12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Data publikacji: 2021-08-25

 

Lęk przed końmi czy związany z pewnymi zachowaniami koni jest całkowicie normalny - konie to duże i nieobliczalne zwierzęta, które w dodatku są płochliwe. Ich reakcje często są nieprzewidywalne, przez co jazda konna jest obarczona wysokim ryzykiem upadku - mniej lub bardziej poważnego, w zależności od okoliczności.

Po upadku z konia wielu jeźdźców, szczególnie tych na początkowym etapie swojej przygody z jeździectwem, nie czuje się pewnie podczas ponownego powrotu w siodło. Dlatego warto sobie dać czas na oswojenie się z sytuacją - nie zawsze trzeba od razu i na siłę wracać na konia, jeśli nie czujemy się dobrze i pewnie. Konie szybko wychwytują nasze emocje, jeśli będziemy spięci i wystraszeni, to taka jazda nie przyniesie Nam żadnych korzyści - a konie tym bardziej mogą się np. spłoszyć ponownie. 

Możemy spędzić trochę czasu z końmi z ziemi, czyszcząc je czy wyprowadzając na spacer - warto poczuć się dobrze w towarzystwie konia na nowo; jeśli boicie sie np. galopować lub skakać przez przeszkody, to na pewien czas lepiej odpuścić te aktywności. Wystarczy wrócić do jazd stępo-kłusem, skupić się na poprawie dosiadu, ćwiczyc proste i równe najazdy na drążki oraz koziołki - możliwości jest mnóstwo!

Czasem przydaje się także zmiana konia w szkółce, jeśli na jednym wierzchowcu nie czujecie się pewnie bo jest np. nadpobudliwy, zbyt energiczny czy się go obawiacie - to nic złego! Warto wybrać konia spokojnego i opanowanego, który nie przejawia żadnych nieoczekiwanych zachowań - takie zwierzaki idealnie sprawdzą się w roli terapeuty.

Jeśli obawiacie się wrócić do jazdy po upadku z własnego konia, problem staje się bardziej skomplikowany - często jednak wystarczy zająć się np. pracą na lonży, spacerami w terenie czy pracą z ziemi, aby ponownie zrelaksować się przy koniu. Czasem jednak lęk jest tak silny, że sama myśl o powrocie do ajzdy staje się paraliżująca - nie bójcie się i nie wstydźcie skorzystać z pomocy terapeuty! Wiele wskazówek bywa na tyle pomocnych, że lęk szybko odchodzi w niepamięć.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0