12,995 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Data publikacji: 2021-12-02

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że w okresie jesienno-zimowym wiele osób doświadcza oznak obniżonego nastroju w postaci spadku energii, senności czy problemów z koncentracja; brzydka pogoda nie zachęca do opuszczania ciepłego domu. Wielu początkujących jeźdźców zawiesza regularną aktywność związaną z końmi od jesieni aż do wiosny, w oczekiwaniu na wyższe temperatury; szczególnie tyczy się to osób, które uczęszczają na lekcje jazdy konnej do stajni pozbawionych zadaszonych hal. Kryta ujeżdżalnia pozwala na całoroczne uprawianie tego sportu, ale taki obiekt znajduje się tylko w większych ośrodkach jeździeckich. 

Jeżeli zmagacie się z brakiem chęci do jazdy konnej z uwagi na pogodę, to podpowiemy kilka wskazówek, jak przetrwać ten okres:

  • na jesień i zimę warto przede wszystkim zaopatrzyć się w dobrą odzież, która pozwoli nam przetrwać niskie temperatury - pod bluzę warto włożyć cienką koszulkę termiczną, a także cienki polar. Kierujemy się ubiorem na cebulkę, pamiętając o swobodzie ruchów;
  • regularna jazda konna dobroczynnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, kontakt ze zwierzętami odpręża i relaksuje - to świetny sposób na spędzenie weekendu lub dni wolnych od szkoły czy pracy; dodatkowo utrzymamy nasz poziom jeździectwa, dzięki czemu nie będziemy musieli wracać do podstaw po przerwie;
  • czas jesienno-zimowy możemy wykorzystać także na uczestnictwo w szkoleniach czy kursach, które poszerzą zakres naszej wiedzy: wiele ośrodków organizuje krótkie spotkania z masażystami, zoofizjoterapeutami czy instruktorami, dzięki którym możemy dowiedzieć się wielu interesujących faktów;
  • dobrym pomysłem jest lektura wartościowych książek o tematyce jeździeckiej, szczególnie warto polecić "101 ćwiczeń z ziemi", "Myśleć jak koń" czy książki autorstwa Gerda Heuschmanna;
  • warto rozważyć wyjazdy w teren, także rajdy kilkudniowe - zimowa aura odznacza się bajkowymi krajobrazami, które z pewnością zostaną na długo w pamięci; wycieczki terenowe to także dobry sposób na urozmaicenie jazdy i odstresowanie się;

Właściciele koni prywatnych mogą rozważyć lekkie roztrenowanie, nacisk na pracę z ziemi czy na lonży oraz pracę w terenie zamiast regularnej jazdy po placu czy na hali; stała jazda na krytej ujeżdżalni często powoduje zniechęcenie zwierzaków, dlatego warto pokusić się urozmaicenie codziennej pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zmniejszych intensywność i ilość jazd w tygodniu na rzecz dłuższego pobytu na pastwisku, co przynosi duże korzyści dla zdrowia psychicznego.

 

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0