12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Podstawowe wyposażenie jeźdźca

Data publikacji: 2017-01-24

Zaczynając swoją przygodę z jeździectem, nie trzeba od razu inwestować pieniędzy w cały specjalistyczny strój - na początek wystarczą wygodne spodnie i sportowe buty, kaski są dostępne w każdej stajni.

Jeśli jednak ten sport Was zdecydowanie wciąnie, to warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych produktów:

-  kask: własny jest po po prostu bardziej higieniczny, nie ubieramy kasku po kimś tylko mamy swój własny i dopasowany :) Kaski najlepiej kupować w stacjonarnych sklepach jeździeckich czy w Decathlonie (ten sklep posiada naprawdę fajne i tanie kaski, idealne dla początkujących), bo jest szansa na przymierzenie różnych modeli. Niektóre leżą super, niektóre gorzej - ważne jest, aby kask ściśle przylegał do głowy, ale nigdzie nie uciskał.

- kamizelka ochronna: nie jest wymagana, ale na pewno poprawi naszą pewność na koniu i zapobiegnie poważnym urazom jeśli spadniemy. Wybierajmy tylko modele z atestem!

- sztyblety: jazda w tych butach jest bezpieczna, gdyż obecność obcasu uniemożliwa zakleszczenie nogi w strzemieniu w razie upadku. Na rynku istnieje szereg modeli, począwszy od podstawowych sztybletów gumowych (łatwo sie je czyści, są tanie, ale stopabędzie się pocić) po sztyblety skóropodobne (fajna i tańsza alternatywa dla skórzanych) po sztyblety skórzane (najbardziej trwałe, ale też najdroższe, wymagają konserwacji).

- sztylpy: popularnie zwane czapsami; są wygodne, gdyz zapobiegają obtarciom łydek o siodło. Podstawowe modele wykonane są z zamszu (lekkie, przewiewne), większość jest skórzana. W przypadku sztylpów skórzanych zawsze wybierajmy rozmiar mocno dopasowany i ciut za wysoki, skóra ma tendencje do opadania i roziągania.

- oficerki: takie buty wybierają zazwyczaj jeźdźcy zaawansowani, lepiej ttrzymają nogę i są bardziej eleganckie :)

- rękawiczki: wręcz niezbędna rzecz, chociaz to kwestia gustu ;) Zapobiegają odparzeniom i otarciom, szczególnie w lecie. W sklepach znajdziemy ogromny wybór modeli rękawiczek, na początek dobre będą zwykłe bawełniane ze wzmocnieniami tam, gdzie przechodzą wodze. Istnieją także specjalnie modele dedykowane porze letniej (na wierzchu dłoni mają przewiewną siateczkę) jak i porze zimowej, czyli rękawiczki ocieplane.

- bryczesy: każdy jeździec powinien mieć przynajmniej dwie, trzy pary bryczesów :) Najtańsze bryczesy kupimy już za 39.99zł, zdecydowanie będą wystarczające dla rekreacyjnego jeźdźca. Posiadanie pełnego leju jest z pewnością dużą wygodą, ale nie jest koniecznie, wręcz niektórzy nie przepadają za pełnym lejem.

 

Wybierając ubrania na górną część naszego ciała, kierujmy się przede wszystkim wygodą - bluza czy koszulka nie może krępować naszych ruchów, powinna być dość dopasowana, najlepiej wybierać modele z przedłużanym tyłem, gdyż nie będzie sie wtedy podciągać.

 

A Wy w jakim stroju jeździcie ?

 

fot. Adam Gasson/ www.swns.com

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0