Wodze pomocnicze generalnie możemy podzielić na dwie kategorie: te, których używamy głównie do pracy na lonży (ale czasem i pod siodłem) oraz takie, które wykorzystujemy w pracy pod siodłem.
1) Czambon: tym określeniem często używa się popularne 'gumy', które są pewną modyfikacją czambonu. Właściwe zastosowanie czambonu skórzanego znajdziemy na lonży - pozwala na pracę w niskim ustawieniu, ułatwia zaangażowanie mięśni grzbietu oraz rozluźnienie.
Same gumy są często wykorzystywane u koni, które pracują w rekreacji - koń nie zadziera wysoko głowy, kontakt jest stabilniejszy dla osoby początkującej.
2) Wypinacze zwykłe: najczęściej spotykany patent do lonżowania (co nie znaczy, że najlepszy dla wszystkich koni). Stabilizuje kontakt, a przez dużą liczbe opcji przypięcia i regulacji długości, możemy dowolne zmieniać ramy, wygięcie itp
Ich wadą jest sztywne trzymanie, nie podążają za ruchem, nie odpuszczają nawet w przypadku rozluźnienia konia.
Odmianą zwykłych wypinaczy są wypinacze trójątne, które ze sposobu zapinania i działania przypominają czarną wodzę. Są lepszym wyborem od zwykłych wypinaczy, ponieważ ułatwiają zaangażowanie mięśni grzbietu.
Czasami można spotkać konie pracujące pod siodłem na wypinaczach (często właśnie na lonży, pod początkujacymi jeźdźcami). Ma to za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa, ale i wygodniejsze ustawienie szyi konia dla jeźdźca (koń nie zadziera wysoko głowy).
3) Gogue ("gog"): to także rodzaj patentu przeznaczony do lonżowania, świetnie rozciąga i obniża sylwetkę konia. Bardzo rzadko wykorzystywany w pracy pod siodłem.
4) Czarna wodza: chyba jedna najbardziej kontrowersyjnych i owianych złą sławą wodzy pomocniczych ;) Prawidłowo używa ma szerokie pole zastosowania: zwiększenie bezpieczeństwa (np.jeśli wsiadamy na konie po kontuzji), przepracowanie problemów z kontaktem, praca nad przepuszczalnością i skróceniem. Powinna byc używana tylko jest jeźdźców z dużym doświadczeniem i wyczuciem, jej nieumiejętne stosowanie może wyrządzić wiele krzywdy koniowi.
5) Wodza Thiedmanna: specyficzna odmiana czarnej wodzy, niemniej jednak działa niezależnie od ręki (jest przypinana na sprzączki). Ma łagodniejsze działanie, ale również wymaga uwagi osoby doświadczonej.
6) Wytok: to najłagodniej działająca wodza pomocnicza, jeśli oczywiście jest dobrze dopasowana. Zapobiega nadmiernemu zadzieraniu głowy; często spotykana przy koniach pracujących w rekreacji.
Użycie wszystkich wodzy pomocniczych powinno być konsultowane i kontrolowane przez osobę doświadczoną - nie można nauczyć się tego z książek, trzeba popracować samemu. Konie mają różne potrzeby i mogą wymagać całkowicie innego użycia nawet tej samej wodzy pomocniczej.
Jakie jest Wasze zdanie nt.wodzy pomocniczych?
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14