12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Data publikacji: 2020-08-08

 

Jazda konna, jak każdy sport, kształtuje nasza sylwetkę i pozwala na rozwój wielu partii mięśniowych: szczególnie nogi ulegają wzmocnieniu, ale także wszystkie mięśnie głębokie (jazda konna poprawia równowagę i stabilizację), Warto jednak pamiętać, iż wsiadając na konia, mamy do czynienia z żywym zwierzęciem które będzie nas nosić na swoim grzbiecie - dlatego warto zadbać o swoja sylwetkę zanim rozpoczniemy naukę jazdy. Już utrata kilku kilogramów spowoduje poprawę naszego balansu w siodle; szczupła sylwetka nie jest wymagana. Wielu czołowy jeźdźców ma mocniejszą budowę ciała, która w żaden sposób nie przeszkadza w osiąganiu dobrych wyników sportowych. W ujeżdżeniu zazwyczaj startują osoby szczupłe o długich nogach, ponieważ łatwiej wówczas o subtelną komunikację z wierzchowcem.

Ogólne zasady co do dobrostanu zwierząt mówią, aby waga jeźdźca nie przekraczała 20% wagi konia; jeżeli Wasz zwierzak waży ok.50kg, to ciężar jeźdźca nie powinien przekraczać 100kg. Oczywiście często zalecenia są bardziej restrykcyjne, mówiące o maksymalnej wadze nie przekraczającej 10-15% wagi konia - tak naprawdę im mniej kilogramów nosi nasz koń, tym lepiej. Należy także pamiętać o wadze siodła z osprzętem, które potrafi ważyć kilka kilogramów - to wszystko przekłada się na obciążenia oraz nacisk na grzbiecie. 

Warto pamiętać o prawidłowej wadze szczególnie w kontekście jazdy na kucach; bardziej masywne osoby powinny wsiadać na mocno zbudowane kuce jak np. hucuły czy haflingery, które poradzą sobie z takim wysiłkiem. 

Wszystkie szlachetne i drobne kuce powinny być zajeżdżone, a później jeżdżone przez osoby o niskiej wadze, aby uniknąć bolesnych odgnieceń grzbietu (to częsta przyczyna wszelkich buntów u kuców! Brykanie to sposób na pozbycie się jeźdźca, aby uniknać bólu). Przy niedużych kucach problemem jest często wzrost jeźdźca, ponieważ zbyt wysoka osoba będzie zaburzała równowagę kuca, a także będzie miała trudność z poprawnym dosiadem; waga i wzrost jeźdźca powinny być zawsze dostosowane do możliwości danego konia!

Konie rekreacyjne często są zmuszone do noszenia ciężkich jeźdźców, co w porównaniu z niewprawnym dosiadem jest źródłem dyskomfortu w mięśniach grzbietu; takie konie powinny regularne być poddawane masażom, a także posiadać dobrze dobrane siodło z podkładką lub żelem, która amortyzuje część wstrząsów.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0