13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Przejścia

Data publikacji: 2017-01-29

 

Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się, co to jest i jak poprawnie wykonać półparadę. Czas przejść dalej, czyli właśnie do...przejść :)

Przejściem nazywamy zmianę chodu w górę lub w dół, czyli np.stęp-kłus czy galop-kłus, ale także zmiany tempa w obrębie danego chodu. W przypadku koni będących w intensywnym treningu o przejściu mówimy w przypadku kłus-roboczy-kłus pośredni, czy galop pośredni-galop wyciągnięty. Jeśli jeździmy rekreacyjnie, to w podstawowych chodach wyróżniamy wydłużenie kroków, co nie jest typowym przejściem, ale mimo wszystko nawet taką zmianę należy dobrze przygotować.

Przejścia są świetnym sposobem na rozluźnienie konia, skupienie go na nas i poprawę zaangażowania zadu. Warto zauważyć, że w przypadku gdy wsiadamy na energicznego konia, który chciałby tylko galopować, to najlepiej go zająć właśnie przejściami - galopowanie przez 20min po ścianach ujeżdżalni zdecydowanie nie zmęczy takiego konia, a jeszcze bardziej go nakręci. 

Jak wykonujemy poprawne przejście?

Oczywiście poprzedzone półparadą :) To klucz do sukcesu, dobrze przygotowane przejście np. z galopu do kłusa nie spowoduje, że nagle stracicie równowagę - koń zmieni chody płynnie.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem przejść, ale naprawdę możecie je wykonywać zawsze i wszędzie :)

- jedziemy stępem, zatrzymujemy się, stoimy kilka sekund i ruszamy (w trakcie rozgrzewki)

- jedziemy kłusem wzdłuż ściany i conajmniej dwa, trzy razy przechodzmy do stępa (kłus-stęp-kłus-stęp-kłus-stęp)

- zmieniamy kierunek przez ujeżdżalnię w kłusie, na środku przechodzimy do stępa, kilka kroków i ruszamy kłusem w drugą stronę

- jedziemy kłusem wzdłuż ściany, na kilka kroków wydłużamy (wysyłamy konia mocniej w przód, ale nie pozwalamy mu przyspieszyć) -> koń ma stawiać dłuższe kroki, a nie biegnąć szybciej, przed końcem ściany wracamy do normalnego kłusa

- takie samo ćwiczenie możemy wykonać w galopie :)

- w kłusie i galopie możemy wydłużyć krok, wjechać na koło i w połowie koła skrócić chody

- jedziemy kłusem na linię środkową, zatrzymujemy się, stoimy kilka sekund i ruszamy kłusem -> warto powtórzyć kilka razy na tej samej linii. Jeśli takie zatrzymanie jest dla nas problematyczne, to najpierw ćwiczymy je przy ścianie.

- dla osób bardziej zaawansowanych: stęp-zatrzymanie-cofnięcie (nie szarpiemy konia! Kilka kroków w tył wystarczy)-ruszenie stępem

- w galopie możemy jeździć ósemki, przy zmianie kierunku przechodzimy do kłusa i zagalopowanie na drugą nogę

 

Jazda powinna być zdecydowanie urozmaicona, ponieważ kręcenie się wokół ujeżdżalni jest dla konia po prostu nudne - róbmy koła, serpentyny, przejścia i zmiany kierunku, im więcej tym lepiej :) Oczywiście przede wszystkim liczy się jakość tych zmian, bo tylko dobrze wykonane elementy dadzą Nam rezultat.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0