12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Data publikacji: 2020-08-08

 

Jazda konna, jak każdy sport, kształtuje nasza sylwetkę i pozwala na rozwój wielu partii mięśniowych: szczególnie nogi ulegają wzmocnieniu, ale także wszystkie mięśnie głębokie (jazda konna poprawia równowagę i stabilizację), Warto jednak pamiętać, iż wsiadając na konia, mamy do czynienia z żywym zwierzęciem które będzie nas nosić na swoim grzbiecie - dlatego warto zadbać o swoja sylwetkę zanim rozpoczniemy naukę jazdy. Już utrata kilku kilogramów spowoduje poprawę naszego balansu w siodle; szczupła sylwetka nie jest wymagana. Wielu czołowy jeźdźców ma mocniejszą budowę ciała, która w żaden sposób nie przeszkadza w osiąganiu dobrych wyników sportowych. W ujeżdżeniu zazwyczaj startują osoby szczupłe o długich nogach, ponieważ łatwiej wówczas o subtelną komunikację z wierzchowcem.

Ogólne zasady co do dobrostanu zwierząt mówią, aby waga jeźdźca nie przekraczała 20% wagi konia; jeżeli Wasz zwierzak waży ok.50kg, to ciężar jeźdźca nie powinien przekraczać 100kg. Oczywiście często zalecenia są bardziej restrykcyjne, mówiące o maksymalnej wadze nie przekraczającej 10-15% wagi konia - tak naprawdę im mniej kilogramów nosi nasz koń, tym lepiej. Należy także pamiętać o wadze siodła z osprzętem, które potrafi ważyć kilka kilogramów - to wszystko przekłada się na obciążenia oraz nacisk na grzbiecie. 

Warto pamiętać o prawidłowej wadze szczególnie w kontekście jazdy na kucach; bardziej masywne osoby powinny wsiadać na mocno zbudowane kuce jak np. hucuły czy haflingery, które poradzą sobie z takim wysiłkiem. 

Wszystkie szlachetne i drobne kuce powinny być zajeżdżone, a później jeżdżone przez osoby o niskiej wadze, aby uniknąć bolesnych odgnieceń grzbietu (to częsta przyczyna wszelkich buntów u kuców! Brykanie to sposób na pozbycie się jeźdźca, aby uniknać bólu). Przy niedużych kucach problemem jest często wzrost jeźdźca, ponieważ zbyt wysoka osoba będzie zaburzała równowagę kuca, a także będzie miała trudność z poprawnym dosiadem; waga i wzrost jeźdźca powinny być zawsze dostosowane do możliwości danego konia!

Konie rekreacyjne często są zmuszone do noszenia ciężkich jeźdźców, co w porównaniu z niewprawnym dosiadem jest źródłem dyskomfortu w mięśniach grzbietu; takie konie powinny regularne być poddawane masażom, a także posiadać dobrze dobrane siodło z podkładką lub żelem, która amortyzuje część wstrząsów.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0