Zacznijmy od najbardziej popularnych dyscyplin jeździeckich:
1) skoki: siodło skokowe charakteryzuje się, krótką i okrągłą tybinką, wyraźnie wysuniętą w przód. Ilość i ułożenie klocków kolanowych jest kwestią indywidualną - niektórzy jeźdźcy lubią siodła mocno ograniczającę nogę, a niektórzy nie przepadają za narzucaniem ułożenia nogi. Także głębokość samego siedziska jest bardzo różna - na ogół siodła skokowe charakteryzują się dość głębokim siedziskiem, ale nie tak jak w przypadku siodeł ujeżdżeniowych.
2) ujeżdżenie: takie siodło posiada wydłużoną tybinę, mniej lub bardziej zaokrągloną. Zdecydowanie pozwala na głębszy dosiad, ze swobodnie opuszczoną nogą. Łęk tylni jest zazwyczaj wyższy niż w innych siodłach, a przystuły oczywiście dłuższe - do siodeł ujeżdżeniowych używamy specjalnych, krótszych popręgów ujeżdżeniowych. Z uwagi na długą tybinkę, łatwiej jest Nam siegnąć nieco niżej niz podnosić całą tybinkę w górę.
3) jazda rekreacyjna: dla jeźdźców, którzy nie potrzebują specjalistycznego siodła, bo trochę skaczą, trochę jeżdżą w tereny i troche pracują ujeżdżeniowo, są siodła wszechstronne. Charakteryzują się one wysuniętą tybinką, ale nie tak bardzo jak w siodłach skokowych; takie siodła są z reguły po prostu wygodniejsze, nadają się do każdego rodzaju pracy na poziomie rekreacyjnym.
5) western: chyba najbardziej charakterystyczne siodła :) duże, ciężkie, z niepowtarzalnym rożkiem w przedniej częsci i wydatnym tylnym łękiem. Mimo swojej masywnej budowy to jedne z najwygodniejszych siodeł, wręcz stworzone do długich wędrówek, szczególnie w trudnym terenie. Siodłe westernowe wymaga specjalnych strzemion oraz popręgu, dedykowanego dla tego rodzaju siodeł.
6) rajdy: dla miłośników tej dyscypliny stworzono siodła bardzo wygodne, z dużą i okrągłą tybinką, z możliwością dopięcia dodatkowego sprzętu. W tych siodłach mamy także bardzo głębokie siedzisko, wygodne podbicie (komfort dla konia) oraz specjalnie wytłaczany materiał na siedzisku, który ułatwia przyczepność. Jeźdźcy rajdowi szczególnie cenią siodła wykonane z materiałów syntetycznych, z uwagi na lekkość i łatwość czyszczenia.
Na rynku znajdziemy także siodła wyścigowe, specjalne mniejsze siodła dedykowane kucom oraz siodła specjalistyczne np.do jazdy po damsku czy na pokazy.
W obrębie wszystkich siodeł znajdziemy bardzo dużo modeli, wybór zależy od Naszych preferencji ale i oczywiście zasobności portfela.
W kolejnym artykule wyjaśnimy zasady wyboru odpowiedniego siodła :)
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14