12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Data publikacji: 2022-05-06

 

Niezależnie od warunków chowu, jesień i zima to czas kiedy nasze zwierzaki wymagają specjalnej troski - odpowiednie żywienie i opieka są kluczowe właśnie w tym okresie. Warto pamiętać, iż przy prawidłowej podaży kalorii i ochronie przed zimnej (jeśli potrzebna) konie nie chudną ani nie stają się bardziej osowiałe; jeżeli zauważacie spadek formy i gorszy wygląd konia w okresie zimowym, zdecydowanie należy przyjrzeć się diecie zwierzaka.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia; trawa zaczyna rosnąć, pąki i liście pojawiają się na drzewach, a coraz dłuższe i słoneczne dni powodują zazwyczaj wzrost energii u naszych zwierzaków. Warto w tym okresie wyjątkowo zadbać o konia:

  • w pierwszej kolejności przydaje się dodatek biotyny do codziennego menu, dzięki czemu konie szybciej uporają się ze zmianą sierści z zimowej na letnią; dodatkowo biotyna, miedź i cynk mają pozytywny wpływ na kopyta, które czasem po zimie są w gorszej kondycji;
  • wyskubywanie świeżo wyrośniętej trawy może wiązać się z ryzykiem zapiaszczenia jelit, dlatego na wiosnę warto dodać nasiona babki płesznik, która ma dobroczynny wpływ na układ trawienny - w jelitach tworzy swoisty żel, dzięki czemu piasek zostaje związany i bezpiecznie wydalony z kałem;
  • jeżeli Wasz kon jest mocno zarośnięty i stopniowo gubi zimową sierść, a jest koniem regularnie pracującym, warto dodać elektrolity do porcji wody, przez co koń nie straci cennych minerałów;
  • dobrze sprawdza się dodatek oleju do posiłków, który doda pożądanej energii, a także zapewni piękną sierść i kopyta;

Pamiętajcie, że wszystkie suplementy najlepiej podawać w oparciu o badania krwi - wiosna to dobry czas na wykonanie morfologii oraz oznaczenia poziomu pierwiastków. Dzięki temu możemy idealnie dobrać odpowiedni preparat do potrzeb naszego zwierzaka. Wiosna to szczególnie ważny okres, w którym należy zapewnić odpowiednią dawkę paszy objętościowej; trawa jest zwykle niewystarczająca do zapewnienia dziennej podaży kalorii.

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0