12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Rekreacja: Zagalopowanie

Data publikacji: 2018-03-27

 

Zacznijmy od początku - zagalopowanie jest przejściem pomiędzy kłusem a galopem (temat przejść przybliżony został tutaj https://myhorse.pl/editorial/92/rekreacja-przejscia), jego specyfika wynika zarówno ze zmianu rytmu jak i uzyskania większej prędkości. 

Aby poprawnie zagalopować, warto wjechać na duże koło - wygięty koń w zdecydowaniej większości przypadków zagalopuje na właściwą nogę. Jadąc kłusem po kole, przygotowujemy konia do zmiany chodu poprzez półparady, możemy też wykonać kilka poszerzeń i skróceń w celu aktywizacji zadu. Kiedy czujemy, że nasz zwierzak porusza się płynnie i energicznie, siadamy w kłus ćwiczebny, nasza wewnętrzna łydka powinna leżeć na popręgu, a zewnętrzna powinna byc ciut cofnięta. Dociskamy łydki do boków konia i lekko wypychamy go biodrami, tak aby zachęcić do wykonania pierwszej fuli galopu :) Dodatkowo pilnujemy zgięcia konia na kole - ułatwi to zagalopowanie na dobrą nogę, dodatkowo na kole zyskujemy czas i bezpieczne miejsce na ewentualną korektę.

Najczęstsze błędy popełniane przy zagalopowaniu:

- "wrzucanie" bardzo rozpędzonego kłusującego konia w galop; zazwyczaj taki koń traci równowagę, więc samoistnie przechodzi w galop. Przed zagalopowaniem zdecydowanie skracamy takiego konia, warto wykonać kilka przejść do stępa i zatrzymań, koń ma być skupiony na jeźdźcu.

- brak koordynacji pomocy; przesuwamy i dociskamy łydki, ale blokujemy ręce na wodzy w trakcie utraty równowagi. Ręka powinna działać miękko i stabilnie, ma kontrolować konia ale pozwalać mu na ruch do przodu. Przydają się ćwiczenia na lonży dotyczące stabilizacji dosiadu.

- koń galopuje na złą nogę; problem dotyczy zazwyczaj braku równowagi i niedostatecznej gimnastyki. Pomocna będzie praca na kołach i serpentynach, zagalopowania wykonujemy tylko na kołach i w narożnikach, pilnując odpowiedniego zgięcia tułowia naszego zwierzaka. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0