13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Mój pierwszy start w zawodach

Data publikacji: 2017-01-15

Przed każdymi zawodami schemat działania jest z reguły ten sam:

- w przypadku konkursu ujeżdżeniowego: uczymy się programu! Można skorzystać z pomocy koleżanki, która będzie stała obok czworoboku i czytała Nam program, ale mimo wszystko w oczach sędziów zawsze lepiej wygląda nasza samodzielna jazda. Polecamy conajmniej kilkukrotne przećwiczenie programu w domu; jeśli chodzi o skoki, to ustawienie parkuru praktycznie zawsze poznajemy w dniu zawodów.

- kilka dni wcześniej sprawdzamy nasz strój galowy: na zawody klubowe czy towarzyskie z reguły nie jest wymagany pełny, czarno-biały strój, ale oczywiście taka wersja jest najbardziej elegancka :) Wybieramy przede wszystkim ubrania czyste i schludne, na konkurs skoków możemy wybrać np.koszulkę w takim samym kolorze jak czaprak.

- jeśli jest taka możliwość, to czyścimy siodło i ogłowie: na obozach zazwyczaj nie ma z tym problemu, a kiedy używamy własnego sprzętu, to tym bardziej powinniśmy zadbać o czystość. Oczywiście zakładamy czysty czaprak i ochraniacze badź owijki.

-  w sezonie letnim warto dzień przed zawodami wykąpać konia: na pewno się trochę ubrudzi przez noc (szczególnie siwe konie), ale nie będzie przynajmniej zakurzony:) W przypadku siwków przyda się pumeks i spray dedykowany tej maści.

- w dniu zawodów wstajemy odpowiednio wcześnie (lepiej mieć zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje np.korki w drodze do stajni), przygotowujemy Nasz strój na zawody, przyda się także woda do picia i coś do przegryzienia. W stajni czyścimy Naszego konia jak najlepiej, można użyć odpowiednich nabłyszczaczy. Grzywa zapleciona w koreczki będzie dużym atutem, wygląda bardzo elegancko. W przypadku koni o wyjątkowo bujnym włosiu, możemy zrobić na szyi warkocz.

W przypadku zawodów towarzyskich czy z okazji zakończenia obozu, Waszym koordynatorem będzie instruktor. On będzie wydawał polecenia dotyczące czasu siodłania, wyjeżdżania na rozprężalnie oraz samej rozgrzewki.

Jeśli startujemy sami, to w przypadku konkursów ujeżdżeniowych rozprężenie zajmuje zazwyczaj 45-60min przed planowanym startem (listę startową sprawdzimy dzień wcześniej w stajni). Przed konkursem skokowym rozprężenie zajmuje ok.30-40min. Rozprężajmy konia spokojnie i bez nerwów, myślimy pozytywnie - wszystko Nam się uda i wyjdzie jak najlepiej :) Nie męczmy zbytnio konia, musi być rozgrzany a nie zmęczony na właściwy przejazd. Przed przejazdem ujeżdżeniowym możemy próbnie przejechać program, a przed skokami oddajemy kilka próbnych skoków.

Po wyczytaniu Naszego nazwiska i po sygnale - jedziemy! Głowa do góry, uśmiech na twarzy i skupienie zdecydowanie przyczynią sie do sukcesu!

Jak wspominacie swoje pierwsze zawody? Może taki start ciągle jest przed Wami ?

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0