13,006 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Data publikacji: 2021-06-13

 

Tłuszcze to cała grupa związków chemicznych, do których należą lipidy, estry glicerolu oraz kwasy tłuszczowe - ich ogólną cechą jest nierozpuszczalność we wodzie. Istnieje wiele różnych podziałów tłuszczy, do najważniejszych należy podział ze względu na:

  • źrodło pochodzenia: tłuszcze roślinne, zwierzęce i sztuczne
  • obecność wiązań podwójnych: tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone
  • stan skupienia: tłuszcze stałe i ciekłe

U koni, podobnie jak u ludzi, tłuszcze są niezbędne do zachowania prawidłowego zdrowia zwierzaka, ponieważ są odpowiedzialne za szereg istotnych funkcji:

  • rozpuszczalnik czterech kluczowych witamin: A, D, E oraz K
  • dostarczają wolno uwalnianej, pożądanej energii
  • zwiększają kalorykę pożywienia, wpływają na stan odżywienia konia
  • niektóre rodzaje tłuszczu dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, a także poprawiają stan sierści i włosia

Warto pamiętać, że konie-  w przeciwieństwie do ludzi - nie posiadają woreczka żółciowego, dlatego mają obniżoną zdolność trawienia tłuszczy. Podawanie większej ilości tłuszczy może spowodować biegunkę i inne problemy trawienne - lepiej podawać je regularnie, ale w mniejszych ilościach.

U koni najlepszych źródłem tłuszczu w diecie będą oleje roślinne - najlepiej przyswajalny i najcenniejszy jest olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 w odpowiednich proporcjach. Dobrym wyborem dla koni wrzodowych jest olej kukurydziany, który obniża produkcję kwasu żołądkowego, wspomagając leczenie ran w śluzówce żołądka. Większość pozostałych olejów roślinnych (sojowy, rzepakowy, słonecznikowy czy ryżowy) posiadają niekorzysty stosunek kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinny być stosowane w codziennym żywieniu koni; warto jednak zauważyć, iż w oleju ryżowym jest obecny gamma oryzanol, który pobudza rozwój tkanki mięśniowej, przez co jest cenionym dodatkiem w żywieniu koni wymagających przytycia.

Ciekawym rozwiązaniem jest podawanie koniom oleju rybiego, pozbawionego charakterystycznego zapachu, który totalnie odrzucał zwierzaki - olej rybi ma najlepszy stosunek kwasów tłuszczowych, o wysokiej ich zawartości.

Pamiętajmy, że tłuszcz jest obecny także w siemieniu lnianym podawanym w meszu, gotowych paszach, a także otręby ryżowe - warto wziąć te źródła pod uwagę, jeśli chcemy dodać olej do posiłków aby nie przekroczyć zapotrzebowania.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0