12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Zagalopowanie

Data publikacji: 2018-03-27

 

Zacznijmy od początku - zagalopowanie jest przejściem pomiędzy kłusem a galopem (temat przejść przybliżony został tutaj https://myhorse.pl/editorial/92/rekreacja-przejscia), jego specyfika wynika zarówno ze zmianu rytmu jak i uzyskania większej prędkości. 

Aby poprawnie zagalopować, warto wjechać na duże koło - wygięty koń w zdecydowaniej większości przypadków zagalopuje na właściwą nogę. Jadąc kłusem po kole, przygotowujemy konia do zmiany chodu poprzez półparady, możemy też wykonać kilka poszerzeń i skróceń w celu aktywizacji zadu. Kiedy czujemy, że nasz zwierzak porusza się płynnie i energicznie, siadamy w kłus ćwiczebny, nasza wewnętrzna łydka powinna leżeć na popręgu, a zewnętrzna powinna byc ciut cofnięta. Dociskamy łydki do boków konia i lekko wypychamy go biodrami, tak aby zachęcić do wykonania pierwszej fuli galopu :) Dodatkowo pilnujemy zgięcia konia na kole - ułatwi to zagalopowanie na dobrą nogę, dodatkowo na kole zyskujemy czas i bezpieczne miejsce na ewentualną korektę.

Najczęstsze błędy popełniane przy zagalopowaniu:

- "wrzucanie" bardzo rozpędzonego kłusującego konia w galop; zazwyczaj taki koń traci równowagę, więc samoistnie przechodzi w galop. Przed zagalopowaniem zdecydowanie skracamy takiego konia, warto wykonać kilka przejść do stępa i zatrzymań, koń ma być skupiony na jeźdźcu.

- brak koordynacji pomocy; przesuwamy i dociskamy łydki, ale blokujemy ręce na wodzy w trakcie utraty równowagi. Ręka powinna działać miękko i stabilnie, ma kontrolować konia ale pozwalać mu na ruch do przodu. Przydają się ćwiczenia na lonży dotyczące stabilizacji dosiadu.

- koń galopuje na złą nogę; problem dotyczy zazwyczaj braku równowagi i niedostatecznej gimnastyki. Pomocna będzie praca na kołach i serpentynach, zagalopowania wykonujemy tylko na kołach i w narożnikach, pilnując odpowiedniego zgięcia tułowia naszego zwierzaka. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0