Prawidłowy dosiad każdego jeźdźca opiera się przede wszystkim na prostej, stabilnej sylwetce - patrząc z boku widzimy dobrą równowagę i rozluźnienie ciała. Stopy w strzemionach pełnią funkcję amortyzacji w trakcie jazdy, dlatego bardzo istotna jest ich poprawna pozycja w trakcie jazdy; pamiętajcie jednak, że dosiad zawsze traktujemy całościowo i często należy skupić się nad jeźdźcem kompleksowo.
Jeśli Waszym problemem są stopy w strzemionach, a mianowicie sprawia Wam trudność utrzymanie ich w poprawnej pozycji, to najczęściej jest to rezultat spiętych i podkurczonych nóg. Jeździec powinien siedzieć luźno, ale stabilnie, nogi miękko przylegają do siodła i konia, a stopy leżą stabilnie w strzemionach z lekkim ustawieniem pięty w dół (nigdy nie ciągniemy pięty w dół na siłę! takie ustawienie powoduje spięcie całego ciała); jeźdźcom stopy wypadają bądź wpadają w strzemiona w galopie. Kołyszący i rytmiczny ruch, czasem lekki niepokój spowodowany prędkością - szczególnie przy początkach nauki galopowania - utrudnia rozluźnienie; przy korekcie błędów dosiadowych zawsze warto zadbać o kilka lekcji na lonży.
Jak poprawić ułożenie stóp w strzemionach:
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10