13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Pielęgnacja: Kopyta

Data publikacji: 2017-01-20

Stan kopyt naszych koni zależy przede wszystkim od:

- warunków, w jakich przebywają: konie muszą mieć czysto w boksie, niedopuszczalne jest trzymanie koni na samym oborniku. W warunkach wysokiej wilgoci szybko dochodzi do procesów gnilnych w kopycie, co może skutkować także zakażeniem bakteryjnym.

- żywienia: niektóre konie wymagają suplementacji odpowiednimi środkami, w celu poprawy rogu kopytowego (dotyczy to szczególnie koni podkutych). Dobre suplementy na kopyta niestety nie są tanie, ale za to są bardzo wydajne i szybko dają efekt w postaci poprawy rogu.

Warto także zauważyć, że jeśli koń będzie niewłaściwie odżywiany, to szybko dojdzie do osłabienia kopyt, bo nie dostarczymy mu odpowiednich składników odżywczych (tak samo kiedy my źle jemy, to łamią Nam sie paznokcie)

- kucia: nie wszystkie konie wymagają podków, kucie zawsze narusza strukturę kopyt i takie kopyto jest osłabione. Bardzo ważny jest wybór profesjonalnego podkuwacza, który dobierze odpowiednią podkowę i będzie wiedział, jak prawidłowo strugać kopyta Naszego konia.

- genów: są konie, które z natury mają mocne kopyta (głównie kuce), a są konie, które mimo najlepiej opieki zawsze będą miały kopyta gorszej jakości

 

Kiedy już wiemy jak zadbać o najlepszą kondycję kopyt, to teraz czas na poznanie najczęstszych problemów z kopytami:

- gnijąca strzałka: czyścimy dokładnie boks, dosypujemy dużo czystej słomy (bardzo ważne!); kopyto myjemy Manusanem, który działa dezynfekująco, pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie w miejsce dotknięte chorobą (często jest to strzałka i jej okolice), nakładamy siarczan miedzi - dla pewności można takie miejsce zatkać watą.

Dziegieć jest dobry jako środek profilaktyczny (jeśli zauważyliśmy że kopyto zrobiło się bardziej miękkie), ale jeśli już pojawiło się gnicie, to stosujemy tylko siarczan miedzi.

- kruszenie się kopyt, często odpadajace podkowy: szukamy w internecie opinii o dobrym kowalu i  umawiamy  wizytę, inwestujemy w suplement zawierajacy biotynę, chociaż tak naprawdę najlepiej zrobić badania krwi oraz kopyta (ścinek kopytowy wysyłamy do laboratorium, dobry kowal z pewnością pewnie umiał pomóc).

W osobnym artykule dowiecie Cię jakie są choroby kopyt oraz jak sobie z nimi radzić :)

 

Przede wszystkim - o kopyta dbamy codziennie. Czyścimy, obserwujemy, smarujemy z zewnątrz. Właściwa pielęgnacja uchroni Nas od długotrwałego leczenia.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0