12,821 pytań - 15,234 odpowiedzi - 927 komentarzy

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Data publikacji: 2019-12-04

 

Prawidłowy dosiad każdego jeźdźca opiera się przede wszystkim na prostej, stabilnej sylwetce - patrząc z boku widzimy dobrą równowagę i rozluźnienie ciała. Stopy w strzemionach pełnią funkcję amortyzacji w trakcie jazdy, dlatego bardzo istotna jest ich poprawna pozycja w trakcie jazdy; pamiętajcie jednak, że dosiad zawsze traktujemy całościowo i często należy skupić się nad jeźdźcem kompleksowo.

Jeśli Waszym problemem są stopy w strzemionach, a mianowicie sprawia Wam trudność utrzymanie ich w poprawnej pozycji, to najczęściej jest to rezultat spiętych i podkurczonych nóg. Jeździec powinien siedzieć luźno, ale stabilnie, nogi miękko przylegają do siodła i konia, a stopy leżą stabilnie w strzemionach z lekkim ustawieniem pięty w dół (nigdy nie ciągniemy pięty w dół na siłę! takie ustawienie powoduje spięcie całego ciała); jeźdźcom stopy wypadają bądź wpadają w strzemiona w galopie. Kołyszący i rytmiczny ruch, czasem lekki niepokój spowodowany prędkością - szczególnie przy początkach nauki galopowania - utrudnia rozluźnienie; przy korekcie błędów dosiadowych zawsze warto zadbać o kilka lekcji na lonży. 

Jak poprawić ułożenie stóp w strzemionach:

  • paradoksalnie dużo korzyści przynosi jazda bez strzemion, nawet w stępie - luźno opuszczona noga, kilka wymachów w przód i tył pozwala na rozciągnięcie mięśni ud i poprawę ruchomości bioder. Takie ćwiczenia możecie wykonywać samodzielnie, w trakcie pierwszego stępowania!
  • w trakcie jazdy warto zmieniać rodzaj dosiadu (to też możecie robić w stępie): pełny siad, półsiad i stanie w strzemionach. Ta ostatnia pozycja polega na całkowitym uniesieniu sie nad siodłem, do momentu wyprostu kolan. Stanie w strzemionach dodatkowo poprawi Waszą równowagę, w każdym chodzie (na początkowym etapie nauki lepiej spróbować na lonży)
  • rozgrzewka stawów skokowych to także cenna pomoc dla jeźdźca - w trakcie pierwszego stępu wykonujcie obroty stopami bez strzemion, ciągnijcie palcem w dół i w górę. Dzięki regularnym ćwiczeniom wasze mięśnie ulegną wzmocnieniu, przez co zachowanie poprawnej sylwetki będzie dużo łatwiejsze!
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0