Wybór dobrego siodła jest dość trudne, ponieważ sprzęt ten musi pasować zarówno Nam jak i przede wszystkim koniowi. Przeanalizujmy najważniejsze cechy, jakie powinno spełniać dobrze dopasowane siodło:
1) jeździec: tutaj przede wszystkim chodzi o rozmiar siedziska. Osoby szczupłe i drobne powinny wybierać siodło 15-16.5calowe, osoby o normalnej posturze ciała dobrze będą się czuły w siodłch 16-17.5calowych, a z kolei dla osób dobrze zbudowanych wybieramy siodła 17.5calowe i wyżej. W przypadku siodeł ujeżdżeniowych istotnym czynnikiem wpływających na komfort jest także długość tybinki - powinna ona kończyć się pod kolanem, tak aby cała łydka leżała przy boku konia.
Głębokość siedziska, ilość i ułożenie klocków kolanowych zależy od Naszych indywidualnych preferencji - warto pojeździć w różnych modelach siodeł aby wiedzieć, w czym siedzi Nam sie najlepiej.
Siodło nie powinno Nas zakleszczać, powinno byc wygodne - jeśli po jeździe bolą Nas plecy, to warto pomyśleć o zmianie siodła, być może aktualne narzuca Nam niekomfortową pozycję.
2) koń: kwestia dopasowania siodła do konia jest dość skomplikowana, na rynku istnieje nawet specjalny zawód czyli pasowacz siodeł (saddlefitter). Są to osoby o dużym doświadczeniu, którzy często wyłapią drobne niedopasowania.
Ogólne zasady dopasowania tego sprzętu na Naszego zwierzaka są następujące:
- rozmiar łęku: tutaj pomocna będzie miarka do mierzenia, którą kupimy w sklepie jeździeckim
- zakładamy siodło na konia (bez czapraka i podkładek), dopinamy popręg i oceniamy z boku jak leży siodło. Sprzęt ten nie może sprawiać wrażenia, jakby przechylał się w przód czy tył. Środek ciężkości powinien wypadać dokładnie pośrodku, całość powinna sprawiać stabilne wrażenie. Przy kłębie powinna być wystarczająca przestrzeń (umownie jest to wysokość max.trzech palców), siodło nie może leżeć na łopatkach (ograniczenie ruchu) albo wręcz przeciwnie - naciskać na odcinek lędźwiowy (znajdziemy go za ostatnim żebrem konia).
Warto także zasięgnąć opinii osoby bardziej doświadczonej (np.instruktor), gdyż złe dopasowanie siodła skutkuje wieloma problemami. Konie, które wierzgają czy dębują, nie chcą iść do przodu, machają głową lub są bardzo sztywne często mają problemy z grzbietem, co niestety głównie wynika ze złego siodła. Użycie podkładek czy żeli nie rozwiązuje problemu, dlatego przede wszystkim musimy zadbać o dobre siodło, które wcale nie musi być drogie :)
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14