13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Ochraniacze vs owijki

Data publikacji: 2017-01-18

Na rynku posiadamy wiele modeli ochraniaczy, których zastosowanie jest różne dla poszczególnych dyscyplin jeździeckich.

Najpopularniejsze są zwykłe plastikowe ochraniacze tzw.skorupki. Chronią nogę w stopniu wystarczającym nawet przy skokach, wiele koni pracuje w nich w rekreacji i chodzi w tereny. Właściwie każda firma jeździecka ma taki model w swojej ofercie, niewiele różnią się one między sobą ;) Plastikowe ochraniacze miewają także zapięcia na kołki, taki rodzaj zapięcia jest bardziej wytrzymały -  gumy nie rozciągają się.

Wśród jeźdźców ujeżdżeniowych popularne są ochraniacze pełne, często wykonane z neoprenu. Są wysokie, ochraniają całą część nogi konia od stawu pęcinowego aż do nadgarstka. Są bardzo eleganckie, ale nie chronią nóg tak dobrze jak ochraniacze plastikowe - stąd też ich wykorzystanie w ujeżdżeniu (nie ma tak dużego ryzyka stłuczenia nogi). Najprostsze modele wykonane są tylko z neoprenu, też wyższe i bardziej zaawansowane posiadają wstawki z siateczki mesh oraz eleganckie przeszycia i często zapięcia na kołki.

Istnieją też także ochraniacze przeznaczone do np. do pró terenowych WKKW: są wtedy najczęściej wykonane ze skóry bądź z bardzo twardych plastików. Są niezwykle wytrzymałe i doskonale chronią nogę, świetnie też leżą na nodze i nie spadają.

 

Generalnie owijki występują najczęściej w rozmiarze full (duże konie, pow.160cm wzrostu) oraz pony (dla mniejszych koni, ze szczupłymi nogami). Tutaj mamy do czynienia z trzema typami, w zależności od użytych materiałów.

- owijki polarowe: najczęściej spotykane, dostępne w wielu kolorach, czasem z haftem na rzepie.  Warto pamiętać, iż używając tego rodzaju owijek, polecamy na początku dać podkładkę: zapobiegnie to zaciskaniu materiału na nodze konia i zapewni lepszą ochronę.

- owijki polarowo-elastyczne: kombinacja dwóch typów owijek, taka podkładka połączona z owijką w jednym ;) są wygodne do zawijania, ale nie zaszkodzi użyć podkładek :)

- owijki elastyczne: w dotyku i wyglądzie przypominają bandaż elastyczny. Tutaj absolutnie zawsze używamy podkładek, bez tego albo zaciśniemy owijkę owijkę zbyt mocno albo Nam po prostu spadnie z nóg w trakcie jazdy.

Przy ochronie nóg konia warto wspomnieć także o kaloszkach, ochraniających kopyto: na rynku istnieją najprostsze kalosze gumowe, zapewniające podstawową ochronę oraz kalosze neoprenowe czy skórzane, które świetnie chronią kopyto oraz koronkę. W niektórych modelach spotkamy obszycie z futerka, które jest dobrym rozwiązaniem dla koni o wrażliwej skórze, ale uwaga - mogą odparzać w lecie.

Wolicie owijki czy ochraniacze ?

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0