Na pierwszy start oczywiście wybierzmy konkurs najniższej klasy, czyli LL. Na zawodach regionalnych często organizowane są dodatkowe konkursy dla debiutantów, np. o wysokosci 50 czy 60cm - jest to świetny sposób na bezstresowe objeżdżenie się w parkurze :)
Przeszkody są niskie, najazdy długie i łagodne, nie spotkamy tam skomplikowanych kombinacji czy straszaków w postaci wymyślnych przeszkód. Warto jednak w domu przyzwyczaić konia do skakania przez kolorowe drążki, możemy także ustawiać obok donice z kwiatami (często spotykany element na zawodach), nawet kolorowe opony będą dobry sprawdzianem posłuszeństwa konia. Generalnie im więcej kreatywności tym lepiej dla nas, nic nas nie zaskoczy w trakcie przejazdu :)
Przed przejazdem mamy czas na zapoznanie się z parkurem - przejdźmy go dokładnie, zapamiętajmy trasę (w niskich klasach są one naprawdę bardzo proste), oszacujmy najazdy i moment odbicia, warto sobie przejechać taki parkur w głowie na sucho :) Przyjrzymy sie przeszkodom, aby móc przewidzieć reakcję naszego konia, czy np. nie wyłamie przy czerwonej przeszkodzie, bo niedaleko niej stoi głośnik albo budka sędziowska.
Co najważniejsze - w trakcie rozprężenia nie skaczemy do oporu! Wystarczy kilka skoków, ale dobrych i przygotowanych. Koń na parkurze musi mieć siłę skakać, nawet jeśli to parkur o wysokości 50cm.
Będąc już na parkurze, po sygnale sędziego nie zapominamy o przejechaniu przez celowniki startowe. Bywały przypadki, kiedy para wystartowała, ale nie przejechała przez linię startu - nie ma potrzeby fundować sobie dodatkowego stresu :) Pamiętamy także o ukłonie w stronie sędziów i rozpoczynamy przejazd!
Ruszamy równym i spokojnym galopem, patrzymy przed siebie i na przeszkodę, w głowie mając trasę przejazdu.
Siedzimy luźno, nie zaciskamy się kurczowo w siodle - po prostu jedziemy przed siebie i pokonujemy kolejne przeszkody. Wszystkie zakręty lepiej wyjechać szerzej, zapewni to nam dobry i prosty najazd, a co za tym idzie - dobry skok. Na ściganie się i skróty jeszcze przyjdzie czas w naszej skokowej karierze :) Na koniec pamiętamy o przejechaniu przez linię mety, to także bardzo ważna kwestia. Teraz pozostaje nam już tylko nagrodzenie konia smakołykiem - Wasz pierwszy parkur na zawodach ukończony!
Jak wspominacie pierwszy start w zawodach skokowych ?
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16