Jazda konna, jak każdy sport, kształtuje nasza sylwetkę i pozwala na rozwój wielu partii mięśniowych: szczególnie nogi ulegają wzmocnieniu, ale także wszystkie mięśnie głębokie (jazda konna poprawia równowagę i stabilizację), Warto jednak pamiętać, iż wsiadając na konia, mamy do czynienia z żywym zwierzęciem które będzie nas nosić na swoim grzbiecie - dlatego warto zadbać o swoja sylwetkę zanim rozpoczniemy naukę jazdy. Już utrata kilku kilogramów spowoduje poprawę naszego balansu w siodle; szczupła sylwetka nie jest wymagana. Wielu czołowy jeźdźców ma mocniejszą budowę ciała, która w żaden sposób nie przeszkadza w osiąganiu dobrych wyników sportowych. W ujeżdżeniu zazwyczaj startują osoby szczupłe o długich nogach, ponieważ łatwiej wówczas o subtelną komunikację z wierzchowcem.
Ogólne zasady co do dobrostanu zwierząt mówią, aby waga jeźdźca nie przekraczała 20% wagi konia; jeżeli Wasz zwierzak waży ok.50kg, to ciężar jeźdźca nie powinien przekraczać 100kg. Oczywiście często zalecenia są bardziej restrykcyjne, mówiące o maksymalnej wadze nie przekraczającej 10-15% wagi konia - tak naprawdę im mniej kilogramów nosi nasz koń, tym lepiej. Należy także pamiętać o wadze siodła z osprzętem, które potrafi ważyć kilka kilogramów - to wszystko przekłada się na obciążenia oraz nacisk na grzbiecie.
Warto pamiętać o prawidłowej wadze szczególnie w kontekście jazdy na kucach; bardziej masywne osoby powinny wsiadać na mocno zbudowane kuce jak np. hucuły czy haflingery, które poradzą sobie z takim wysiłkiem.
Wszystkie szlachetne i drobne kuce powinny być zajeżdżone, a później jeżdżone przez osoby o niskiej wadze, aby uniknąć bolesnych odgnieceń grzbietu (to częsta przyczyna wszelkich buntów u kuców! Brykanie to sposób na pozbycie się jeźdźca, aby uniknać bólu). Przy niedużych kucach problemem jest często wzrost jeźdźca, ponieważ zbyt wysoka osoba będzie zaburzała równowagę kuca, a także będzie miała trudność z poprawnym dosiadem; waga i wzrost jeźdźca powinny być zawsze dostosowane do możliwości danego konia!
Konie rekreacyjne często są zmuszone do noszenia ciężkich jeźdźców, co w porównaniu z niewprawnym dosiadem jest źródłem dyskomfortu w mięśniach grzbietu; takie konie powinny regularne być poddawane masażom, a także posiadać dobrze dobrane siodło z podkładką lub żelem, która amortyzuje część wstrząsów.
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09
Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.
2020-01-30