniec konia i osła, pochodzący z połączenia klaczy konia wraz z ogierem osła. Z uwagi na różną liczbę chromosomów (u koni to jest 64 pary chromosomów, a u osłów: 62), muły są najczęściej bezpłodne: liczba chromosomów to 63. Zdarza się, że samica muła jest płodna i jest w stanie donosić ciążę, ale to przypadki rzadkie; popularność mułów nie jest tak duża, aby konieczna była hodowla.

Muł wygląda dokładnie jak połaczenie konia i osła:

  • duża rozpiętość w obrębie wzrostu (zależnie od wzrostu rodziców): 130-170cm
  • mniejsza waga niż w przypadku normalnego konia, ok.300-400kg
  • umaszczenie jest dziedziczone po matce
  • kłoda, zad i szyja są zbliżone do typowe końskiego wyglądu
  • charakterystyczne są długie uszy, będące następstwem osła jako ojca
  • wąskie kopyta, szczupłe kończyny

Do najważniejszych zalet mułów należą:

  • bardzo duża wytrzymałość: te zwierzaki bez problemu pokonują długie dystanse w niekorzystnych warunkach np. deszcz, upał, susza. Badania dowiodły, iż mają znacznie wyższą ekspresję genów w mięśniach, co czyni muły wyjątkowo odpornymi na wysiłek i zmęczenie.
  • ekonomia w utrzymaniu: muły mają niewielkie potrzeby żywieniowe, potrafią wytrzymać dłuższy czas bez wody (oczywiście w porównaniu do koni i osłów), nie wymagają stałego żywienia ziarnami przez są cenione w ubogich zakątkach świata, gdzie poziom życia jest niski.
  • siła: muły to idealne zwierzęta juczne i pociągowe, potrafią przewozić ciężkie i nieporęczne towary na długie odległości, sprawdzają się także jako wierzchowce np. na obrzeżach Sahary
  • spokój i opanowanie: te zwierzęta są wyjątkowo cierpliwe i niepłochliwe, są całkowicie podporządkowane człowiekowi i znoszą wszelkie obciążenia. Nie reagują tak impulsywnie jak konie, ale nie są też na tyle uparte jak osioł.

Muły to ceniona krzyżówka znanych gatunków, która idealnie sprawdza się na ubogich terenach jako zwierzę tańsze w utrzymaniu; spotkamy je w Maroku i Tunezji, są także popularne na szlakach w górach Sierra Nevada. Głównym ośrodkiem występowania mułów są Chiny i Meksyk, gdzie są użytkowane jako zwierzęta juczne ale i jako wierzchowce dla spore grupy miłośników tych wdzięcznych zwierząt.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0