12,961 pytań - 31,621 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Muł

Data publikacji: 2020-08-11

 

Muły to mieszaniec konia i osła, pochodzący z połączenia klaczy konia wraz z ogierem osła. Z uwagi na różną liczbę chromosomów (u koni to jest 64 pary chromosomów, a u osłów: 62), muły są najczęściej bezpłodne: liczba chromosomów to 63. Zdarza się, że samica muła jest płodna i jest w stanie donosić ciążę, ale to przypadki rzadkie; popularność mułów nie jest tak duża, aby konieczna była hodowla.

Muł wygląda dokładnie jak połaczenie konia i osła:

  • duża rozpiętość w obrębie wzrostu (zależnie od wzrostu rodziców): 130-170cm
  • mniejsza waga niż w przypadku normalnego konia, ok.300-400kg
  • umaszczenie jest dziedziczone po matce
  • kłoda, zad i szyja są zbliżone do typowe końskiego wyglądu
  • charakterystyczne są długie uszy, będące następstwem osła jako ojca
  • wąskie kopyta, szczupłe kończyny

Do najważniejszych zalet mułów należą:

  • bardzo duża wytrzymałość: te zwierzaki bez problemu pokonują długie dystanse w niekorzystnych warunkach np. deszcz, upał, susza. Badania dowiodły, iż mają znacznie wyższą ekspresję genów w mięśniach, co czyni muły wyjątkowo odpornymi na wysiłek i zmęczenie.
  • ekonomia w utrzymaniu: muły mają niewielkie potrzeby żywieniowe, potrafią wytrzymać dłuższy czas bez wody (oczywiście w porównaniu do koni i osłów), nie wymagają stałego żywienia ziarnami przez są cenione w ubogich zakątkach świata, gdzie poziom życia jest niski.
  • siła: muły to idealne zwierzęta juczne i pociągowe, potrafią przewozić ciężkie i nieporęczne towary na długie odległości, sprawdzają się także jako wierzchowce np. na obrzeżach Sahary
  • spokój i opanowanie: te zwierzęta są wyjątkowo cierpliwe i niepłochliwe, są całkowicie podporządkowane człowiekowi i znoszą wszelkie obciążenia. Nie reagują tak impulsywnie jak konie, ale nie są też na tyle uparte jak osioł.

Muły to ceniona krzyżówka znanych gatunków, która idealnie sprawdza się na ubogich terenach jako zwierzę tańsze w utrzymaniu; spotkamy je w Maroku i Tunezji, są także popularne na szlakach w górach Sierra Nevada. Głównym ośrodkiem występowania mułów są Chiny i Meksyk, gdzie są użytkowane jako zwierzęta juczne ale i jako wierzchowce dla spore grupy miłośników tych wdzięcznych zwierząt.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0