12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Lifestyle: Nie robię postępów!

Data publikacji: 2021-04-19

 

Jazda konna jest trudnym sportem, nawet w wymiarze rekreacyjnym i amatorskim - obecność sporego zwierzęta, które ważny często pół tony i ma swój charakter sprawia, że wiele początkujących jeźdźców odczuwa po prostu strach. Dodatkowo, powodzenie i sukces zależy od dobrej komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem - nawet zwykłe przejście do kłusa, zatrzymanie czy skręt w zadanym kierunku będą dobre wykonane tylko wtedy, kiedy jeździec wie jak ma zadziałać, a koń wie jak ma zareagować na dany sygnał. Współpraca jest zawsze obustronna i oparta o wzajemne zrozumienie i zaufanie.

Jeśli od jakiegoś czasu obserwujecie u siebie regres bądź wiele czynności staje się coraz trudniejszych w miarę rozwoju, warto przeanalizować kilka czynników:

  • pewność siebie: jeśli obawiacie się np. galopu czy skoków przez przeszkody, taki lęk może was paraliżować i zniechęcić do dalszych aktywności. Nie bójcie się powiedzieć instruktorowi, że boicie się - to nic zawstydzającego! Wystarczy wrócić przez kilka jazdy do podstaw, poćwiczyć dosiad na lonży, aby odbudować pewność siebie.
  • jakość szkolenia: wybór stajni i instruktora ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszych umiejętności; dobry szkoleniowiec potrafi dostosować swoje wymagania do kazdego jeźdźca oraz wie, jak ma przekazać swoją wiedzę. Oczywiście sam instruktor powinien znać się na poprawnej i prawidłowej jeździe konnej, a nie przekazywać błędne wskazówki czy przymykać oko na nasze błędy. Dodatkowo szkoleniowiec powinien motywować nas do pracy, tłumaczyć skąd biorą się niepowodzenia oraz zachęcać do dalszego rozwoju - odpowiednie nastawienie jeźdźca to podstawa.
  • regularność jazdy: jeśli zależy Wam na rozwoju i poprawie własnych umiejętności, ważna jest systematyczność - lekcja minimum raz w tygodniu to podstawa. Zbyt rzadka jazda konna ma wymiar jedynie hobbistyczny, co oczywiście też jest ciekawą opcją na spędzenie np. majówki czy długiego weekendu. Regularność jest ważna, aby zachować ciągłość nauki i przyzwyczaić swoje ciało do wysiłku - rzadsza jazda często wiąże się z większym zmęczeniem oraz mniejszą pewnością siebie siedząc w siodle.

 

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0