12,856 pytań - 22,083 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Muł

Data publikacji: 2020-08-11

 

Muły to mieszaniec konia i osła, pochodzący z połączenia klaczy konia wraz z ogierem osła. Z uwagi na różną liczbę chromosomów (u koni to jest 64 pary chromosomów, a u osłów: 62), muły są najczęściej bezpłodne: liczba chromosomów to 63. Zdarza się, że samica muła jest płodna i jest w stanie donosić ciążę, ale to przypadki rzadkie; popularność mułów nie jest tak duża, aby konieczna była hodowla.

Muł wygląda dokładnie jak połaczenie konia i osła:

  • duża rozpiętość w obrębie wzrostu (zależnie od wzrostu rodziców): 130-170cm
  • mniejsza waga niż w przypadku normalnego konia, ok.300-400kg
  • umaszczenie jest dziedziczone po matce
  • kłoda, zad i szyja są zbliżone do typowe końskiego wyglądu
  • charakterystyczne są długie uszy, będące następstwem osła jako ojca
  • wąskie kopyta, szczupłe kończyny

Do najważniejszych zalet mułów należą:

  • bardzo duża wytrzymałość: te zwierzaki bez problemu pokonują długie dystanse w niekorzystnych warunkach np. deszcz, upał, susza. Badania dowiodły, iż mają znacznie wyższą ekspresję genów w mięśniach, co czyni muły wyjątkowo odpornymi na wysiłek i zmęczenie.
  • ekonomia w utrzymaniu: muły mają niewielkie potrzeby żywieniowe, potrafią wytrzymać dłuższy czas bez wody (oczywiście w porównaniu do koni i osłów), nie wymagają stałego żywienia ziarnami przez są cenione w ubogich zakątkach świata, gdzie poziom życia jest niski.
  • siła: muły to idealne zwierzęta juczne i pociągowe, potrafią przewozić ciężkie i nieporęczne towary na długie odległości, sprawdzają się także jako wierzchowce np. na obrzeżach Sahary
  • spokój i opanowanie: te zwierzęta są wyjątkowo cierpliwe i niepłochliwe, są całkowicie podporządkowane człowiekowi i znoszą wszelkie obciążenia. Nie reagują tak impulsywnie jak konie, ale nie są też na tyle uparte jak osioł.

Muły to ceniona krzyżówka znanych gatunków, która idealnie sprawdza się na ubogich terenach jako zwierzę tańsze w utrzymaniu; spotkamy je w Maroku i Tunezji, są także popularne na szlakach w górach Sierra Nevada. Głównym ośrodkiem występowania mułów są Chiny i Meksyk, gdzie są użytkowane jako zwierzęta juczne ale i jako wierzchowce dla spore grupy miłośników tych wdzięcznych zwierząt.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0