Zacznijmy od początku - zagalopowanie jest przejściem pomiędzy kłusem a galopem (temat przejść przybliżony został tutaj https://myhorse.pl/editorial/92/rekreacja-przejscia), jego specyfika wynika zarówno ze zmianu rytmu jak i uzyskania większej prędkości.
Aby poprawnie zagalopować, warto wjechać na duże koło - wygięty koń w zdecydowaniej większości przypadków zagalopuje na właściwą nogę. Jadąc kłusem po kole, przygotowujemy konia do zmiany chodu poprzez półparady, możemy też wykonać kilka poszerzeń i skróceń w celu aktywizacji zadu. Kiedy czujemy, że nasz zwierzak porusza się płynnie i energicznie, siadamy w kłus ćwiczebny, nasza wewnętrzna łydka powinna leżeć na popręgu, a zewnętrzna powinna byc ciut cofnięta. Dociskamy łydki do boków konia i lekko wypychamy go biodrami, tak aby zachęcić do wykonania pierwszej fuli galopu :) Dodatkowo pilnujemy zgięcia konia na kole - ułatwi to zagalopowanie na dobrą nogę, dodatkowo na kole zyskujemy czas i bezpieczne miejsce na ewentualną korektę.
Najczęstsze błędy popełniane przy zagalopowaniu:
- "wrzucanie" bardzo rozpędzonego kłusującego konia w galop; zazwyczaj taki koń traci równowagę, więc samoistnie przechodzi w galop. Przed zagalopowaniem zdecydowanie skracamy takiego konia, warto wykonać kilka przejść do stępa i zatrzymań, koń ma być skupiony na jeźdźcu.
- brak koordynacji pomocy; przesuwamy i dociskamy łydki, ale blokujemy ręce na wodzy w trakcie utraty równowagi. Ręka powinna działać miękko i stabilnie, ma kontrolować konia ale pozwalać mu na ruch do przodu. Przydają się ćwiczenia na lonży dotyczące stabilizacji dosiadu.
- koń galopuje na złą nogę; problem dotyczy zazwyczaj braku równowagi i niedostatecznej gimnastyki. Pomocna będzie praca na kołach i serpentynach, zagalopowania wykonujemy tylko na kołach i w narożnikach, pilnując odpowiedniego zgięcia tułowia naszego zwierzaka.
Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.
2018-02-22
Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)
2017-11-28
Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.
2017-11-25
Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.
2017-11-16