12,961 pytań - 31,621 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Data publikacji: 2022-06-16

 

Konie dobrze radzą sobie na zewnątrz, jeżeli mają zapewnione schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (np.silne słońce) oraz dostęp do świeżej i czystej wody - to absolutne minimum, które trzeba zapewnić koniom na pastwisku (poza oczywistym dostępem do trawy lub paszy objętościowej).

Niektóre konie mogą wymagać dodatkowej ochrony przed słońcem, szczególnie tyczy się to koni siwych i białych, które mogą cierpieć z powodu oparzeń słonecznych na wrażliwych miejscach, szczególnie na pysku. W okresie letnim warto zaopatrzeć się w kilka niezbędnych rzeczy, aby ułatwić koniom pobyt na pastwiskach:

  • maska odbijająca światło słoneczne - to maska nakładana na głowę wraz z uszami, której główną rolą jest ochrona przed owadami. Jej zewnętrzna część wykonana jest z materiału, który odbija promienie, dzięki czemu ochrania wrażliwą skórę konia;
  • maska na chrapy - idealne rozwiązanie dla koni siwych i białych, także dla ras prymitywnych, które na ogół gorzej znoszą wysokie temperatury; to kolejny element niezbędny w skutecznej ochronie przeciwowadowej
  • krem i maści z filtrami UV: producenci kosmetyków pielęgnacyjnych dla koni mają w swojej ofercie wyroby z filtrami UV, które skutecznie chronią delikatną skórę koni przed oparzeniami;
  • derka przeciw owadom odbijająca światło słoneczne - kolejna ciekawa propozycja, aby połączyć ochronę konia przed owadami z ochroną przeciwsłoneczną. Wykonana z lekkiej i oddychającej tkaniny, nie powoduje pocenia się konia i dodatkowo odbija promienie UV.

Jeżeli posiadacie konia siwego, białego czy tarantowatego o jasnym czy różowym pysku, koniecznie zadbajcie o ochronę przeciwsłoneczną i schronienie przed słońcem podczas pobytu na pastwisku. Oparzenia słoneczne są u koni bolesne, tym bardziej że dotyczą najczęściej wrażliwego pyska; na oparzenia narażone są także okolice oczu i nasada ogona, czyli wszystkie miejsca bardzo słabo chronione przez sierść. W skrajnych przypadkach długotrwałe narażenie na promienie słoneczne może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej skóry, tak samo jak w przypadku ludzi. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0