Zacznijmy od prostego faktu, który dla wielu osób rozpoczynających przygodę z jeździectwem będzie kluczowy do zrozumienia relacji koń:człowiek - konie w naturze przebywają w stadzie o hierarchicznym układzie. Co to znaczy? Każdy koń znajduje się na ściśle określonej pozycji w stadzie, wypracowanej bądź narzuconej przez inne konie. Wśród koni nie ma relacji partnerskich, osobnik A w stosunku do osobnika B może być albo dominujący albo ustępujący ;)
Dla naszego bezpieczeństwa należy przyjąć pozycję przewodnika, w stosunku do naszego konia.
Zwierzak musi respektować naszą obecność, nie może nas taranować, podgryzać czy ciągnąć będąc prowadzonym - te wszystkie zachowania wyraźnie sugerują, że nie jesteśmy dla niego ważni.
Musimy wypracować sobie pozycję lidera. Jak to zrobić ? Przede wszystkim konsekwencją i pewnością siebie. Zawsze i za każdym razem karcimy za nieprawidłowe zachowania, przy czym nie możemy się obawiać konia. Te zwierzęta błyskawiczne wyczuwają naszą niepewność, strach czy niezdecydowanie i szybko wykorzystają to przeciwko nam - a z racji na gabaryty, konsekwencje mogą być naprawdę przykre.
Konie, które mają jasno określone zasady, będą nas traktować z szacunkiem i przyzwyczają się do naszej obecności. Aby jeszcze bardziej wzmocnić tę wieź, polecamy przede wszystkim spędzanie czasu z koniem, poza jazdą: nawet czyszczenie jest dobrą metodą na lepsze poznanie konia. Przy sprowadzaniu z padoku dajmy mu coś smakowitego (konie szybko kojarzą fakty: "o, przyszła Ona i na pewno ma coś dla mnie dobrego, nie bedę uciekał" - chyba każdy koń jest łasy na cukierki czy marchewkę ;) ), nie wracajmy do razu do stajni - warto poświęcić chwilkę na podrapanie po głowie czy poklepanie po szyi.
Pomocne będą wszelkie zabawy z ziemi, chociażby 7 gier czy Silversand - w internecie znajdziemy mnóstwo artykułów oraz filmików dotyczących prawidłowej realizacji tych ćwiczeń. Natomiast nie zapominajmy, że najpierw koń ma traktować nas jak przewodnika, a dopiero później możemy przystąpić do jakichkolwiek zabaw.
Wypracowanie prawidłowej pozycji w naszej relacji z koniem pomoże Nam także w trakcie jazdy - koń będzie po prostu respektował naszą obecność i nasze sygnały :)
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31