Zapamiętajmy sobie jedną, najważniejszą zasadę - nigdy nie czeszemy grzywy i ogona zgrzebłem czy też inną szczotką. Do rozczesywania włosia służą specjalne szczotki bądź grzebienie, które nie wyrywają włosów a delikatnie rozczesując.
Codzienna pielęgnacja włosia to tak naprawdę tylko rozczesanie i wyciągnięcie słomy (istnieje powiedzenie, że obecność słomy albo siana w ogonie to gwarancja upadku ;) lepiej chuchać na zimne ); jeśli znajdziemy kołtun, to chwytamy np.ogon powyżej miejsca splątania i delikatnie rozczesujemy. Nigdy nie ciągnięmy na siłę, to bardzo nieprzyjemne uczucie, takie samo jak w przypadku rozczesywania skołtunionych naszych włosów - to wręcz boli, prawda ?
Jeśli ogon jest wyjątkowo splątany, to najpierw warto użyć odżywki w sprayu - na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, dedykowanych koniom. Nie powodują one podrażnień i pozwalają na szybkie i bezbolesne rozczesanie włosia. Psikamy kilka razy na ogon, odczekujemy ok.dwóch minut (może wtedy zająć się np.czyszczeniem reszty konia) i przystępujemy do rozczesywania. Taki nabłyszczacz możemy używać dwa, trzy razy w tygodniu bez szkody dla zdrowia konia.
Ogon warto także podcinać, z reguły preferowana długość sięga stawów pęcinowych. Obcinamy zawsze na prosto, bez strzępienia końców, tylko przy użyciu ostrych nożyczek.
W przypadku grzyw, zdecydowanie polecamy podcięcie do długości ok.5cm - taka grzywa jest schludna i estetyczna, nie plącze się i nie strzepią sie końcówki. Tniemy mniej więcej linią półkolistą, dopasowaną do naturalnego wygięcia - na początku wychodzi to dość opornie, ale w końcu trening czyni mistrza :)
Popularne irokezy sprawdzają się u koni z rzadką grzywą lub wręcz przeciwnie - z bardzo bujnym włosiem. Trzeba dbać o stałe przycinanie grzywy, żeby nie przekładała się na jakąkolwiek stronę. Jeśli nasz koń ma wyjątkowo gęstą grzywę, to lepiej ja przyciąć i przerwać, dzięki czemu zmniejszymy jej objętość. - najlepiej posłuży do tego grzebyk trymerski.
Długość grzywy to oczywiście kwestia gustu, jest wiele wielbicieli naturalnej i długiej grzywy u koni :)
Ważne jest, aby podobnie jak w przypadku ogona, czesać ją tylko szczotkami bądź grzebieniem i używać nabłyszczacza do rozczesywania kołtunów.
Pamiętajmy o kąpieli ogona - jeśli nie dysponujemy myjką z ciepłą wodą, to ogon pierzemy tylko w porze ciepłej. Wybierajmy szampon dedykowany koniom, w ofercie wielu firm znajdziemy specjalne szampony np.dla koni siwych, które perfekcyjnie usuwają żółte zabarwienie. Nie używajmy szamponu cześciej niż raz, dwa razy w miesiącu, chyba że czekają nas ważne zawody czy trening i chcemy się dobrze zaprezentować :)
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02