Przygodę z zawodami ujeżdżeniowymi zaczynamy oczywiście od najniższe klasy, czyli L. Aktualnie obowiązujące programy znajdziemy na stronie www.dressage.pl -> najlepiej je pobrać oraz wydrukować.
Jak szybko zauważymy, podstawowe programy nie są trudne - składają się z prostych przejść, kilku dużych kół oraz zmian kierunków. Warto sobie je przeanalizować, a najlepiej wyobrazić sobie taki przejazd w głowie :) Po kilkukrotnym przeczytaniu (polecamy na głos) możemy sobie narysować czworobok, zaznaczyć literki i 'jeździć' ołówkiem po czworoboku, według programu.
Kiedy już nauczymy sie programu, to oczywiście trzeba go kilkukrotnie przećwiczyć - najlepiej w środku jazdy, kiedy będziemy już wystarczająco przygotowani, ale będziemy mieć jeszcze siłę na ewentualnie poprawki.
Na co zwracamy uwagę?
- rytm chodów: jedziemy równo, nie przyspieszamy i nie zwalniamy; tempo danego chodu nie powinno się zmieniać!
- rozluźnienie: nie szarpiemy się z koniem, trzymamy cały czas równy kontakt
- dosiad: siedzimy prosto i luźno, jedziemy bez szarpania i kopania konia , przed siebie
- rysunek: jeździmy dokładnie wg literek -> jeśli w programie występuje koło 20m EBE to zjeżdżamy metr za literą E, kręcimy pół koła (przypominamy: koło jest okrągłe a nie jajowate ;) ), wjeżdżamy metr przed literą B i zjeżdżamy metr za nią, dojeżdżając znowu metr przed E :)
Wydaje się to dość skomplikowane, ale im więcej poćwiczycie, tym lepiej Wam to wyjdzie!
Podobnie z przejściami: jeśli w programie mamy galop do litery A, to już przed tą literką zaczynamy się przygotowywać: siadamy głębiej, lekko zamykamy łydki i dłonie z wyczuciem tak, aby w literze A przejść do kłusa.
Wszystkie przejscia wykonujemy płynnie! W trakcie przejazdu myślimy o przejściu, tam gdzie je mamy wykonać, przygotowujemy naszego konia na zmianę chodu.
Co najważniejsze: nie piłujemy konia w pysku, żeby go zganaszować! Sędziowe znacznie wyżej ocenią konia, który będzie szedł równo i ustawiony na kontakcie niż konia, którego siłą będziemy zmuszać do opuszenia głowy.
Nie zapominajmy o uśmiechu na twarzy :) Niskie konkursy są dedykowane osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z ujeżdżeniem i sędziowe zawsze mają to na uwadze. Potraktujmy to jako sprawdzian swoich umiejętności, tak jakby oceniała nas instruktorka. Każdy kiedyś zaczynał, dlatego nie warto się smucić z powodu gorszego wyniku - każdy kolejny start to kolejne doświadczenie :)
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16