12,839 pytań - 16,850 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Data publikacji: 2019-12-04

 

Prawidłowy dosiad każdego jeźdźca opiera się przede wszystkim na prostej, stabilnej sylwetce - patrząc z boku widzimy dobrą równowagę i rozluźnienie ciała. Stopy w strzemionach pełnią funkcję amortyzacji w trakcie jazdy, dlatego bardzo istotna jest ich poprawna pozycja w trakcie jazdy; pamiętajcie jednak, że dosiad zawsze traktujemy całościowo i często należy skupić się nad jeźdźcem kompleksowo.

Jeśli Waszym problemem są stopy w strzemionach, a mianowicie sprawia Wam trudność utrzymanie ich w poprawnej pozycji, to najczęściej jest to rezultat spiętych i podkurczonych nóg. Jeździec powinien siedzieć luźno, ale stabilnie, nogi miękko przylegają do siodła i konia, a stopy leżą stabilnie w strzemionach z lekkim ustawieniem pięty w dół (nigdy nie ciągniemy pięty w dół na siłę! takie ustawienie powoduje spięcie całego ciała); jeźdźcom stopy wypadają bądź wpadają w strzemiona w galopie. Kołyszący i rytmiczny ruch, czasem lekki niepokój spowodowany prędkością - szczególnie przy początkach nauki galopowania - utrudnia rozluźnienie; przy korekcie błędów dosiadowych zawsze warto zadbać o kilka lekcji na lonży. 

Jak poprawić ułożenie stóp w strzemionach:

  • paradoksalnie dużo korzyści przynosi jazda bez strzemion, nawet w stępie - luźno opuszczona noga, kilka wymachów w przód i tył pozwala na rozciągnięcie mięśni ud i poprawę ruchomości bioder. Takie ćwiczenia możecie wykonywać samodzielnie, w trakcie pierwszego stępowania!
  • w trakcie jazdy warto zmieniać rodzaj dosiadu (to też możecie robić w stępie): pełny siad, półsiad i stanie w strzemionach. Ta ostatnia pozycja polega na całkowitym uniesieniu sie nad siodłem, do momentu wyprostu kolan. Stanie w strzemionach dodatkowo poprawi Waszą równowagę, w każdym chodzie (na początkowym etapie nauki lepiej spróbować na lonży)
  • rozgrzewka stawów skokowych to także cenna pomoc dla jeźdźca - w trakcie pierwszego stępu wykonujcie obroty stopami bez strzemion, ciągnijcie palcem w dół i w górę. Dzięki regularnym ćwiczeniom wasze mięśnie ulegną wzmocnieniu, przez co zachowanie poprawnej sylwetki będzie dużo łatwiejsze!
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0