12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Data publikacji: 2017-02-02

fot. www.fjordhest.no

Zapamiętajmy sobie jedną, najważniejszą zasadę - nigdy nie czeszemy grzywy i ogona zgrzebłem czy też inną szczotką. Do rozczesywania włosia służą specjalne szczotki bądź grzebienie, które nie wyrywają włosów a delikatnie rozczesując.

Codzienna pielęgnacja włosia to tak naprawdę tylko rozczesanie  i wyciągnięcie słomy (istnieje powiedzenie, że obecność słomy albo siana w ogonie to gwarancja upadku ;) lepiej chuchać na zimne ); jeśli znajdziemy kołtun, to chwytamy np.ogon powyżej miejsca splątania i delikatnie rozczesujemy. Nigdy nie ciągnięmy na siłę, to bardzo nieprzyjemne uczucie, takie samo jak w przypadku rozczesywania skołtunionych naszych włosów - to wręcz boli, prawda ?

Jeśli ogon jest wyjątkowo splątany, to najpierw warto użyć odżywki w sprayu - na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, dedykowanych koniom. Nie powodują one podrażnień i pozwalają na szybkie i bezbolesne rozczesanie włosia. Psikamy kilka razy na ogon, odczekujemy ok.dwóch minut (może wtedy zająć się np.czyszczeniem reszty konia) i przystępujemy do rozczesywania. Taki nabłyszczacz możemy używać dwa, trzy razy w tygodniu bez szkody dla zdrowia konia.

Ogon warto także podcinać, z reguły preferowana długość sięga stawów pęcinowych. Obcinamy zawsze na prosto, bez strzępienia końców, tylko przy użyciu ostrych nożyczek.

 

W przypadku grzyw, zdecydowanie polecamy podcięcie do długości ok.5cm - taka grzywa jest schludna i estetyczna, nie plącze się i nie strzepią sie końcówki. Tniemy mniej więcej linią półkolistą, dopasowaną do naturalnego wygięcia - na początku wychodzi to dość opornie, ale w końcu trening czyni mistrza :)

Popularne irokezy sprawdzają się u koni z rzadką grzywą lub wręcz przeciwnie - z bardzo bujnym włosiem. Trzeba dbać o stałe przycinanie grzywy, żeby nie przekładała się na jakąkolwiek stronę. Jeśli nasz koń ma wyjątkowo gęstą grzywę, to lepiej ja przyciąć i przerwać, dzięki czemu zmniejszymy jej objętość. - najlepiej posłuży do tego grzebyk trymerski.

Długość grzywy to oczywiście kwestia gustu, jest wiele wielbicieli naturalnej i długiej grzywy u koni :)

Ważne jest, aby podobnie jak w przypadku ogona, czesać ją tylko szczotkami bądź grzebieniem i używać nabłyszczacza do rozczesywania kołtunów.

Pamiętajmy o kąpieli ogona - jeśli nie dysponujemy myjką z ciepłą wodą, to ogon pierzemy tylko w porze ciepłej. Wybierajmy szampon dedykowany koniom, w ofercie wielu firm znajdziemy specjalne szampony np.dla koni siwych, które perfekcyjnie usuwają żółte zabarwienie. Nie używajmy szamponu cześciej niż raz, dwa razy w miesiącu, chyba że czekają nas ważne zawody czy trening i chcemy się dobrze zaprezentować :)

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0