12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sprzęt: Podstawowe wyposażenie jeźdźca

Data publikacji: 2017-01-24

Zaczynając swoją przygodę z jeździectem, nie trzeba od razu inwestować pieniędzy w cały specjalistyczny strój - na początek wystarczą wygodne spodnie i sportowe buty, kaski są dostępne w każdej stajni.

Jeśli jednak ten sport Was zdecydowanie wciąnie, to warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych produktów:

-  kask: własny jest po po prostu bardziej higieniczny, nie ubieramy kasku po kimś tylko mamy swój własny i dopasowany :) Kaski najlepiej kupować w stacjonarnych sklepach jeździeckich czy w Decathlonie (ten sklep posiada naprawdę fajne i tanie kaski, idealne dla początkujących), bo jest szansa na przymierzenie różnych modeli. Niektóre leżą super, niektóre gorzej - ważne jest, aby kask ściśle przylegał do głowy, ale nigdzie nie uciskał.

- kamizelka ochronna: nie jest wymagana, ale na pewno poprawi naszą pewność na koniu i zapobiegnie poważnym urazom jeśli spadniemy. Wybierajmy tylko modele z atestem!

- sztyblety: jazda w tych butach jest bezpieczna, gdyż obecność obcasu uniemożliwa zakleszczenie nogi w strzemieniu w razie upadku. Na rynku istnieje szereg modeli, począwszy od podstawowych sztybletów gumowych (łatwo sie je czyści, są tanie, ale stopabędzie się pocić) po sztyblety skóropodobne (fajna i tańsza alternatywa dla skórzanych) po sztyblety skórzane (najbardziej trwałe, ale też najdroższe, wymagają konserwacji).

- sztylpy: popularnie zwane czapsami; są wygodne, gdyz zapobiegają obtarciom łydek o siodło. Podstawowe modele wykonane są z zamszu (lekkie, przewiewne), większość jest skórzana. W przypadku sztylpów skórzanych zawsze wybierajmy rozmiar mocno dopasowany i ciut za wysoki, skóra ma tendencje do opadania i roziągania.

- oficerki: takie buty wybierają zazwyczaj jeźdźcy zaawansowani, lepiej ttrzymają nogę i są bardziej eleganckie :)

- rękawiczki: wręcz niezbędna rzecz, chociaz to kwestia gustu ;) Zapobiegają odparzeniom i otarciom, szczególnie w lecie. W sklepach znajdziemy ogromny wybór modeli rękawiczek, na początek dobre będą zwykłe bawełniane ze wzmocnieniami tam, gdzie przechodzą wodze. Istnieją także specjalnie modele dedykowane porze letniej (na wierzchu dłoni mają przewiewną siateczkę) jak i porze zimowej, czyli rękawiczki ocieplane.

- bryczesy: każdy jeździec powinien mieć przynajmniej dwie, trzy pary bryczesów :) Najtańsze bryczesy kupimy już za 39.99zł, zdecydowanie będą wystarczające dla rekreacyjnego jeźdźca. Posiadanie pełnego leju jest z pewnością dużą wygodą, ale nie jest koniecznie, wręcz niektórzy nie przepadają za pełnym lejem.

 

Wybierając ubrania na górną część naszego ciała, kierujmy się przede wszystkim wygodą - bluza czy koszulka nie może krępować naszych ruchów, powinna być dość dopasowana, najlepiej wybierać modele z przedłużanym tyłem, gdyż nie będzie sie wtedy podciągać.

 

A Wy w jakim stroju jeździcie ?

 

fot. Adam Gasson/ www.swns.com

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0